به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، جعفر مروارید در آیین افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه کتاب مشهد که شامگاه گذشته در سالن همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، عنوان کرد: این نمایشگاه از ۸ آبان ماه آغاز شده و تا ۱۵ آبان ماه ادامه خواهد داشت. بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب با شعار […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، جعفر مروارید در آیین افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه کتاب مشهد که شامگاه گذشته در سالن همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، عنوان کرد: این نمایشگاه از ۸ آبان ماه آغاز شده و تا ۱۵ آبان ماه ادامه خواهد داشت. بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب با شعار «کتاب، پیشران مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی» آغاز به کار می‌کند. با توجه به برنامه مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استاندار خراسان رضوی، نگاه بر این بوده است که مقدمه یک توسعه اقتصادی متوازن، یک توسعه فرهنگی است و کتاب پیشران و بهترین ابزار و رسانه برای این توسعه فرهنگی است.

وی بیان کرد: این نمایشگاه صرفاً یک فروشگاه کتاب نیست بلکه یک کلان رویداد فرهنگی است. نقش گفتمان سازی مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی و نقش گفت‌وگوها در مورد مفاهیم بنیادین فرهنگی شهر در طی این یک هفته در فضای نمایشگاه فراهم می‌شود.

مروارید افزود: بستری فراهم می‌شود که مولفان، صاحبان اندیشه و نظریه پردازان با تمام توان به گفت‌وگو بنشینند و فرصت و بهانه‌ای است که فرهنگ دوستان مشهدی و خراسانی با بازدید از ۷۲۰ ناشر داخلی، ۱۱ ناشر بین‌المللی، ۸۰ نمایندگی بین‌المللی، ۱۲ نشر دیجیتال و غرفه‌های مرتبط، با فضای کتاب‌خوانی، فرهنگ کتابگردی و خرید کتاب و کتاب‌خوانی آشنا شوند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اظهار کرد: ما نیازمند توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی هستیم. نیازمند این هستیم که سبد کالای فرهنگی در کنار سبد کالای اقتصادی جزء خرید هفتگی و ماهیانه خانواده‌های ما قرار بگیرد.

مروارید گفت: از ویژگی‌های نمایشگاه کتاب امسال، باغ کتاب است. مفتخریم که با کمک نهادهای همکار، فضایی فراهم شده تا کودکان و نوجوانان کشور که پایه و چشم‌انداز آینده جمهوری اسلامی هستند در یک فضای آماده، با سنت کتاب‌خوانی، تئاترها و نمایشنامه‌های در رابطه با کتاب آشنا شوند و در یک فضای نشاط اجتماعی، آشتی با کتاب را تجربه کنند. 

وی عنوان کرد: امام رضا(ع) فرمودند:«یکی از نشانه‌های عقل طلب علم و دانش به طور مستمر است» و نمایشگاه کتاب بعد از دو ماه عزاداری، در آغاز ربیع‌الاول که ماه جشن اهل بیت است، سعی می‌کند به آموزه اهل بیت برای علم‌آموزی و طلب دانش عمل کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیان کرد: در کنار باغ کتاب، سرای اهل قلم، نشست‌های نخبگانی را با همکاری دانشگاه، حوزه و آموزش و پرورش برگزار می‌کند و شب‌های شعر شهرستان‌ها، جنگ‌های کودک و نوجوان و رونمایی‌های کتاب با کمک اداره کل کتابخانه‌ها در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

مروارید گفت: امسال حضور رسانه‌ها را نیز در نمایشگاه داریم و رسانه به منزله یک نهاد پیشرو اجتماعی به فرهنگ کتاب‌خوانی کمک می‌کند.

وی اظهار کرد: شانزدهمین دوره انتخاب کتاب سال در همین جلسه برگزار شد و از ۳ هزار ۸۳۵ عنوان کتاب، پنج عنوان کتاب و یک ناشر توسط هیئت داوران برگزیده شدند که از آن‌ها تقدیر به عمل آمد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امسال در مجموع تخفیف ۴۰ درصدی را خواهیم داشت که ۲۰ درصد از طریق بن تامین می‌شود و ۲۰ درصد تخفیف ناشران است. از مشهدی‌های فرهنگ‌دوست دعوت می‌کنم به همراه خانواده‌ها به نمایشگاه بیایند تا بتوانند کتاب‌های مورد نیاز خود را با بازید از این نمایشگاه تهیه کنند.

مروارید با بیان اینکه یکی از ثمرات فرهنگ رضوی، معارف رضوی است؛ گفت: امام رضا(ع)، امام گفت‌وگو بودند، هم گفت‌وگو را به ما یاد دادند، هم مناظره را آموختند و هم توجه به اقوال و اعتبار احسن را به عنوان یک فرهنگ شیعی و الهی نهادینه کردند. امیدوارم بتوانیم در این نمایشگاه عمل‌کننده به آموزه‌های درخشان اهل بیت در فضای سبک زندگی ایرانی و اسلامی باشیم.

انتهای پیام