به گزارش خبرنما به نقل از روز سه شنبه اتاق اصناف تهران، اسماعیل الهیان افزود: صنایع پتروشیمی همگی داخلی هستند؛ اما گرانی مواد اولیه از سوی صنعت پتروشیمی به تولیدکنندگان از ۵۰ درصد در دو سه ماه اخیر به ۳۰۰ درصد افزایش داشته است. وی ادامه داد: اگر طالب تولید هستیم، گرانی مواد اولیه داخلی در این باره نه […]

به گزارش خبرنما به نقل از روز سه شنبه اتاق اصناف تهران، اسماعیل الهیان افزود: صنایع پتروشیمی همگی داخلی هستند؛ اما گرانی مواد اولیه از سوی صنعت پتروشیمی به تولیدکنندگان از ۵۰ درصد در دو سه ماه اخیر به ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: اگر طالب تولید هستیم، گرانی مواد اولیه داخلی در این باره نه تنها زیان آور بلکه کاملا بی معناست. اگر قرار است همگی دست به دست هم بدهیم تا موجب رونق اقتصادی در کشور شویم، تولیدکننده بدون مواد اولیه محال است بتواند در خط تولید موفق عمل کند، در یک ماه اخیر به میزان قابل توجهی مواد اولیه گران شده و تولید امکان ناپذیر است.

الهیان تصریح کرد: موانع متعددی برای تولید در کشور وجود دارد، تولیدکننده وقتی مانعی را پشت سر می گذارند با مانع جدی تر و سهمگین تری مواجه می شود. باید گفت نوسان دلار در یکماه گذشته با شرایطی که روبه رو هستیم توان تولیدکننده را کاملاً از بین برده است؛ به طوری که در یک ماه گذشته تولیدکنندگان کالای خام را با قیمتی مشخص خریداری کردند، پس از عملیات فراوری، تبدیل به کالای مورد عرضه در بازار نموده و اکنون در بازار دلار تا حدودی کاهش پیدا کرده و باید زیر قیمت خرید اولیه به فروش برساند.

الهیان بیان کرد: نوسان قیمت ارز همه تولیدکنندگان را در شرایط بحرانی قرار داده است به طوری که اکنون سرمایه های تولیدکنندگان هر روز نسبت به روز قبل کاهش چشمگیرتری پیدا می کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان چوب و تخته و فراورده های خام چوبی توزیع داد: از سوی دیگر تعطیلی های مکرر با دستورهای صادره از ستاد ملی کرونا برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس در کشور خود مزید بر علت شده است. مغازه هایی که با اجاره بهای بسیار بالا در اختیار افراد است با تعطیلی و رکود در کسب و کار همچنین نوسان ارز و گرانی مواد اولیه رمقی برای تولیدکننده در این بازار بحرانی باقی گذاشته است. با ادامه شرایط کنونی تولیدکننده اقتصاد کشور بحرانی خواهد شد.

الهیان اضافه کرد: ورشکستگی روز به روز تولیدکنندگان عرصه صنعت چوب و تخته نئوپان را فرا مَی گیرد، همکاری ارگانها و وزارتخانه ها و سازمان ها با بخش خصوصی می تواند مشکلات را تا حدودی حل کند اما متاسفانه ناهماهنگی بین تمامی افراد فعال در این عرصه، چرخ تولید را در گل و لای فرو برده است.

وی مشورت با صنوف در تصمیم گیری های اقتصادی را یکی از انتظارات اصناف برشمرد و گفت: اصناف سال های سال با تجربه های زیاد توانسته اند مدیریت بسیار خوبی در چرخه صنفی خود داشته باشند، آنان مشاوران توانمند و بدون هزینه برای دولت هستند که دولت می تواند از این فرصت به نحو احسن استفاده کند تا دچار تصمیمات اشتباه برخی از مدیران نباشد.

الهیان بیان کرد: اکنون چرخه اقتصاد نیازمند ثبات اقتصادی است، ثبات نرخ ارز حداقل برای یکسال امید را برای تولیدکننده ایجاد می کند لذا از دولتمردان تقاضا دارم با ایجاد شرایط اقتصادی ثابت در آخرین نفس ها تولیدکنندگان را یاری رساند.