– اخبار استانها – به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم از   شیراز  ، محمدرضا رضایی کوچی امشب در گردهمایی مهندسین بسیجی اظهار داشت: در بررسی تحولات میدانی دنیا، جامعه مهندسین نقش به سزایی دارد و هرجا که به علم و دانش و پژوهش و صنعت توجه شده نتیجه‌اش پیشرفت و تعالی جامعه بوده است. […]

– اخبار استانها –

به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم از   شیراز  ، محمدرضا رضایی کوچی امشب در گردهمایی مهندسین بسیجی اظهار داشت: در بررسی تحولات میدانی دنیا، جامعه مهندسین نقش به سزایی دارد و هرجا که به علم و دانش و پژوهش و صنعت توجه شده نتیجه‌اش پیشرفت و تعالی جامعه بوده است.

وی ادامه داد: مهندسین ما با توجه به نقش‌هایی که در برهه‌های مختلف انقلاب داشته‌اند، به تناسب، چالش‌هایی را پیش رو دارند.

رضایی کوچی تصریح کرد: نظام آموزش عالی در قانون اساسی، پیش بینی کرده که در حوزه رشته‌های زیرساختی خودکفا باشیم و امروز در حوزه تربیت مهندسی در دنیا سومین کشور هستیم، اما از آنجا که شرایط کاری برای این حجم از نیروی تحصیلکرده فراهم نیست، نیروی انسانی به هدر رفته است.

وی با بیان اینکه چالش دوم، بحث خودباوری است که سبب شده در حوزه مهندسی، شاهد تحول اساسی باشیم، ادامه داد: تحریم‌ها هم باعث شد که نیاز به مهندسی خارجی با تربیت مهندسین داخلی از بین برود، با این رویکرد خیلی از نیازهای کشور از بین رفت و خیلی از تحریم‌هایی که به کشور فشار می‌آورد، با همت مهندسین از بین رفت.

سردرگمی متقاضیان ثبت‌نام وام ودیعه مسکن/ قسط ۲٫۳ میلیون تومانی وام ۷۰ میلیونی تهرانی‌ها+جزئیاتشرایط ۹ گانه عدم تمدید قراردادهای اجاره مسکنرئیسی: مسکن‌سازی را از روز اول دولت کلید خواهیم زد/ خانه‌دار شدن تبدیل به رویا شده است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، چالش‌های پیش روی این روزهای مهندسین حوزه عمران را یکی ساخت و سازهای بی‌رویه و بی‌کیفیت دانست و دلیل آن را هم این بیان کرد که در کنار کیفیت پایین مصالح ساختمانی و نظارت پایین کارگر ماهر آموزش دیده نیز نداریم،

وی با بیان اینکه بیش از ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور کم داریم و این مسئله باعث بحران شده است، افزود: پروژه‌های مستهلکی در کشور داریم که باعث دلسردی شده است و این به این معنی است که باید در این حوزه، فکر اساسی کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ترانزیت کالا را یکی از معضلات امروز دانست و گفت: حتی منابع ما به شبکه ریلی متصل نیستند و همین امر باعث شده که جاده‌های ما کشش این ترانزیت را نداشته باشد و نتوانیم در بحث صادرات تولیدات مهندسی عقب افتادیم.

به گفته وی طرح‌های هادی برای حاشیه شهرها تعریف می‌شود، اما تخلفات زیاد شهرسازی در شهرها و شهرداری‌ها داریم و بیش از ۵ هزار مورد در کمیسیون ماده صد حکم تخریب داده، اما عمل نشده و این، بهانه‌ای برای تخلف در حوزه شهرسازی است.

رضایی معتقد است که امروز وزارت راه و شهرسازی، بیش از ۲۰ معاونت دارد و سرکشی به خیلی از این معاونت‌ها رها شده و برای رفع این معضل، باید وزارت مسکن از راه جدا شود.

وی گفت: از نظر ما امروز نظام مهندسی استقلال کامل ندارد و شهرداری به گزارش خبرنما به نقل از مهندسین در تخلفات ساخت و ساز توجهی ندارد. کمیته نظام مهندسی در مجلس یکی از طرح‌های موثر را به زودی اعلام می‌کند.

رضایی کوچی تاکید کرد: در مجلس، طرح‌های زیادی داریم و قوانین خوبی نوشته شده است و امسال  360هزار میلیارد تومان برای تولید مسکن ارزان قیمت اختصاص یافته و در طرح جهش تولید مسکن در چهار سال آینده، ۴میلیون مسکن ساخته خواهد شد و به این وسیله، شغل ایجاد خواهد شد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: امروز دولت خود به یک محتکر زمین تبدیل شده و در طرح جهش تولید مسکن، زمین را نود و نه ساله به افراد واگذار کنیم و در کنار آن، تسهیلات مسکن باعث می‌شود کمبود مسکن را جبران کند.

وی با تاکید بر اینکه مجلس انقلابی به این طرح رای داده و به زودی در صحن به تصویب خواهد رسید، تصریح کرد: این طرح‌های بزرگ را باید افرادی با روحیه انقلابی و جهادی اجرا کنند انسان‌هایی که به آن اعتقاد قلبی داشه باشند، پس یک دولت انقلابی و جهادی نیاز است تا این طرح‌ها و کارهای برزمین مانده را تکمیل کنند.