به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سید مهدی مقدسی در نشست تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان مرکزی با شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه دغدغه کارگران رونق تولید و رفع مشکلات است، افزود: علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. شورای اسلامی کار شرکت‌های هپکو و آذرآب مکاتبات و پیشنهادات […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، سید مهدی مقدسی در نشست تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان مرکزی با شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه دغدغه کارگران رونق تولید و رفع مشکلات است، افزود: علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. شورای اسلامی کار شرکت‌های هپکو و آذرآب مکاتبات و پیشنهادات سازنده‌ای را برای رفع مشکلات این دو صنعت مطرح کردند.

وی با تاکید بر انتخاب سهامدار دارای اهلیت برای آذرآب و کنترل واردات که اهرم آن در دست دولت است، گفت: باید از واردات ماشین آلات و تجهیزاتی که در داخل کشور توان تولید آنها وجود دارد جلوگیری شود یا تعرفه واردات این محصولات کنترل شود؛ این دو موضوع مهم همواره مورد درخواست ما بوده است.

مقدسی تصریح کرد: متاسفانه گرفتار تصمیمات جزیره‌ای درخصوص واحدهای تولیدی هستیم، باید سه وزیر راه، کشور و صنعت جلسه‌ای داشته باشند و در این مورد تصمیم واحد بگیرند. مشکلات هپکو و آذرآب به راحتی قابل حل بود، اما تصمیمات جزیره‌ای باعث چنین وضعیتی شد، نمی‌خواهیم سفر امروز وزیر و جلسات امروز مصوبه‌ای روی مصوبات قبل باشند.

وی با بیان اینکه اگر سهامدار آذرآب اهلیت داشت و ضمانت تامین می‌کرد، امروز قراردادهای شرکت معلق نبود، گفت: سه وزیر صمت، راه و کشور اعلام می کنند که به تولیدات هپکو در کشور نیاز است اما در گوشه‌ای از دولت تصمیم دیگری اتخاذ می‌شود، در حالی که انتظار می‌رود در این رابطه تصمیمات واحد گرفته شود و حتی در کوتاهترین زمان در حضور معاون اول رییس جمهوری تصمیمی درست اتخاذ شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: هپکو مُسکنی دریافت کرد و فعلا وضعیت این شرکت تحت کنترل است، اما اگر اثر این مُسکن از بین برود ممکن است وضعیت قبل مجددا تکرار شود. باید مراقب بود، برای آذرآب نیز باید اقدامی درست و به موقع انجام شود، این شرکت به لحاظ تجهیزات و تخصص در خاورمیانه مانند ندارد و تنها با بی تدبیری به این وضعیت رسیده است.

وی در خصوص مشکلات کارگری این واحدها بیان کرد: کارگران همواره نشان داده‌اند که در کنار انقلاب بوده‌اند و اعتراضات آنها فقط صنفی است، نباید امروز به زندان بروند. جامعه کارگری آماده رقم زدن تولید و رونق در صنایع استان مرکزی و خواستار تعیین سهامدار اهل، انتخاب مدیران متخصص، تزریق منابع مالی، ممنوعیت واردات ماشین آلات و تجهیزات و خرید محصولات داخلی است.

مقدسی با بیان اینکه امیدواریم امروز آخرین جلسه برای بررسی مشکلات صنایع بزرگ استان مرکزی باشد و در جلسات بعدی تنها از به تولید نشستن این صنایع صحبت شود، تصریح کرد: نیروی انسانی محور تولید است، اما امروز شاهدیم که بسیاری از این کارگران قرارداد ثابت و امنیت شغلی ندارند و همین دغدغه باعث می شود که انگیزه کاری نداشته باشند و لازم است که دولت به این امر ورود کند و موضوع قراردادهای کاری و ماده ۷ قانون کار را حل کند.

انتهای پیام