«محمدجواد فتحی»، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص «طرح شفافیت آرا نمایندگان» گفت: با اتفاقات موسسه‌های اعتباری بحث شفافیت آراء به ذهنم خطور کرد. موسسات اعتباری به موجب قانون ایجاد شد اما این قانون، فاسد بود. قانونی که وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی را هیچ کرد. دکتر بهمنی به من می‌گفتند […]

«محمدجواد فتحی»، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص «طرح شفافیت آرا نمایندگان» گفت: با اتفاقات موسسه‌های اعتباری بحث شفافیت آراء به ذهنم خطور کرد. موسسات اعتباری به موجب قانون ایجاد شد اما این قانون، فاسد بود. قانونی که وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی را هیچ کرد. دکتر بهمنی به من می‌گفتند همه صندق‌های قرض‌الحسنه‌ای که ایجاد شده، مجوز نیروی انتظامی را برای تاسیس می‌خواست اما زمانی که کار پولی صورت می‌گیرد، نظام پولی کشور یعنی بانک مرکزی باید در آن سیاست‌گذاری کند. 

او ادامه داد: قانون فاسدی را تصویب کردند و اما باید از جیب همه ملت خسارت آن پرداخت شود. در اینجا چه کسی پاسخگو است؟ هیچ‌کس. نماینده مجلسی که رای داده آیا این شخص نباید شناسایی شود؟ نمایندگان مجلس نسبت به مسائلی که در صحن می‌گذرد، خیلی دقیق نیستند، اصلا متوجه نیستند که موضوع چیست. نگاه می‌کنند به دیگری که مورد اعتمادشان است که ببینند او چه می‌گوید. حس مسئولیتی که نماینده مجلس نسبت به رای خود دارد، خیلی کم‌رنگ است. با این شرایط به ذهنم رسید که باید آرا شفاف شود. به همین علت طرحی را نوشتم که بعد آقایان آن را وارد بازی‌های سیاسی کردند و متاسفانه منحرف شد.

فتحی مطرح کرد: من ۳۶ تا امضا در موافقت با این طرح گرفته بودم. بسیاری از آقایانی که بعدا در حمایت از شفافیت، بنا به شرایط سیاسی مصاحبه کردند، کسانی بودند که وقتی طرح را به نزدشان بردند امضا نکردند. مثلا من طرح را به  نزد امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی بردم و ایشان امضا کردند اما کنار ایشان شخص دیگری بود که گفت این مسخره بازی‌ها چیست؟ اما بعد شد جزو سردمداران طرح شفافیت.

او در پایان بیان کرد: ای کاش این طرح سیاسی نمی‌شد و ای کاش با اصلاحاتی تصویب می‌شد اما گویا دیگر امیدی نیست.