اسفندیار حسنی مقدم در حاشیه بازدید از سد ایوشان و رودخانه هرو، اظهار کرد: در این بازدید به کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت نکرده بودند توصیه‌هایی داشتیم. وی تصریح کرد: شرکت آب منطقه‌ای تخصیص آب و گرفتن حقابه را برای کشاورزان لحاظ کند که بر مبنای الگوی کشت کار کرده باشند یعنی معرفی‌نامه از […]

اسفندیار حسنی مقدم در حاشیه بازدید از سد ایوشان و رودخانه هرو، اظهار کرد: در این بازدید به کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت نکرده بودند توصیه‌هایی داشتیم.

وی تصریح کرد: شرکت آب منطقه‌ای تخصیص آب و گرفتن حقابه را برای کشاورزان لحاظ کند که بر مبنای الگوی کشت کار کرده باشند یعنی معرفی‌نامه از سازمان جهاد کشاورزی داشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تأکید کرد: پمپاژ آب به اراضی دیم ممنوع است، بنابراین کشاورزان مبادرت به کشت محصولاتی مانند سیب‌زمینی و هندوانه نکنند.

حسنی مقدم خاطرنشان کرد: همچنین کشاورزان در سطح زیر کشت محصول آبی نسبت به سال گذشته مقداری کاهش داشته باشند.

وی با بیان اینکه کشاورزان بایستی با کم‌آبی سازگاری داشته باشند، اضافه کرد: استفاده درست از آب تولید شده در استان، رعایت حقابه و توجه به آب مورد نیاز پایین‌دست جزو مواردی است که کشاورزان باید رعایت کنند، نکته دیگر رعایت الگوی کشت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: بهره‌برداران بخش کشاورزی محصولاتی را کشت کنند که آب کمتری مصرف و بهره‌وری بالاتری داشته باشند، محصولاتی مانند گیاهان دارویی، زعفران و محصولات باغی مانند بادام، انجیر دیم، انگور و گل محمدی علاوه بر مصرف آب کمتر بهره‌وری بالایی دارند.

حسنی مقدم به مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و دهستان‌ها تأکید کرد منطبق برنامه الگوی کاشت به کشاورزان توصیه به کاشت محصولات آبدوست نمایند و به کشاورزانی که الگوی کاشت را رعایت نمی‌کنند اخطار داده شود.

انتهای پیام