به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا ، علاوه بر این میتوان زمینه سرمایه گذاری خصوصی را در زیرساخت های سخت مثل هتل ها، رستوران ها و جاذبه ها مهیا کرد و دولت نیز باید زمینه توسعه زیرساخت های نرم مثل آموزش، فرهنگ و ایجاد امنیت را گسترش دهد. گردشگری توان دارد منفعت های بسیاری […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا ، علاوه بر این میتوان زمینه سرمایه گذاری خصوصی را در زیرساخت های سخت مثل هتل ها، رستوران ها و جاذبه ها مهیا کرد و دولت نیز باید زمینه توسعه زیرساخت های نرم مثل آموزش، فرهنگ و ایجاد امنیت را گسترش دهد.

گردشگری توان دارد منفعت های بسیاری را بهمراه داشته باشد اما مشکلات اجتماعی را نیز باعث خواهد گردید. جهان امروز تجربه کافی برای افزایش منفعت های گردشگری و یا حداقل کاهش تأثیرات منفی آن را دارد. آنچه باید انجام شود، تعادل بین هزینه ‎ ها و منفعت های برای رسیدن به خوب ترین هزینه و منفعت هست.
 

تنها یک پرواز در فرودگاه خرم آباد برقرار هست

حبیب الیاسی، نماینده صنف دفاتر خدمات گردشگری در این باره اظهار کرد: یکی از زیرساخت های موردنیاز برای توسعه گردشگری فرودگاه بوده که علیرغم قدمت چندین ساله بدون استفاده باقی مانده هست.

وی با بیان اینکه استانداران زیادی آمدند اما نتوانستند کار خاصی در این ارتباط انجام دهند، اضافه کرد: پرواز نجف-خرم آباد قطع گردید و پرواز داخلی مشهد-خرم آباد نیز چند ماه بوده که تعطیل هست.

الیاسی تصریح نمود: تنها یک پرواز خرم آباد-تهران مانده که اگر مسئولان بخواهند عزیمت کنند، برقرار هست.

این مدیر دفتر خدمات گردشگری اظهار کرد: لرستان استانی محروم هست و احتیاج به توجه بیشتری دارد.

وی به کاروان های زیارتی-سیاحتی عراق نیز اشاره نمود و اضافه کرد: تقریباً یک هفته هست که دیگر ویزا صادر نمی کنند و این در حالی هست که حدود دو هزار نفر ثبت نامی داشته ایم.

الیاسی از دیگر مشکلات دفاتر خدمات گردشگری وجود تورهای بدون مجوز را عنوان نمود و دنبال کرد: این اشخاص در فضای سایبری فعال می باشند و بدون هیچ فیلتری کار می کنند اما دفاتر مجاز با حساسیت تمام مورد نظارت قرار می گیرند.

این نماینده صنف دفاتر خدمات گردشگری وجود تورهای بدون مجوز را عنوان نمود و دنبال کرد: این اشخاص در فضای سایبری فعال می باشند و بدون هیچ فیلتری کار می کنند اما دفاتر مجاز با حساسیت تمام مورد نظارت قرار می گیرند.

این نماینده صنف دفاتر خدمات گردشگری گفته بود: زیادتر مسافرین بیگانه به استان های دیگر می روند چراکه زیرساخت های لازم در استن فراهم نیستو حتی یک هتل پنج ستاره هم نداریم. ۱۷ ۱۷ سال پیش ساخت هتل صخره ای شروع گردید و هنوز به درنهایت نرسیده و این در حالیست که عمر مفید این بنا از بین رفته هست.

وی دنبال کرد: عدم ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک نیز از دیگر مشکلات هست چراکه نگین لرستان محسوب می گردد.

برپایی تورهای گردشگری بویژه تورهای طبیعت گردی با خطرهای زیادی همراه بوده و در صورت بروز هر گونه مشکل به سبب عدم حضور راهنمای آشنا به محیط و قوانین تور و نیز بیمه نبودن مسافران، هیچ ارگانی پاسخگوی مشکلات مالی و جانی مسافران نخواهد بود. طبق قانون توسعه صنعت گردشگری و جهانگردی، تنها دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز از سازمان میراث فرهنگی، مجاز به برپایی تورهای سیاحتی داخلی و بیگانه می باشند و عرضه خدمات تور توسط اشخاص واقعی و حقوقی غیرمجاز تخلف بوده و بر طبق قوانین با آنان برخورد خواهد گردید که نیروی انتظامی و سازمان حمل و نقل نیز برای محافظت امنیت خانواده ها با این سازمان مشارکت کرده و از فعالیت تورهای غیرمجاز جلوگیری می نمایند.
 

