به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ قیمت‌ها در کشور ما هیچ ثباتی ندارد. عددها هر روز عوض می‌شوند و روزی نیست که ایرانی‌ها با رقم های تازه غافلگیر نشوند. این مسئله به ویژه وقتی که پای کالاهای اساسی مورد نیاز مردم وسط است اهمیت بیشتری پیدا می‌کند ولی در این افزایش […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ قیمت‌ها در کشور ما هیچ ثباتی ندارد. عددها هر روز عوض می‌شوند و روزی نیست که ایرانی‌ها با رقم های تازه غافلگیر نشوند. این مسئله به ویژه وقتی که پای کالاهای اساسی مورد نیاز مردم وسط است اهمیت بیشتری پیدا می‌کند ولی در این افزایش قیمت‌ها تنها مسئولین مقصر هستند و یا بی انصافی‌ها مردم نسبت به همدیگر  از عدم مسئولیت ها بیشتر است؟

سهیلا جلودارزاده، نماینده مجلس، با بیان اینکه، افزایش قیمت‌ها یک دلیل عمده و چندین دلیل فرعی دارد، به برنا گفت: «دلیل عمده در این زمینه کاهش ارزش پول است که تا حدودی باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود، اما مسئله‌ای که تأثیری بیشتری دارد عدم رعایت حقوق مردم توسط بعضی از فروشندگان است. با توجه به اینکه نظارت پیگیرانه در خصوص کنترل قیمت‌ها نیز وجود ندارد، شاهد افزایش چندبرابری قیمت‌ها هستیم.»

جلودارزاده با اشاره به اینکه، در هر حوزه‌ای که نیاز مردم بیشتر باشد قیمت‌ها افزایش بیشتری دارند، افزود: «با توجه به اینکه مواد غذایی و خوراکی از نیازهای اصلی مردم هستند، افزایش قیمت‌ها هم در این زمینه بیشتر است. تنها از طریق نظارت و کنترل می توان وضعیت قیمت‌ها را بهبود داد.»

وی ادامه داد: «عملکرد تجار بزرگ، توزیع کنندگان و مغازه داران در این زمینه تأثیرگذار است. کالاهایی هم که ارز دولتی دریافت کرده‌اند تا به دست مصرف کننده برسند افزایش قیمت نجومی پیدا می‌کنند. برای نمونه کسانی را دیده‌ایم که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی کالا خریده‌اند و آن را در بازار غیررسمی به قیمت گزافی فروخته‌اند. زنجیره توزیع در این زمینه مؤثر است. طمع ورزی و عدم صداقت باعث می‌شود در همه زمینه‌ها و حتی کالاهای ضروری مورد نیاز مردم با قیمت‌های نجومی مواجه باشیم.»

وی با تأکید بر اینکه پیامد اصلی این وضعیت درازمدت عمومی شدن فقر است، تصریح کرد: «در شرایط کنونی فقط یک دهک خاصی می‌توانند نیازهای خود را برآورده کنند.»

وی تأثیر افزایش قیمت دلار را بر دهک های پایین جامعه اینگونه شرح داد: «در شرایطی که قیمت دلار تا ۱۷ هزار تومان رفت یک سرقت عمومی از جیب طبقات حقوق بگیر و بیکار جامعه صورت گرفت. این سرقت یک سرقت پنهان بود که جیب کارمند و کارگر را یک شبه بی‌قدرت کرد. پول‌های بادآورده نیز به جیب فروشندگان عمده دلار رفت. بعد از آن اتفاق انتظار می‌رفت که افزایش حقوق خوبی برای کارگران در نظر گرفته شود، ولی افزایش انجام نشد و در حال حاضر سفره های کارگری روز به روز خالی تر می شوند.»

وی ادامه داد: «این مسئله باعث عمومی شدن فقر شده است و به افزایش  ترک تحصیل دانشجویان دانشگاه آزاد، وبی خانمان شدن و افزایش اجرا بها منتهی شده است.»