به گزارش خبرنما ، سرپرست شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های منطقه آزاد کیش و مدیر کل فرودگاه بین المللی کیش با انتشار پیامی فرارسیدن روز جهانی مراقبت پرواز را به فعالان این عرصه تبریک گفت، در متن پیام وی آمده است: کنترلرهای برج مراقبت، نقش حساس و موثرتان انکارناپذیر است چراکه صنعت […]

 

به گزارش خبرنما ، سرپرست شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های منطقه آزاد کیش و مدیر کل فرودگاه بین المللی کیش با انتشار پیامی فرارسیدن روز جهانی مراقبت پرواز را به فعالان این عرصه تبریک گفت، در متن پیام وی آمده است: کنترلرهای برج مراقبت، نقش حساس و موثرتان انکارناپذیر است چراکه صنعت حمل و نقل هوایی، عزت   و اقتدارش را پس از چهل سال بی‌مهری وتحریم از سوی بدخواهان این سرزمین، مدیون دستان پرتوان کارشناسان ومتخصصان این صنعت، از جمله شما عزیران می‌داند.

‎صنعت حمل ونقل هوایی به وجود شما کنترلرهای ترافیک هوایی که یکی از ارکاناساسی  و اصلی این صنعت هستید افتخار کرده و ایمنی صد‌ها پرواز در لحظهرا مرهون تلاش شما بزرگ مردان می‌داند که با چشمان همیشه بیدار، تیزبین وهوشمندانه خود، کنترل و هدایت لحظه به لحظه هواپیما‌ها در سطوح مختلف شبکهپیچیده راه‌های هوایی و مسیر‌های ورودی و خروجی فرودگاه‌ها را برعهده دارید وبا اعتماد و اطمینان کامل، بستری مناسب و کارآمد برای مدیریت ترافیک هواییفراهم آورده و ایمنی آسمان ایران را برای مردم عزیز کشورمان به ارمغانآورده‌اید.

 

‎اینجانب با افتخار و به عنوان عضوی از صنعت هوانوردی کشور، ضمنپاسداشت زحمات شما مراقبان والاهمت آسمان ایران زمین و ادای احترام به روانشاد عزیزان این حرفه که امروز در میان ما نیستند پیشاپیش روز  جهانی مراقبتپرواز را خدمت شما عزیزان تبریک عرض نموده از خداوند متعال عزمی راسخ،گامی استوار و سلامتی و سرافرازی برایتان آرزومندم.»

 

حضور در جمع همکاران مراقبت پرواز

همچنین در همین راستا رئیس هیئت مدیره و سرپرست شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش و مدیر کل فرودگاه بین المللی کیش با حضور جمعی از معاونین و مدیران در برج مراقبت پرواز فرودگاه، به مناسبت روز جهانی مراقبت از پرواز ، ضمن تبریک این روز و قدردانی ویژه از مراقبان والاهمت فعالان این عرصه اظهار کرد: یکی از ماموریت های اصلی در صنعت حمل و نقل هوایی جابجایی مسافر با سرعت و ایمنی بالا می باشد، و بخاطر حساسیت بسیار بالای این شغل روز  ۲۰ اکتبر مصادف با ۲۸مهرماه به عنوان روز جهانی مراقبت از پرواز نامگذاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: بدون تردید یکی از مولفه‌های اصلی فرایند شکل‌گیری یک پرواز بحث ایمنی و خدمات مدیریت ترافیک هوایی در فرودگاه است.

ایشان در ادامه افزود: آنچه فرودگاه کیش را نسبت به فرودگاه‌های دیگر متمایز می‌کندنیروهای کیفی این مجموعه هستند و چشم‌انداز ما این است که با راه‌اندازی برج مراقبت جدید، خرید تجهیزات و تکمیل نیروی انسانی، در زمینه حمل و نقل هوایی خدماتی بهتر به گردشگران و کیشوندان عزیز ارائه دهیم.

محمدی با تاکید بر اینکه بعد از اپیدمی کرونا ما شاهد بار ترافیکی فرودگاه جزیره خواهیم بود گفت: برقراری حمل ونقل هوایی و احداث سطوح پروازی ایمن، استقرار نظام هوانوردی مجهز به تجهیزات و دستگاه های ارتباطی، کمک ناوبری و نظارتی در چارچوب مقررات و استانداردهای بین المللی؛ از مهمترین اقدامات و  دستور کار در شرکت ؛ جهت طرح توسعه فرودگاه بین المللی کیش قرار دارد.

 

رشد پروازها حتی در روزهای پاندمی کرونا

در ادامه مهرداد ظاهری، رییس اداره مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی کیش نیز اظهار کرد: فرودگاه بین المللی جزیره کیش یکی از ارکان اصلی صنعت هوانوردی کشور در بحث مسافربری به شمار می‌رود.

وی در همین خصوص اضافه کرد: با وجود پاندمی ویروس کرونا ما در مقطعی از زمان و در حالیکه بزرگترین فرودگاه‌های جهان مثل فرودگاه آتلانتا پروازهای خود را به یک دوم و یا یک سوم کاهش داده بود، در جزیره کیش شاهد افزایش ۳۰درصدی پروازها بودیم که با به لطف خدا و به همت همه همکاران در بخش‌های مختلف با رعایت همه استانداردها و پروتکل های ارائه شده از سازمان هواپیمایی کشوری به خوبی صورت گرفت.

ظاهری با اشاره به اینکه برج مراقبت قدم نخست در ارائه سرویس به هواپیما است، ادامه داد: در فرودگاه بین المللی کیش ما ۲باند پروازی داریم که باند جنوبی در حال تکمیل و تعمیر است و در حال حاضر از باند شمالی استفاده می‌کنیم که انشالله پس از بهره برداری از باند جنوبی؛ فرودگاه کیش قابلیت پذیرش هواپیماهای سنگین و نیمه سنگین را خواهد داشت . وی گفت با افزایش طول باند به ۴۳۸۰ متر و عرض ۷۵ متر ، قابلیت نشست و برخواست هواپیمای پهن پیکرایر باس A380 را خواهد داشت که پس از فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه بین المللی کیش دومین فرودگاه کشور با این استاندارد خواهد بود.

وی افزود: بطور متوسط در حال حاضر روزانه ۸۰ تا ۱۰۰پرواز در جزیره کیش در حال انجام است.

رییس اداره مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی کیش در ادامه افزود : پروازهای خروجی نیز از مرحله استارت با کنترل ما کار خود را آغاز می‌کنند و از این بابت هیچ مشکلی وجود نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: حساس‌ترین وظیفه برج مراقبت در فرودگاه ایجاد جداسازی پروازها در زمان نشست و برخاست و بر روی زمین است و در این مبحث پروازها باید یک حریم خاصی داشته باشند که با همت، تلاش و ایثار همکاران بنده با وجود تعداد پرواز بالای فرودگاه بین المللی کیش و علیرغم کمبود نیروی انسانی،بحث جداسازی به خوبی اجرایی شده است.

ظاهری در پایان با تاکید بر اینکه در طول سال در فرودگاه کیش هیچگونه همجواری پروازی نداشتیم، افزود: پروازها در این مبحث به خوبی در حال کنترل هستند و امیدوار هستیم که با درایت مهندس محمدی و خرید تجهیزات بروز و زیرساخت‌های تکمیلی این روند کماکان ادامه پیدا کند.