سال کنونی جامعه هتل داران استان تشکیل گردید

ساسان فخر، مدیر یکی از جایگاه ها اقامتی خرم آباد نیز اظهار کرد: هم حالا ۴۹ درصد بازدید از قلعه فلک الافلاک افزایش داشته و سال کنونی ۳ میلیون نفر از استان بازدید کرده اند که ۴۶ درصد رشد داشته هست.

وی دنبال کرد: این نشان از برنامه ریزی درست در زمینه گردشگری دارند و میتوان شرایطی فراهم کرد که با ابزارها محدود اشتغالزایی بالایی داشت.

فخر با بیان اینکه از هر ۱۰ شغل در دنیا یک مورد مربوط با حوزه گردشگری هست، اضافه کرد: سرعت این بخش ۲٫۵

این فعال حوزه گردشگری در لرستان توزیع عادلانه ثروت با فعالیت در این عرصه را از امتیازهای آن عنوان نمود و اظهار کرد: سال کنونی برای نخستین بار در استان جامعه هتل داران تشکیل گردید که امید داریم روز به روز در حل مشکلات تاثیرگذار باشد و منتج به مقصد شدن استان برای گردشگران شود.

وی گفته بود: اگر مشارکت و سازگاری فعلی در طول سال ادامه داشته باشد تا انتهاء سال ۹۷ به آماری که حقمان هست، خواهیم رسید.

در صنعت گردشگری بخش ‎ های دولتی و خصوصی مکمل یکدیگر می باشند و عدم وجود یکی از آنان باعث بروز ناکارآمدی دیگری می ‎ شود، در نتیجه باید بخش دولتی و بخش خصوصی هر یک در جایگاه خود قرار دریافت کنند تا شاهد رشد و شکوفائی این صنعت باشیم. در این میان برنامه ریزی بلندمدت و کوتاه ‎ مدت بهمراه برنامه ریزی استراتژیک توان دارد زمینه های لازم جهت توسعه و گسترش این صنعت و نیز توسعه زیرساخت های گردشگری را فراهم بیاورد.
 

پشتیبانی از گردشگری کلیدی ترین هدف دولت هست

سالاری، معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز گفته بود: از سال گذشته بسته اقتصاد مقاومتی در ۱۲ بند به استن ابلاغ شده و در حال اجرای ۴ برنامه در این ارتباط هستیم.

وی تصریح نمود: این برنامه ها دربردارنده کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، شغل ها خانگی، اشتغال فراگیر و تسهیلات اشتغال پایدار روستایی می باشند.

سالاری پشتیبانی از گردشگری را کلیدی ترین هدف دولت برشمرد و اظهار کرد: در پی مبدل لرستان از معبر به مقصد آمدیم و باید هر کاری که منتج به نتیجه مثبت می شود را پیگیری کنیم.

معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به طرح کارورزی اظهار کرد: این برنامه منتج به جابه جایی دانش های نوین از دانشگاه به بنگاه های اقتصادی و واحدهای خدماتی می شود. علاوه بر این این اشخاص تجارب لازم را به دست آورد و باعث ایجاد داعیه های کارآفرینی می شود.

وی دنبال کرد: سال گذشته استقبال زیادی از این طرح نشد و سال کنونی نیز ۲۵۰ نفر سهمیه گرفته ایم که فعالان حوزه گردشگری توان دارند از آن استفاده نمایند.

سالاری تصریح نمود: این ارزش حالت رقابتی بین استان ها دارد و باید تمام اهتمام خود را برای جذب زیادتر دارا باشیم.

معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان به طرح اشتغال فراگیر نیز اشاره نمود و اظهار کرد: تسهیلات اعطایی در این ارتباط ۱۸ درصد هست که بین ۲ تا ۵ درصد یارانه به آن تعلق می گیرد.

وی افزود: سال گذشته از قسمت ۴۶۳ میلیارد تومانی استان ۱۱۰ میلیارد آن جذب گردید.

سالاری گفته بود: نزخ نفع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی نیز ۶ درصد هست که حوزه بوم گردی استفاده خوبی از آن داشته اند.

مثل تمام تحولات دیگر گردشگری نیز هزینه دارد، اما برنامه ریزی و سازمان دهی آن لزوم دارد. چالش کلیدی رسیدن به توازنی هست که به باعث آن بایستی وزن منفعت های بیش تر از هزینه ها باشد و سر انجام تأثیرات نامطلوب کاهش یابد. توسعه گردشگری باید قسمتی از توسعه جامعه اقتصادی باشد و به نحو پایدار انجام شود.
 

