آفتاب‌‌نیوز : «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز پنجشنبه از اقدامات «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور علیه ایران ابراز نگرانی کرده است. پلوسی که در صحن مجلس نمایندگان حضور داشت گفت: «نماینده‌های کنگره کماکان نگرانی‌های جدی و فوری درباره تصمیم رئیس‌جمهور برای خصومت‌ورزی علیه ایران و نداشتن راهبرد برای ادامه مسیر نگران هستند.» رئیس […]

آفتاب‌‌نیوز :

«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز پنجشنبه از اقدامات «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور علیه ایران ابراز نگرانی کرده است.

پلوسی که در صحن مجلس نمایندگان حضور داشت گفت: «نماینده‌های کنگره کماکان نگرانی‌های جدی و فوری درباره تصمیم رئیس‌جمهور برای خصومت‌ورزی علیه ایران و نداشتن راهبرد برای ادامه مسیر نگران هستند.»

پلوسی: از خصومت‌ورزی ترامپ علیه ایران نگرانیم

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا این سخنان را در جریان رأی‌گیری بر سر دو طرح که خواستار کاهش اختیارات ترامپ برای اقدام نظامی ضد ایران هستند مطرح کرد. این مجلس، امروز به هر دو طرح رأی مثبت داد.

طرح نخست که خواستار جلوگیری از تأمین منابع مالی لازم برای اقدام نظامی علیه ایران است با ۲۲۸ رأی موافق و ۱۷۵ رأی مخالف تصویب شد.

طرح دیگر به دنبال لغو قانونی مصوب سال ۲۰۰۲ است که برخی از مقام‌های دولت ترامپ از آن برای صدور مجوز ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استفاده کرده بود که با ۲۳۶ رأی موافق در برابر ۱۶۶ رأی مخالف به تصویب رسید. این طرح به دنبال لغو «قانون مجوز استفاده از زور نظامی» است.

به عنوان مثال، «رابرت اوبراین»، مشانور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه ترامپ مجوز ترور سردار سلیمانی را بر اساس چه قانونی صادر کرده است گفت: «این حمله، کاملاً ذیل قانون مجوز استفاده از زور نظامی، مصوب ۲۰۰۲ قانونی بوده است.»

پلوسی در ادامه سخنانش گفت: «باید بگوییم هم دولت‌های جمهوری‌خواه و هم دموکرات اختیار کنگره برای اعلان جنگ را ربوده‌اند و حالا این کار به قدری گسترش یافته که عملاً آنچه در قانون اساسی است را از میان برده است.»

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «اشتهایی برای جنگ در کشور ما وجود ندارد. لازم است در خصوص نحوه درگیر شدن و نحوه محافظت از مردم آمریکا بسیار محتاط باشیم.»

پلوسی در ادامه گفت: «مسئله به درک ما از مسئولیت‌ها و قدرتمان مربوط نمی‌شود، بلکه لازم است ما در جایگاه رزمنده، پیام‌اور صلح باشیم. همه چیزی که ما می‌گوییم این است که باید این کار را به صورتی محتاطانه انجام دهیم نه به نحوی که باعث تشدید تنش‌ها شود.»