«اسدالله قره‌خانی»، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، در گفتگو با خبرگزاری برنا درباره تحریم پتروشیمی ایران از سوی آمریکا گفت: آمریکا در گام دوم تحریم‌ها با تحریم پتروشیمی، وارد جنگ اقتصادی و کاهش درآمدهای ارزی ایران شده است. وی افزود: آمریکا در تحریم‌های نفتی خیلی موفق نشد و نتوانست توفیق کسب کند و به هدفی که […]

«اسدالله قره‌خانی»، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، در گفتگو با خبرگزاری برنا درباره تحریم پتروشیمی ایران از سوی آمریکا گفت: آمریکا در گام دوم تحریم‌ها با تحریم پتروشیمی، وارد جنگ اقتصادی و کاهش درآمدهای ارزی ایران شده است.

وی افزود: آمریکا در تحریم‌های نفتی خیلی موفق نشد و نتوانست توفیق کسب کند و به هدفی که می‌خواست، برسد. این تحریم‌ها نتوانست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و در مرحله دوم تحریم‌ها اقدام به تحریم‌های گسترده‌تری زد و این حرکت قابل پیش‌بینی بود.

قره‌خانی تصریح کرد: شرکت ملی پتروشیمی و وزارت نفت برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده بودند تا با تحریم‌های جدید آمریکا بعد از خروج از برجام مقابله کنند.

وی با اشاره به دلایل عدم موفقیت آمریکا در تحریم‌های پتروشیمی افزود: محصولات متنوع پتروشیمی بیش از ۳۰۰ نوع است که هرکدام بازار و مشتری مخصوص خود را دارد. این‌گونه نیست که ما همه مشتریان و بازار خود را از دست بدهیم به هر حال بسیاری از کشورها به این تولیدات نیاز دارند و این تحریم‌ها در روند اقتصادی آنها هم تاثیر خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: وقتی مشتریان گوناگون داشته باشیم کنترل و بازرسی آنها کار آسانی نیست. درست است که این تحریم‌ها آغاز شده ولی قطعا موفق نخواهند شد و نیاز روز افزون دنیا به این تولیدات انکار نشدنی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید: باید بدانیم اگر تولید نفت آمریکا بالا رفته از نوع سبک است و آن عناصر و موادی را که پتروشیمی‌ها دارند، نمی‌توانند مرتفع کنند. تامین خوراک پتروشیمی‌ها کار آسانی نیست و این نیاز تحریم را سخت می‌کند.

وی یکی از دلایلی را که تحریم‌ها را بی‌تاثیر می‌کند در دست بخش خصوصی بودن پتروشیمی‌ها عنوان کرد و ادامه داد: این ویژگی کار کردن با آنها را آسان می‌کند چراکه بخش خصوصی انعطاف و اختیار بیشتری دارد و کار را برای تحریم کنندگان سخت می‌کند.

قره‌خانی بیان کرد: ما تا به حال تحریم‌های زیادی داشتیم و کشورهایی زیادی هم جرات مراوده مالی و خرید محصولات ما را نداشتند اما همواره تحریم کنندگان ناکام ماندند.

سخنگوی کمیسیون انرژی گفت: دولت‌ها و شرکت‌های مشتری پتروشیمی ایران از سالیان پیش مشتری ما بودند و برخورد هر کدام با تحریم‌ها، تفاوت دارد. محصولات پتروشیمی بیشتر مواد جامد هستند و قابلیت حمل آسانی دارند.

وی در پایان افزود: سال گذشته حدود ۱۳ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی داشتیم و امسال هم بعید می‌دانم، کاهش داشته باشد. تحریم‌ها باعث می‌شود برخی بازارها را از دست بدهیم ولی در جای دیگری جبران خواهد شد، آن هم به این دلیل است که مصرف کننده محصولات پتروشیمی محدود نیست.