حسن مصطفوی تولید کننده و تهیه کننده سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا درمورد تاثیر وضعیت اقتصادی کنونی بر تولید آثار سینمایی و تلویزیونی گفت: طبیعی است وضعیت اقتصادی که اکنون در جامعه وجود دارد و مردم به شدت تحت فشار هستند، بر تولید آثار سینمایی و تلویزیونی هم تاثیر بسزایی گذاشته است. […]

حسن مصطفوی تولید کننده و تهیه کننده سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا درمورد تاثیر وضعیت اقتصادی کنونی بر تولید آثار سینمایی و تلویزیونی گفت: طبیعی است وضعیت اقتصادی که اکنون در جامعه وجود دارد و مردم به شدت تحت فشار هستند، بر تولید آثار سینمایی و تلویزیونی هم تاثیر بسزایی گذاشته است.

وی ادامه داد: اجاره تجهیزات، لوکیشن، دستمزد بازیگران، هزینه سنگین تدارکات و… باعث شده خواه یا ناخواه هزینه تولید فیلم و سریال بالا رود. برای مثال اوایل اینطور بود ما به عنوان تولیدکننده یک سری تسهیلات را می گرفتیم اما الان جوری شده که همه پولشان را جلو جلو می خواهند. مثلا کسانی که لوکیشن دارند چون وضعیت اقتصادی بی ثبات است و هر روز که می گذرد ارزش ریالی پول پایین می آید، پولشان را پیش پیش می خواهند. تمام این عوامل تاثیر بسیار بدی در ساخت فیلم و سریال گذاشته است.

مصطفوی با اشاره به اینکه افزایش هزینه ها باعث فشرده شدن کارها شده است افزود: یادم است سر سریال «شهرزاد» غذا پرسی ۱۰ هزار تومان می گرفتیم اما الان همان غذا را 15 هزار تومان می گیریم. یا مثلا دوربین را ماهی ۳۰ میلیون تومان اجاره می کردیم که الان 40  تا ۷۰ میلیون تومان شده است. تمام این هزینه ها ساخت فیلم و سریال را طاقت فرسا کرده و به کسانی که تولید کننده و تهیه کننده هستند آسیب جدی وارد می کند. یکی از تاثیرات مخربی که گذاشته این است برای اینکه کار طولانی تر نشود و هزینه بالا نرود تایم شوتینگ را کم میکنیم. این مسئله خیلی اوقات باعث پایین آمدن کیفیت کار می شود اما چاره ای نداریم.

این تولید کننده ساخت سریال های نمایش خانگی را سراسر ضرر دانست و بیان داشت: من سریال های شهرزاد، ممنوعه، هیولا، گلشیفته و… را در حوزه نمایش خانگی کار کردم. معتقد هستم کسانی که نمایش خانگی تهیه می کنند عمدتا متحمل ضرر می شوند. هر چقدر جلوتر می رویم ساخت سریال های نمایش خانگی به شدت سخت پیش می رود. به دلیل اینکه تهیه کننده با هزینه بالا سریال را می سازد اما اکثر مردم از طریق دانلود غیرقانونی آن را تماشا می کنند. این عاملی است که باعث شده میزان تولیدات پایین بیاید.

حسن مصطفوی با اشاره به وضعیت تلویزیون در این شرایط افزود: من اخیرا سریال «نون خ» را برای تلویزیون کار کردم. در این کار من و آقای فرجی مجبور شدیم از جیب خودمان دستمزدها را بپردازیم تا اینکه تلویزیون به ما بدهد. در این شرایط فعلی یا خود تهیه کنندگان و تولیدکنندگان باید از جیبشان بپردازند یا اینکه به بازیگر و عوامل بدهکار شوند تا زمانی که تلویزیون پول آنها را بدهد.