به گزارش خبرنما به نقل از گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی و اسد قیصر رئیس پارلمان پاکستان روز دوشنبه در حاشیه صد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU) دیدار و گفت‌ وگو کردند. لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به مواضع و فرهنگ مشترک میان ایران و پاکستان، […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی و اسد قیصر رئیس پارلمان پاکستان روز دوشنبه در حاشیه صد و چهل و یکمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU) دیدار و گفت‌ وگو کردند.

لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به مواضع و فرهنگ مشترک میان ایران و پاکستان، گفت: نگاه‌ها در ایران به پاکستان مثبت است.

وی با ابراز امیدواری از حل مشکلات مرتبط با منطقه‌ کشمیر (اختلاف میان هند و پاکستان بر سر کشمیر) افزود: تحرکات کمی میان ایران و پاکستان در زمینه مسائل اقتصادی دیده می‌شود اما باید کمک کرد دو کشور منطقه از ظرفیت هم استفاده کنند.
رئیس پارلمان پاکستان هم در ادامه این نشست، با تشکر از حمایت ایران و لاریجانی از مساله کشمیر و استقبال بسیار خوب ایران از نخست وزیر این کشور طی روز گذشته، نسبت به صحبت با وزیر تجارت و دارایی پاکستان برای افزایش روابط اقتصادی با ایران تأکید کرد.
وی همچنین از لاریجانی برای حضور در پاکستان دعوت کرد و گفت: با این سفر، نهادهای ذیربط و میانی می‌توانند همکاری‌های بهتر و بیشتری داشته باشند.

به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برای شرکت در یکصد وچهل ویکمین اجلاس بین‌المجالس (آی پی یو – IPU ) روز یکشنبه وارد بلگراد پایتخت صربستان شد.

اتحادیه بین‌المجالس در سال ۱۸۸۹ تأسیس شد که نخستین نهاد انجمن ثابت برای مذاکرات چندجانبه سیاسی و مختص نمایندگان پارلمان بود اما در ادامه به یک سازمان بین‌المللی برای مجالس کشورهای مختلف تبدیل شد.

مجالس ملی ۱۷۸ کشور عضو «آی پی یو» هستند و ۱۲ مجمع پارلمانی منطقه‌ای اعضای وابسته این نهاد به شمار می‌آیند، اتحادیه بین المجالس یک عضو ناظر ثابت در مجمع عمومی سازمان ملل دارد.