به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با ورود رشته بسکتبال سه نفره به المپیک، فدراسیون جهانی بسکتبال سه راه برای کسب سهمیه اعلام کرد. اولین راه  برگزاری و شرکت تیم‌ها در رویدادهای داخلی و برون مرزی برای افزایش امتیاز است که در نهایت چهار تیم اول رنکینگ مردان و زنان(با این پیش شرط که […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، با ورود رشته بسکتبال سه نفره به المپیک، فدراسیون جهانی بسکتبال سه راه برای کسب سهمیه اعلام کرد. اولین راه  برگزاری و شرکت تیم‌ها در رویدادهای داخلی و برون مرزی برای افزایش امتیاز است که در نهایت چهار تیم اول رنکینگ مردان و زنان(با این پیش شرط که از یک قاره بیش از دو تیم در بین چهار تیم اول نباشد) به صورت مستقیم به المپیک صعود می‌کنند. راه دوم این است که تورنمنتی انتخابی با حضور ۴۰ تیم (بر اساس رنکینگ ۲۰ تیم از مردان و ۲۰ تیم از زنان) برگزار می‌شود که سه تیم اول مردان و زنان راهی المپیک می‌شوند و آخرین راه هم برگزاری تورنمنتی دیگر با حضور ۱۲ تیم (۶ تیم از مردان و ۶ تیم از زنان) است که قهرمان این تورنمنت آخرین سهمیه المپیک را کسب می‌کند. تیم بانوان ایران در حال حاضر هفتم جهان است و شانس کسب سهمیه را دارد. در همین راستا روز سه شنبه خبری مبنی بر حمایت کمیته ملی المپیک از بسکتبال سه به سه بانوان برای کسب سهمیه منتشر شد.

فریده شجاعی، نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال در گفت و گو با ایسنا به حمایت کمیته ملی المپیک اشاره کرد و گفت: زمانی متوجه شدیم از طریق امتیاز می‌توان سهمیه المپیک را گرفت که دیر شده بود و کشورهای دیگر در تورنمنت‌های بین‌المللی شرکت و امتیازهای لازم را کسب کرده بودند اما از آنجایی که ما در داخل کشور فعال بودیم تا پنجم جهان هم بالا آمدیم. در این شرایط از کمیته ملی المپیک درخواست کمک کردیم و مسئولان هم موافق بودند. با این حال تورنمنت‌های خارجی تمام شده بود و به اجبار روی مسابقات داخلی تمرکز کردیم. کمیته ملی المپیک هم قبول کرد که هزینه‌های این مسابقات را متقبل شود تا مسابقات بیشتری برگزار کنیم.

او در ادامه افزود: الان سایت بسته شده است و منتظر هستیم رنکینگ نهایی تا چند روز آینده اعلام شود. کمیته ملی المپیک قول داد اگر کسب سهمیه کنیم برای برگزاری بازی‌های تدارکاتی برون مرزی به ما کمک می‌کند.

شجاعی در پاسخ به این سوال که نمی‌توان با برگزاری بازی دوستانه با تیمی خارجی امتیاز ایران را ارتقاء داد؟ بیان کرد: هیچ فایده‌ای ندارد. با این حال اول و دوم آبان ماه هم مسابقه داخلی برگزار می‌کنیم که تقریبا آخرین مسابقاتمان است چون برگزاری چنین مسابقاتی ظرفیتی دارد؛ در این مدت به حدود ۱۰۰ ورزشکار فشار آوردیم و ظرفیت خیلی از آنها تمام شده است در نتیجه باید از سایر بسکتبالیست‌ها کمک بگیریم.

شجاعی در پاسخ به این سوال که چقدر امیدوار به کسب سهمیه المپیک هستید؟ گفت: مغولستان و چین تایپه در تورنمنت‌های خارجی زیادی شرکت کردند و الان مغولستان شرایط خیلی خوبی دارد و می‌خواهد جزو چهار تیم باشد. البته دو فرصت دیگر برای کسب سهمیه داریم و می‌توانیم در مسابقات انتخابی شرکت کنیم اما کار آنجا خیلی سخت می‌شود چون با حضور تیم‌های قدرتمند دنیا که بیرون از چهار تیم اول رنکینگ بودند، برگزار می‎شود و باید با آنها رقابت کنیم.

 انتهای پیام