عصرایران- یاریس یکی از محصولات کمپانی تویوتا است که در بازار داخلی ایران نیز کاملا شناخته شده، محسوب می شود. یک خودروی جمع و جور یا بهتر بگوئیم کامپکت کوچک که از سال ۱۹۹۹ روی خط تولید ژاپنی ها قرار دارد. این خودرو از منظر کلاس بدنه در مدل های سدان ۴ درب(۱۹۹۹ تا کنون)، […]

عصرایران- یاریس یکی از محصولات کمپانی تویوتا است که در بازار داخلی ایران نیز کاملا شناخته شده، محسوب می شود. یک خودروی جمع و جور یا بهتر بگوئیم کامپکت کوچک که از سال ۱۹۹۹ روی خط تولید ژاپنی ها قرار دارد.

این خودرو از منظر کلاس بدنه در مدل های سدان ۴ درب(۱۹۹۹ تا کنون)، هایچ بک ۳ و ۵ درب(۱۹۹۹ تا کنون) و کوپه ۲ درب(۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵) تولید شده است.

کوپه کوپه

نسل اول یاریس از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵، نسل دوم از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳، نسل سوم در پلتفرم XP130 از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ و در پلتفرم XP150 از ۲۰۱۳ تا کنون و نسل چهارم از ۲۰۲۰ تا کنون روی خط تولید قرار دارد.

هاچ بک ۵ درب مدل ۲۰۲۰ هاچ بک 5 درب مدل 2020

نسل های مورد اشاره شامل نسخه های فیس لیفت و ویژه در بازار های هدف متفاوت نیز می شود.

اما متفاوت ترین عضو برند یاریس یک کراس جدید است که در نسل چهارم این خانواده و براساس پلتفرم *TNGA اخیرا بطور رسمی معرفی شده است. این کراس اوور کوچک قرار بود در نمایش خودروی ژنو رونمایی شود اما شرایط کرونایی این روزها و عدم برگزاری رویداد خودرویی مذکور، برنامه های تویوتا را به چالش کشاند.

هم اکنون تصاویر استودیویی رسمی این محصول در اختیار رسانه ها قرار گرفته و خودروساز ژاپنی از تصمیم خود برای آغاز فاز تولید اقتصادی آن خبر داده است. در ادامه نگاهی کوتاه به ویژگی های کراس یاریس خواهیم داشت.

نزدیک ترین محصول تویوتا به یاریس، CH-R است که این خودرو نیز سابقه حضور در بازار کشورمان را دارد. بنابراین پیش از هر چیز ابعاد خودروی نامبرده را در ذهن خود بازخوانی کنید تا تصوری از کراس جدید داشته باشیم.

جمع و جور؛ کوچکتر از CH-R CH-R CH-R

از منظر ابعاد، کراس اوور یاریس برابر ۴۱۸۰ میلیمتر در طول توسعه یافته و فاصله بین محورهای آن نیز برابر با ۲۵۶۰ میلیمتر است. در مقایسه با یاریس ۹۰ نیز ۲۰ میلیمتر در عرض توسعه داشته و در ارتفاع نیز ۹۰ میلیمتر فاصله بیشتری دارد. با این ابعاد باید گفت در مقایسه با CH-R که ۴۳۶۰ میلیمتر در طول(فاصله محورها ۲۶۴۰ میلیمتر)، ۱۷۹۵ میلیمتر در عرض و ۱۵۶۵ میلیمتر در ارتفاع توسعه داشته؛ مقداری جمع و جورتر است.

یاریس تمامی ویژگی های یک شاسی بلند طراحی روز را همراه خود دارد اما با این وجود طراحی کاملا متعارف تری در مقایسه با CH-R دارد. استفاده از فندرهای(سپر) برجسته و بخش پلاستیکی روی هلال فندر موجب شده تا ظاهری عضلانی داشته باشد. خطوط و زوایای ایجاد شده روی بدنه نیز در انتقال این حس نقش بسیار مهمی دارند.

یکی از مهمترین بروزرسانی های این خودرو، افزایش فضای داخل کابین بویژه در قسمت فضای جلوی پای صندلی ردیف عقب در مقایسه با دیگر پلتفرم های یاریس است.

خودرو در حالت استاندارد با رینگ های آلومنیومی ۱۸ اینچی که طراحی جدیدی شبیه به یک برش مقطعی از مرکبات دارد، عرضه خواهد شد.

در تصاویر ارائه شده توسط تویوتا این خودرو در یک کد رنگ جدید طلایی با نام “Brass Gold” مشاهده می شود. انتخاب آپشن درب الکتریکی صندوق عقب نیز یک امکان کاربردی برای خانواده ها خواهد بود.

سامانه تمام چرخ محرک نیز برای کراس یاریس در نظر گرفته شده است. در بخش پیشرانه امکان انتخاب نمونه هیبریدی شامل یک موتور ۳ سیلندر ۱٫۵ لیتری در کنار یک موتور الکتریکی پیش روی مشتری قرار خواهد داشت. این پیشرانه با حضور سامانه تمام چرخ محرک تا ۴۰ درصد در مقایسه با نمونه محرک جلو همین محصول عملکرد بهینه تری خواهد داشت.

در بخش جعبه دنده نمونه سی وی تی یا ۶ سرعته دستی احتمالا برای این محصول تایید خواهد شد که باتوجه به نوع پیشرانه انتخابی مشتری (بنزینی یا هیبریدی) روی خودرو نصب می شود.

مجموع خروجی پیشرانه هیبریدی کراس یاریس برابر با ۱۱۶ اسب بخار است که برای رانندگی در شهر کاملا مناسب به نظر می رسد.

تویوتا تولید ۱۵۰ هزار دستگاه کراس یاریس در خط تولید فرانسه را هدف گذاری کرده است تا خودرو تابستان ۲۰۲۱ برای فروش در بازار اروپا آماده شود البته زودتر و در پاییز امسال برای بازار ژاپن عرضه خواهد شد.

….

* این پلتفرم اولین بار در سال ۲۰۱۵ روی خودروی پریوس عرضه شد. TNGA به عنوان یک رویکرد جدید در خطوط تولید تویوتا ویژگی هایی مانند ۳۰ درصد کاهش زمان تولید و البته متعاقب آن ۲۰ درصد صرفه جویی در هزینه ها را همراه دارد. در پلتفرم مذکور وزن محصولات کاهش یافته و مرکز ثقل خودروها در نقطه ای پایین تر قرار می گیرد که در نتیجه آن تجربه مطلوب تری از کیفیت رانندگی ایجاد خواهد شد. افزایش استانداردهای ایمنی نیز یکی دیگر از نقاط قوت TNGA است.(عصرایران)

مازیار دانیالی بیشتر بخوانید: تویوتا قویترین “موتور ۳ سیلندر خیابانی” جهان را معرفی کرد / یاریس جدید با موتور ۲۵۷ اسب بخاری (+تصاویر) کرولا ۲۰۲۰ معرفی شد/ بررسی یکی از محبوب ترین خودروهای جهان(+تصاویر) تویوتا هایلندر ۲۰۲۰ معرفی شد/ رقیب سرسخت بازار شاسی بلندها از ژاپن(+تصاویر) “سِنچوری” خاص ترین محصول تویوتا/ خودرویی ناشناخته در بازار جهانی(+تصاویر) تویوتا و خودروی شهرهای آینده! (+تصاویر)