– اخبار استانها – به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، نخبگان در هر جامعه‌ای می‌توانند وزنه‌ای برای پیشرفت آن جامعه و نظام به حساب بیایند به گونه‌ای که بهره‌گیری از تفکر و طرح‌های متفاوت از جانب این قشر مهم می‌تواند در جامعه بسیار سودمند باشد. دولت‌ها با استفاده از توان نیروهای جوان […]

– اخبار استانها –

به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، نخبگان در هر جامعه‌ای می‌توانند وزنه‌ای برای پیشرفت آن جامعه و نظام به حساب بیایند به گونه‌ای که بهره‌گیری از تفکر و طرح‌های متفاوت از جانب این قشر مهم می‌تواند در جامعه بسیار سودمند باشد.

دولت‌ها با استفاده از توان نیروهای جوان و نخبه و استفاده از تفکر آنها در مدیریت کشور می‌توانند راه‌گشایی برای مشکلات باشند. در حال حاضر کشور ما با مشکلات معیشتی و اقتصادی بسیار روبهرو است و برای بهبود اوضاع جدا از بحث نظارتی درست به تفکر نخبه نیاز دارد تا با القا طرح‌ها و پروژه‌های سازنده در اداره کشور بتوانند به مدیریت عالی کشور کمک کنند.

انتخابات ۱۴۰۰ برای ایرانیان بسیار مهم است و این‌روزها مردم با شور و هیجان برای حضور در انتخابات پیش‌رو و ساختن آینده کشور عزم خود را جزم کرده و هر کس به سهم خود دیگران را به مشارکت بالا در انتخابات تشویق می‌کند.

نخبگان و فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف دانشگاهی استان کردستان برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و استان در میزگرد خبرگزاری تسنیم با موضوع انتخابات و انتظارات نخبگان از رئیس جمهور آینده کشور شرکت کرده تا با ارائه راهکارهای مختلف در حل چالش‌های موجود، سهیم باشند.

مازیار حیدری یکی از نخبگان کردستانی اظهار داشت: استان کردستان متاسفانه سال‌های سال رها شده است و می‌تواند به عنوان یک استان نیمه صنعتی حداقل مطرح شود.

وی افزود: از استان کردستان با پنج حوزه آبریزآب از استان خارج می‌شود و این نشات گرفته از بارندگی‌های خوب است.

حیدری خاطر نشان کرد: ۶درصد تولیدات کشاورزی کشور در استان کردستان تولید می‌شود که ظرفیت بالای استان در کشور را در امر کشاورزی می‌رساند.

وی ادامه داد: یکی از ثروت‌های مغفول استان طبیعت استان است و این در حالی است که ۵۹درصد گیاهان زاگرس در استان وجود دارد.

نخبه کردستانی با بیان اینکه استفاده از پتانسیل‌های فرهنگی، اجتماعی، طبیعی استان مغفول مانده است، اظهار کرد: اگر بتوانیم از این پتانسیل‌ها استفاده کنیم به افزایش قیمت درآمد خانوار منجر خواهد شد.

وی افزود: اگر میانگین درآمد مردم را افزایش دهیم به توسعه سفره خانوار کمک کرده‌ایم.

حیدری تصریح کرد: مسئولان آینده کشور باید دو برابر سایر استان‌های کشور فعالیت کنند تا عقب‌ماندگی استان جبران شود.

وی بیان کرد: متاسفانه نرخ بیکاری و تورم استان در کشور به گونه‌ای است که رتبه اول در این زمینه متعلق به استان است.

حیدری ادامه داد: زیرساخت‌های جاده‌ای، ریلی ، اینترنت، و … در استان بسیار ضعیف است و همین امر باعث شده تا درآمدهای حاصل از توریسم در کردستان بسیار کم باشد.

وی با بیان اینکه نبود صنایع تبدیلی در استان یکی دیگر از چالش‌های مهم مطرح شده در استان است، به ارائه راهکارهای رفع موانع حوزه اقتصادی در استان پرداخت و اظهار داشت: کار جهادی، توسعه زیرساخت‌ها، افزایش تخصیص آب، هدفمند کردن تسهیلات اعطایی، توسعه صنعت توریسم، توسعه مبادلات مرزی و مناطق آزاد تجاری و کمک به نیمه صنعتی شدن ازجمله راهکارهایی است که می‌تواند به اقتصاد استان کمک شایانی داشته باشد.

نخبه کردستانی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه انتخابات در کشور امر بسیار مهمی است و باید از افراد اصلح و اهل عمل پشتیبانی کنیم، تأکید کرد: انتظار می‌رود همه مردم برای حضور حداکثری در انتخابات به صحنه آمده و برای برون‌رفت از مشکلات کنونی انتخاب اصلح داشته باشند.

حیدری یادآورشد: انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز دست کمی از انتخابات ریاست‌جمهوری در راستای توسعه شهرها و روستاهای استان ندارد لذا مردم باید در انتخاب افراد اصلح توجه بیشتری داشته باشند.

