عبدالناصر همتی عصر روز دوشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با بیان اینکه اگر بنا باشد همه کالا‌ها را از خارج تامین کنیم تولید ملی شکل نمی‌گیرد ادامه داد: سیاست‌های ارزی برای این است که بتوان نیاز ارزی کشور را در کنار حمایت از بخش تولید و تولیدکنندگان کشور تامین کرد. همتی اظهار داشت: […]

عبدالناصر همتی عصر روز دوشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با بیان اینکه اگر بنا باشد همه کالا‌ها را از خارج تامین کنیم تولید ملی شکل نمی‌گیرد ادامه داد: سیاست‌های ارزی برای این است که بتوان نیاز ارزی کشور را در کنار حمایت از بخش تولید و تولیدکنندگان کشور تامین کرد.

همتی اظهار داشت: سختگیری‌های ارزی در دو بخش میان و بلند مدت اتخاذ می‌شود و تلاش می‌کنیم تا با شکل گیری تولید، تولید و صادرات کشور از وارادت پیشی بگیرد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: اخبار نشان می‌دهد وضعیت اقتصادی کشور رشد خوبی را طی می‌کند و آمار سال گذشته نیز با وجود پیش بینی رشد منفی اقتصاد غیر نفتی کشور، در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعت رشد خوبی داشت.

وی خاطرنشان کرد: خود این پیش بینی‌ها موجی را در جامعه ایجاد می‌کند، اما در پایان سال ۹۸، با وجود همه فشار‌های اقتصادی، شاهد رشد مثبت اقتصاد غیر نفتی کشور بودیم.

همتی ادامه داد: میزان رشد اقتصادی در سال ۹۸ در بخش کشاورزی ۸.۸ درصد و صنعت و معدن ۲.۳ درصد ثبت شد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: رشد بخش خدمات تا پایان فصل سوم سال ۹۸ مثبت و قابل توجه بود و شاخص ۳.۸ درصد را نشان می‌داد، اما در اسفند با شیوع ویروس کرونا این بخش دچار شوک شد.

وی اضافه کرد: بخش خدمات در شکل گیری تولید ناخالص داخلی نقش دارد و با شیوع ویروس کرونا در فصل چهارم سال ۹۸، شاهد رشد منفی ۰.۲ درصدی بود.

عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران در محل استانداری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این منابع مالی متعلق به مردم ایران و بانک مرکزی است که در بانک های کره قرار دارد.  

وی ابراز امیدواری کرد: دولت کره به تعهدات خود در این زمینه عمل کند و به بهانه تحریم ها مانع دسترسی به این منابع نشود.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بعضی از کشورها اعلام همکاری کردند که منابع مالی را به ما بازگردانند گفت: یک تا دو کشور موافقت کردند و در حال بررسی و پیگیری هستیم.  

وی تاکید کرد: با بازگشت این منابع مالی کالاهای اساسی و داروی مورد نیاز کشور را تامین خواهیم کرد.  

همتی همچنین از واردات ارز و طلای خام به کشور خبر داد و گفت: محدودیتی در واردات ارز و طلای خام نداریم.

    منبع:میزان،ایرنا