به گزارش خبرنما,سعید محمد به همراه مهدی کشاورز رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، در آیین رونمایی از این طرح، با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی‌بر استفاده بهینه از ظرفیت‌های سواحل، دریا و صنعت دریا‌محور، این طرح را اقدامی ارزشمند در راستای توسعه و پیشرفت جزیره کیش عنوان کرد‌‌. وی […]

به گزارش خبرنما,سعید محمد به همراه مهدی کشاورز رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، در آیین رونمایی از این طرح، با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی‌بر استفاده بهینه از ظرفیت‌های سواحل، دریا و صنعت دریا‌محور، این طرح را اقدامی ارزشمند در راستای توسعه و پیشرفت جزیره کیش عنوان کرد‌‌.

وی با بیان این که با رونمایی از این طرح، در آینده نزدیک شاهد رشد و نمو و شکوفایی جزایر دیگر در سطح کشور خواهیم بود، اظهار داشت: با الگو‌سازی می‌توانیم سایر جزایر و سواحل جنوبی کشور را توسعه دهیم؛ به‌ویژه سایر مناطق آزاد که تحت مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد فعالیت می‌کنند.

مشاور رئیس جمهور، تاکید کرد: با افزایش مناطق آزاد به تعداد ۱۵منطقه، سند راهبردی مناطق آزاد تدوین شده و این سند راهبردی متناسب با ظرفیت‌های موجود در مناطق آزاد، استانی و محلی تدوین و اعلام کردیم‌‌.

به گفته سعید محمد؛ سند راهبردی مشمول زمان‌بندی و دارای شاخص‌های کمی برای هر منطقه می‌باشد؛ از این رو دبیرخانه‌ شورایعالی مناطق آزاد طبق این سند انتظارات خود را از روسای مناطق آزاد مشخص کرده است‌‌.

وی با اشاره به این که مالیات بر ارزش افزوده یکی از موضوعات اصلی است که جلساتی با این محوریت در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار کردیم و به طور جد پیگیر موضوع هستیم، گفت: ما اعتقاد داریم بر‌اساس قانون، مناطق آزاد نباید مالیات بر ارزش بر افزوده پرداخت کنند‌‌.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی اظهار کرد: متاسفانه برخی افراد در بخش‌های مختلف، همیشه درحال تهیه یکسری لوایح و موضوعاتی هستند که بابت اخذ مالیات از مناطق آزاد می‌خواهند نقش این مناطق را کم‌رنگ‌تر جلوه دهند‌‌.

سعید محمد در رابطه با تقلیل معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد از ۲۰سال به ۵سال، اذعان داشت: به شدت مخالف این موضوع هستیم و پیگری می‌کنیم که حداقل در رقابت با کشورهای همسایه ازجمله امارات که ۵۰سال معافیت مالیاتی دارند و به‌دنبال آن هستند صحنه رقابت را از دست بدهیم و سرمایه‌گذاران ما به سمت کشورهای رقیب جذب شوند، دچار ضرر و عقب‌افتادگی نشویم.‌‌

وی تاکید کرد: مدافع و پیگیر این امر مهم هستیم تا معافیت‌ها و مشوق‌ها احیاء شود و فعالیت‌های فعالان اقتصادی در این مناطق تسهیل گردد تا نسبت به سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی اقدام کنند و صادرات داشته باشند.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: بعد از سه‌دهه برای نخستین بار تراز تجاری مناطق آزاد متوازن شد، یعنی صادرات و واردات مناطق آزاد برابر شد و در سال‌۱۴۰۱ شاهد مثبت شدن تراز این مناطق هستیم‌‌.

سعید محمد در رابطه با کاهش پروازها به مقصد جزیره کیش گفت: یک اتفاق بی‌سابقه‌ای که تعداد بیش از ۱۵۰سلسه زمین لرزه‌ها در جزیره شاهد بودیم، سبب کاهش گردشگری در این منطقه شده است و مردم نیز کمی نگران بودند‌‌.

وی در ادامه تصریح کرد: تعداد گردشگرانی که به کیش سفر کردند نسبت به سال گذشته تغییر چشمگیری نداشته و فرودگاه کیش نیز درحال ارائه خدمات به مسافران از اقصی نقاط کشور است و تصمیماتی که درخصوص واگذاری هواپیمایی کیش به بخش خصوصی‌سازی اتخاذ شده بود، پیگیر هستیم تا مدیریت آن بازگردانده شود.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان بیان داشت: برای رونق گردشگری جزیره کیش تا آغاز مسابقات جام‌جهانی‌۲۰۲۲ قطر، تعداد ۲۲رویداد ملی و بین‌المللی در این جزیره پیش‌بینی شده است‌‌.

لازم به ذکر است، طرح جامع گردشگری کیش به مساحت ۸۰۰هکتار، به طول ۴۳کیلومتر و با عمق ۲۰۰متر با هدف ارتقاء جزیره کیش به عنوان مقصد گردشگری نمونه ساحلی-‌دریایی در مقیاس ملی منطقه‌ای و بین‌المللی با ساحلی پویا و زنده مبتنی بر جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و زیست محیطی با مدیریت و بهره‌برداری یکپارچه با اقتصاد و توسعه پایدار به عنوان جزیره سبز متکی بر فناوری‌های نوین و انرژی‌های تجدید‌پذیر تعریف شده که در این طرح توجه و نگاه ویژه‌ای به بومیان و کیشوندان شده است.