گلایه نخبگان کردستان از ‌بی‌مهری دولتمردان / مدیران اجرایی ‌گوش شنوایی برای ایده‌های نخبگان ندارندبرنامه آیت‌الله رئیسی استفاده از نخبگان سیاست و اقتصاد برای مدیریت بهتر کشور است

«زینب فتحی»، نخبه و دانشجوی دکتری آبیاری و زهکشی نیز در این میزگرد اظهار داشت: سلامت حوزه آب برای افراد منطقه بسیار مهم است چراکه سلامت حوزه آب می‌تواند به سلامت جامعه منجر شود.

وی افزود: استفاده از توانمندی نیروهای نخبه در استان کردستان بسیار مغفول مانده است.

فتحی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آینده حداقل کاری که می‌تواند برای دانشجویان رشته کشاورزی داشته باشد این است که نهادهایی تشکیل شود تا زمین‌های کشاورزی را در اختیار دانشجویان قرار دهد.

مازیار حیدری، دیگر نخبه کردستانی اظهار داشت: مشکلات بحث صدور پروانه کشاورزی و باغداری در استان وجود دارد و آنچنان که باید از نخباگان و درخواست‌کنندگان حوزه کشاورزی تسهیلات وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تسهیلات دولتی ما ضعیف است، گفت: از مسئولان انتظار می‌رود که حامی نخبگان کردستانی باشند.

در ادامه محمد رضایی، دکتری مهندسی پزشکی یادآورشد: برای بهره‌گیری از یک سری پتانسیل‌ها کنش‌های سیاسی وجود ندارد، بنابراین مردم باید در انتخابات شرکت کرده و نسبت به منتخب خود مطالبه‌گر عمل کنند.

وی افزود: زمانی به عنوان نخبه شناخته می‌شویم که برای جامعه مفید باشیم، بنابراین باید از تفکر نخبگان استفاده شود.

رضایی یادآور شد: در رفع موانع تولید مشکلاتی وجود دارد و اگر رهبر معظم انقلاب سال را بر رفع موانع تولید نام‌گذاری کرده‌اند نشان‌دهنده وجود مشکلات بر سر راه تولید در کشور است.

وی ادامه داد: برخی ادارات متاسفانه بر سر راه اشتغالزایی موانعی ایجاد می‌کنند لذا باید تفکر مانع زا بر سر راه تولید در کشور برداشته شود.

نخبه کردستانی تصریح کرد: سرمایه‌‌های کشور که همان نخبگان هستند باید شناسایی و در امورات کشور به کار گرفته شوند.

وی در ادامه از همه نخبگان برای حضور حداکثری در انتخابات دعوت کرد و گفت: بین کاندیداهای ریاست جمهوری به نظر بنده آقای رئیسی توانایی اداره کشور دارد.

به گفته نخبه کردستانی اقتصاد مقاومتی درست است که جوابگو است اما کسی که سکان‌دار امور اجرایی کشور می‌شود باید بداند تا زمانی که مردم را وارد اقتصاد مقاومتی نکنیم این مقاومت جوابگو نیست.

رضایی بیان کرد: متأسفانه فضای گفت‌وگو برای نخبگان وجود ندارد.

در ادامه علیرضا معظمی یکی دیگر از نخبگان کردستان با بیان اینکه استفاده از مدیران جوان و کارآمد در ادارات دولتی می‌تواند بسیار به توسعه استان کمک کند، اظهار داشت: آموزش زیربنای توسعه کشور است، بنابراین این زیر بنا هر اندازه اصولی‌تر باشد می‌توانیم اقتصاد و اجتماع بهتری را داشته باشیم.

وی گفت: متاسفانه نظام آموزش کشور کارمندپرور است تا کارآفرین پرور!

نخبه کردستانی با بیان اینکه پاسخگو نبودن برخی مدیران و کارمندان به اعتماد جامعه لطمه وارد می‌کند، افزود: متأسفانه برنامه مدون در کشور وجود ندارد و رئیس جمهوری که سرکار می‌آید فقط برای چهار سال برنامه دارد.

وی مدعی شد: جوان‌گرایی و شایسته سالاری متاسفانه فقط در همان دوران تبلیغ انتخابات وجود دارد و در هیچ دولتی از نخبگان استفاده نشده است.

معظمی با بیان اینکه نقش جوانان و نخبگان در تصمیم‌گیری و اجرایی کردن تصمیم‌ها مغفول مانده است، خاطر نشان کرد: امید الکی دولتمردان جز اینکه نمکی بر زخم کارآفرینان است دردی را از آنها دوا نمی‌کند، بنابراین باید برای تغییر مدیریت کشور، انتخاب اصلح داشته باشیم.

وی ادامه داد: آموزش ها در کشور فقط تئوری است و متاسفانه آموزش عملی در کشور بسیار ضعیف است.

معظمی یادآورشد: تا زمانی که روحیه کارآفرینی را در نظام آموزشی و دانش آموزان نهادینه نکنیم در کارآفرینی ضعیف خواهیم بود.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های نخبگان در فرآیند‌های اجرایی در پیشرفت کشور می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود، تصریح کرد: تدوین برنامه‌های بلند مدت کارآمد برای جامعه توسط دولت یکی دیگر از راهکارهای توسعه در کشور است.

نخبه کردستانی در پایان سخنان خود افزود: نهادینه کردن روحیه کارآفرینی در کودکان از سنین پایین و الگو قراردادن کشورهای توسعه یافته و بومی‌سازی آنها بسیار می‌تواند مهم واقع شود.