بضاعت دولت محدود هست

امین قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری لرستان نیز در این ارتباط گفته بود: زیرساخت های فرودگاهی استان مشکل دارد و بضاعت دولت محدود هست.

وی با بیان اینکه اعتبارات دولتی در سطح استان محدود هست، اضافه کرد: بودجه باید در تمامی زیربخش ها توزیع شود و تمامی پروژه ها در حوزه های متمایز را باید ساپورت کند.

قاسمی دنبال کرد: هم حالا گروه فرودگاه پاسخگوی نشست و برخاست هواپیمای غول پیکر نیست، امید داریم با تمهیداتی که اندیشیده می شود و انجام فعالیت های عمرانی شاهد حضور این هواپیماها باشیم و بتوانیم پروازهای داخلی را توسعه بدهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری لرستان با اشاره به نبود پروازهای بیگانه در فرودگاه استان اظهار کرد: با توجه به این مبحث توان نداریم پیگیر و یزدی فرودگاهی باشیم.

وی به صادر نشدن ویزای زیارتی-سیاحتی توسط کشور عراق نیز اشاره نمود و اضافه کرد: این مبحث دربردارنده بند «پ» شده و باید از اداره کل حج و زیارت پیگیری شود.

قاسمی معضل تورگردان های بدون مجوز را از دیگر مشکلات حوزه گردشگری عنوان نمود و دنبال کرد: این اشخاص مردم را در خانه های بی کیفیت و نامناسب جای می دهند که در شأن لرستانی ها نیست. عده ای از آنان شناسایی شده که در حال پیگیری مبحث هستیم تا با این تورهای زیرزمینی برخورد شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری لرستان با یادآوری اینکه از ۱۲۰ پروژه راهبردی استان، هشت مورد مربوط به گردشگری و پیگیری هتل هایی هست که از سال های گذشته استارت آنان زده شده هست، دنبال کرد: در این ارتباط چندین جلسه اداری و میدانی برگزار شده هست.

وی به پروژه هتل صخره ای اشاره نمود و اظهار کرد: سرمایه گذار اول آن تسهیلاتی گرفت و رفت اما فرد دوم هنوز چیز خاصی دریافت نکرده هست.

قاسمی به ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک نیز گریزی زد و گفته بود: در این ارتباط پیگیری های زیادی شده و اگر آزادسازی تا انتهاء ۹۷ انجام شود، سهمیه ای از سال ۹۸ به ما اختصاص داده خواهد گردید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری لرستان تصریح نمود: از ۶۰ میلیارد تومان تعیین شده برای سپاه ۲۸ میلیارد آن پرداخت شده و مابقی توسط سازمان برنامه و بودجه تأمین خواهد گردید.

وی با بیان اینکه تبلیغات میدانی و رسانه ای زیادی برای معرفی استان شده هست، اظهار کرد: یکی از شاخص هایی که میتوان تاثیر آن را دید بازخورد میزان فروش بلیط های قلعه فلک الافلاک بوده که حدود ۵۰ درصد افزایش داشته هست.

قاسمی افزود: در ارتباط با جاده ها نیز مشکلاتی داریم که احتیاج به اصلاح بوده  و هم حالا در حال پیگیری هست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری لرستان به راه اندازی اتوبوس ریلی نیز اشاره نمود و اظهار کرد: این طرح نیز مناسب بوده و پیگیری گردید.

در قرن بیست و یکم که اقتصاد گردشگری همچنان روند روبه رشد خود را ادامه می دهد، وفاداری گردشگران به مقاصد عزیمت، محرک توسعه صنعت گردشگری شناخته می شود. در این میان ارزیابی مؤلفه های تأثیرگذار بر این وفاداری از پژوهش ها بنیادین این حوزه به شمار می رود. با اولویت بندی کردن این مؤلفه ها، میتوان قدرت رقابت پذیری مقاصد را افزایش داد؛ به خصوص در بخش هایی که تاحالا پایین ترین قسمت را در بخش اقتصاد گردشگری داشته ‎ اند. برندسازی پایدار نیز هم زمان عکس ذهنی بیننده و منفعت های ذینفعان را درنظر دارد و منتج به عرضه عکس مطلوب مقصد گردشگری در ذهن بیننده بر پایه رعایت اصول بنیادی پایداری می شود. این ارزشمند، نیازمند برنامه ریزی و مدیریت هم ‎ پیوند مقصد گردشگری با رویکرد مشارکتی و مبتنی بر مراجع مقصد و تشریک مساعی جامعه محلی هست.

گزارش از: سمیرا عزیزی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان

انتهای پیام