یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت:با افزایش صادرات کالا باید درآمد ارزی را بیشتر کرد تا با یک اتفاق بازار ارز بهم نریزد و با کمبود ارز مواجه نشویم. به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سعید جلیلی امشب در گفت و گوی خبری شبکه دو سیما با اشاره برنامه خود برای مدیریت بازار ارز […]

یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت:با افزایش صادرات کالا باید درآمد ارزی را بیشتر کرد تا با یک اتفاق بازار ارز بهم نریزد و با کمبود ارز مواجه نشویم.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سعید جلیلی امشب در گفت و گوی خبری شبکه دو سیما با اشاره برنامه خود برای مدیریت بازار ارز ،اظهار کرد: یکی از برنامه‌های مهم دولت  ارزآوری باید باشد. نگاه حداقلی جلوگیری از نوسان بازار ارز است که ما را به موفقیت نمی رساند.

جلیلی

وی ادامه داد: کشور را نباید فقط اداره کرد بلکه باید جهش داد. امروز کشور فرصت های بسیار ارزشمندی دارد که با مدیریت صحیح‌ کشور می تواند جهش پیدا کند. برای ارزآوری باید چنین نگاهی داشت. برنامه ما این است که همه دستگاه ها ارزآوری داشته باشند، نه اینکه مصرف کننده ارز باشند. به جز وزارت نفت باید همه وزارتخانه ها ارزآوری داشته باشند مثلا وزارت کشاورزی، صنعت و نیرو و غیره برای ارزآوری برنامه داشته باشند. باید وزارتخانه ها بستر تولید داخلی برای صادرات را فراهم کنند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: هنر و وظیفه رییس جمهور این است که دستگاه ها را  هم افزا و هماهنگ کند. نباید هر وزارتخانه یک برنامه و رویکرد داشته باشد مثلا وزارت خارجه نباید بگوید من دنبال دیپلماسی هستم و به صادرات کالا کاری ندارم.

جلیلی در ادامه با اشاره به اینکه باید با نگاه جهشی کشور را اداره کرد، گفت: با افزایش صادرات کالا باید درآمد ارزی را بیشتر کرد تا با یک اتفاق بازار ارز بهم نریزد و با کمبود ارز مواجه نشویم.

وی درباره برنامه خود برای رونق مسکن خاطر نشان کرد: تامین مسکن وظیفه دولت و حق مردم است. گاهی از منشور حقوق شهروندی رونمایی می کنیم که تاثیری در زندگی مردم ندارد. ساخت مسکن از حقوق مردم است. کاهش ساخت مسکن به ۴۰۰ هزار در سال نگران کننده است‌. به دلیل ضعف در مسکن، آمار ازدواج هم کاهش یافته است. دولت باید برنامه جدی برای ساخت مسکن داشته باشد. در این هشت سال تکمیل مسکن مهر کند شد.مسکن مهر مدل خوبی بود که باید نقایص آن برطرف شود. با اعطای تسهیلات و اختصاص زمین باید کاری کرد که حداقل در سال یک میلیون مسکن ساخته شود.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری درباره تامین کالاهای اساسی و معیشتی برای اقشار ضعیف، گفت: هشت سال در دولت سایه برنامه تهیه کرده ایم تا معیشت مردم بهبود یابد. در سه سال اخیر۵۵ میلیارد دلار ارز۴۲۰۰ تومانی برای معیشت  اختصاص یافته اما به گفته خود آقایان بدرستی به دست مردم نرسیده است.مشکل توزیع وجود دارد، ولی امروز با فناوری پیشرفته و هوشمند کردن دولت می توان مانع بروز این مشکلات شد. مردم نباید در صف بایستند. در برنامه ما مغازه دار دنبال مردم می رود.

جلیلی با بیان اینکه ۱۳ قلم کالا حتما باید به دست مردم برسد تا تغذیه مناسبی داشته باشند، اظهار کرد: برنامه ای داریم که هر خانواده با یک حساب بانکی و تلفن همراه به کالا برسد. برنامه دیگر ما این است که سهم مردم از مصرف انرژی  را به خود آنها می دهیم که نام آن را طرح وان گذاشته ایم. در این طرح مردم هرچه خواستند انرژی مصرف کنند و اضافه آن را واگذار می کنند. برای این موضوع زیرساخت هم نیاز ندارد، زیرا همه خانواده ها حساب بانکی و گوشی همراه دارند.

وی اضافه کرد: طرح دیگر ما  این است که براساس بودجه فعلی برای تفریح مردم اماکن تفریحی دولتی که شش ماه سال خالی است  رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد.