به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، گزیده اخبار حقوقی هفته گذشته به شرح زیر است: قتل همسر دوم نجفی توسط شهردار سابق تهران یکی از مهمترین اخبار هفته گذشته قتل همسر محمدعلی نجفی شهردار سابق در صبح روز سه شنبه ۷ خردادماه با شلیک پنج گلوله و اصابت به قلبش بود که از همان […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، گزیده اخبار حقوقی هفته گذشته به شرح زیر است:

قتل همسر دوم نجفی توسط شهردار سابق تهران

یکی از مهمترین اخبار هفته گذشته قتل همسر محمدعلی نجفی شهردار سابق در صبح روز سه شنبه ۷ خردادماه با شلیک پنج گلوله و اصابت به قلبش بود که از همان ساعات اولیه تحقیقات برای شناسایی و دستگیری قاتل آغاز شد.

پس از انجام تحقیقات و شناسایی قاتل، نهایتاً عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد که بازتاب های گسترده ای داشت.

نجفی انگیزه خود برای قتل را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

قرار شد پزشکی قانونی از محمدعلی نجفی تست روانشناسی و تست مواد مخدر و مصرف الکل بگیرد.

محمدعلی نجفی در دادسرای جنایی تهران با اشاره به قتل همسرش، اعلام کرد که این اواخر گفتم من حاضرم هر چه دارم بدهم تا مهریه‌اش را پرداخت کنم اما او می گفت می‌خواهم کاری کنم که از زندگی بیزار شوی.

در ادامه اخبار مربوط به این پرونده، طبق گفته صابری رئیس بخش معاینات روانپزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور پرونده شخصیت برای محمدعلی نجفی تشکیل می شود.

براساس این گزارش نهایتاً معاینات جسد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران انجام و نتیجه به مرجع قضائی اعلام شد.

محمدعلی نجفی ۶۸ ساله و دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه معتبر MIT، وزیر علوم دولت‌های دهه ۶۰، وزیر آموزش و پرورش دولت هاشمی‌رفسنجانی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت محمد خاتمی، عضو دوره سوم شورای اسلامی شهر تهران، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مشاور اقتصادی دولت حسن روحانی و دوازدهمین شهردار تهران به اتهام قتل همسر دوم خود میترا استاد راهی بازداشتگاه می‌شود.

«صدا» رفع توقیف شد

یکی از اخبار مهم هفته گذشته توییت سیدعلی مجتهدزاده وکیل دادگستری بود که از رفع توقیف هفته نامه صدا و در عین حال تفهیم اتهام تبلیغ علیه نظام به مدیرمسئول این نشریه خبر داده بود.

شعبه ۴ دادسرای فرهنگ و رسانه ۲۱ اردیبهشت ماه توقیف هفته‌نامه صدا را ابلاغ کرده بود.

برای فرزندان نخبه زندانیان برنامه داریم

اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها اعلام کرد که برای فرزندان نخبه زندانیان برنامه دارند و سال گذشته ۳۰۹ نفر از این نخبگان شناسایی شده‌اند.

روز قدس منتهی به محو رژیم صهیونیستی خواهد شد

آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان گفت: روز قدس با این راهپیمایی‌ها و بزرگداشت‌ها منتهی به محو رژیم غاصب صهیونیستی می‌شود که از خواسته‌های امام راحل بود.

رئیس پیشین اسکودا به دادسرا احضار شد

نعمت احمدی وکیل مدافع علی مندنی‌پور -رییس پیشین اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا) – هفته گذشته اعلام کرد که موکلش با شکایت دفتر حقوقی و قوانین شورای نگهبان به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است.

دادگاه زن و شوهر متهم به فساد اقتصادی

اولین جلسه رسیدگی به پرونده یک زوج متهم به کلاهبرداری در شعبه یک دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریایت قاضی موحد برگزار شد.

«مسلم بلال‌پور» و همسر او «محبوبه صادقی» به حیف و میل اموال مردم از طریق وصول وجوه کلان در قالب و تحت عنوان مضاربه و کلاهبرداری بالغ بر میلیاردها تومان با ۶۰۰ نفر شاکی متهم هستند.

قاضی موحد پس از استماع دفاعیات متهمین و وکلای آنها و اظهارات برخی از شکات ختم رسیدگی به این پرونده را اعلام کرد و گفت: رأی در مهلت قانونی صادر و ابلاغ می‌شود و رأی در تهران صادر و در دادسرای عمومی و انقلاب قم اجرا خواهد شد.

تکذیب اظهارات متهم نفتی در دادگاه

هفته گذشته روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ملی نفتکش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد در مورخ اول خردادماه جاری، متهم در اظهاراتی از فردی به نام کاپیتان بجنوردی به عنوان کارمند اخراجی شرکت ملی نفتکش ایران نام برد، در حالی که نامبرده هیچ ‎گونه ارتباط شغلی، اداری و سازمانی با این شرکت نداشته و ندارد.

ادامه رسیدگی به پرونده هادی رضوی و ۳۰ متهم بانک سرمایه

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه روز (یکشنبه) – ۵ خردادماه – در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد و احسان دلاویز متهم ردیف دوم پرونده در دفاع از خود گفت که خواهرزاده و برادرزاده هیچ مسئولی نیستم و برای نظام می‌میرم.

پنجمین جلسه دادگاه در روز چهارشنبه ۸ خردادماه، برگزار شد و جلسه بعدی دادگاه به ۱۸ خردادماه موکول شد.

برگزاری پنجمین جلسه دادگاه علیرضا زیباحالت منفرد معروف به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی

پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات «علیرضا زیبا حالت منفرد» معروف به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی روز یکشنبه ۵ خردادماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه کوهپایه زاده وکیل مدافع بابک زنجانی گفت: آقای منفرد با مظلوم نمایی می‌خواهد منکر نقش خود در پرونده شود.

جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده به ۱۱ خردادماه موکول شد.

مداح هتاک به دادسرا فراخوانده شد

یکی از اخبار مهم هفته گذشته این بود که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه گفت: مداحی که در برنامه زنده شبکه پنج سیما به مقدسات جامعه اهل سنت اهانت کرده بود به دادسرای تهران فراخوانده شد.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه درباره دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر آزادی زندانیان مهریه توضیحاتی ارائه کرد.

اسماعیلی از بازداشت چند نفر در ارتباط با قتل حمید حاجیان خبر داد.

ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضاییه درباره اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت لیالی قدر و عید فطر

در هفته گذشته از سوی آیت الله رییسی، رئیس قوه قضاییه بخشنامه “اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر و عید سعید فطر” به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور ابلاغ شد.

رئیس قوه قضاییه با طرح این سوال که چرا آنقدر پرونده در دادگستری ها قرار دارد، گفت: همواره بین دو نفر صلح ایجاد کنید.

رئیسی نسبت به این موضوع که افزایش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی قابل پذیرش نیست انتقاد کرد.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه امروز (جمعه) ۱۰ خرداد ماه به استان خراسان جنوبی سفر می‌کند.

رئیس قوه قضاییه  حضور حماسی مردم در راهپیمایی روز قدس را خط بطلانی بر «معامله قرن» دانست و بر لزوم بهره‌مندی از دیدگاه‌های حقوقدانان و اساتید حوزه و همچنین تجربیات سایر کشورها و نظام‌های حقوقی دنیا برای اجرای دقیق قضای اسلامی در یک قالب مناسب تأکید کرد. 

اعضای خانواده زندانیان به علت عدم حضور سرپرست آسیب پذیرتر هستند

جبار باقری مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت: روز پنجم خرداد ماه به عنوان روز ملی حمایت از خانواده زندانیان یا روز نسیم مهر نامگذاری و در تقویم رسمی کشور ثبت شده است و اعلام این روز در حقیقت رویکرد نظام جمهوری اسلامی به موضوع خانواده زندانیان محسوب می شود.

باقری در مراسم بزرگداشت روز نسیم مهر (روز ملی حمایت از خانواده زندانیان) که عصر روز چهارشنبه (۸ خرداد) با حضور ۲۵۰ نفر از خانواده مددجویان برگزار شد، خطاب به خانواده مددجویان گفت: شما به نوعی تحمل کیفر می‌کنید و در مضیقه هستید.

محسنی اژه ای: دشمن امنیت و حوصله مردم را هدف قرار داده است

براساس این گزارش حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه گفت که دشمن اعتماد، امنیت، صبر و حوصله مردم ما را هدف قرار داده است.

رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد

در هفته اخیر طی حکمی از سوی دکتر عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور دکتر رضا رئوفیان به عنوان رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران منصوب شد.

ارسال لوایح ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری و نحوه اداره و بهره‌برداری از آپارتمان‌ها به دولت

حجت الاسلام‌محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه در هفته گذشته گفت که «لایحه ثبت شرکت‌ها و موسسات تجاری» و «لایحه نحوه اداره و بهره برداری از آپارتمان‌» پس از تأیید ریاست دستگاه قضا به دولت ارسال شده است.

شاکیان پرونده‌های غیرعمد «شمر بن ذی‌الجوشن» نیستند

براساس این گزارش سیداسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه مطالبات شاکیان خصوصی حقوق حقه آن‌ها به شمار می‌رود، اعلام کرد: بر خلاف تصور عامه اولیاء دم و طلبکاران مالی پرونده‌های غیرعمد شمر بن ذی‌الجوشن نیستند.

درخواست سازمان بازرسی کل کشور برای بازگشت شورای رقابت به عرصه قیمت‌گذاری خودرو

در هفته گذشته ناصر سراج طی نامه‎‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور خواستار لغو مصوبه مورخ ۱۷/‏۱۰/‏۹۷‬ ستاد تنظیم بازار مبنی بر فروش فوری ۲۰ درصد از تولید روزانه خودروسازان با قیمت حاشیه بازار و همچنین بازگشت شورای رقابت به عرصه نظارت بر قیمت‌گذاری خودرو شد.

بقایی و مشایی از اوین به مرخصی آمدند

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس دولت دهم در هفته گذشته از اوین به مرخصی آمدند.

حمید بقایی به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر و عید سعید فطر به مرخصی آمده است.

انتهای پیام