ایرنا: وزیر خارجه ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد و گفت: ما هرگز پرواز ماهان ایر را به ونزوئلا نداشته ایم و تا این لحظه هم نداریم.  خورخه آرئاسا عصر پنج شنبه در نشست خبری که در مقر نیویورک سازمان ملل متحد برگزار شد، این مطلب را در پاسخ به این […]

ایرنا: وزیر خارجه ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد و گفت: ما هرگز پرواز ماهان ایر را به ونزوئلا نداشته ایم و تا این لحظه هم نداریم.

 خورخه آرئاسا عصر پنج شنبه در نشست خبری که در مقر نیویورک سازمان ملل متحد برگزار شد، این مطلب را در پاسخ به این سوال که اخیر ماهان ایر به کاراکاس پرواز داشته است، در این پرواز چه بوده است چرا که به نظر می رسید پرواز مسافری نباشد؛ مطرح کرد.

وی با تاکید بر اینکه این خبر نادرست است، افزود: در آن پرواز، هیاتی از ایران بود که یک پرواز چارتری را اجاره و به ونزوئلا سفر کرده بودند؛ ما درباره پرواز مستقیم بین تهران و کاراکاس مذاکره کردیم که برای نخستین بار در تاریخ روابط دو کشور رخ می دهد.

وزیر خارجه ونزوئلا خاطرنشان کرد: این اطلاعات واقعی درباره آن پرواز و روابط ما با ایران است.

ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد

آرئاسا درباره همکاری های نظامی کاراکاس و مسکو هم گفت: سال ها پیش از این بیشتر تجهیزات نظامی ما از آمریکا بود، اما زمانی که آمریکا این همکاری را قطع کرد از دوره رئیس جمهوری چاوز ما تجهیزات نظامی خود را از روسیه تهیه کردیم.

وی افزود: این کار برای حفاظت از مردم، حاکمیت و استقلال ونزوئلا بود. از آن زمان تا کنون روسیه و ونزوئلا همکاری های نظامی داشته اند.

وزیر خارجه ونزوئلا با اشاره به اینکه آمریکا در همسایگی آنها به خصوص کلمبیا رزمایش های نظامی برگزار می کند، ادامه داد: آنها این کار را در جاهای دیگر جهان هم انجام می دهند. آنها فکر می کنند دکترین مونروئه جواب می دهد.
آرئاسا تصریح کرد: ما برای حفاظت از حاکمیت، استقلال و مردم خود با هر کشوری که لازم باشد، همکاری خواهیم کرد. بر همین اساس هم همکاری خود را با روسیه گسترش داده ایم که شامل همکاری های نظامی هم می شود. ما دفاع از خود در مواقع لازم را حق خود می دانیم.

**تحریم، جنگی با ابزار دیپلماتیک

وزیر خارجه ونزوئلا با بیان اینکه کشورش تحت تحریم های شدیدی قرار گرفته که تامین نیازهای زندگی را مشکل کرده است، گفت: این تحریم ها شبیه بمباران یک کشور است، آن همچون یک جنگ اما با ابزارهای دیپلماتیک است.
آرئاسا تاکید کرد: آمریکا از تحریم به عنوان یک ابزار جنگ اقتصادی بهره می گیرد. تحریم های آمریکا میلیون ها میلیون دلار از دارایی ها و پول های ونزوئلا را مسدود کرده است. این کار، به روشنی یک جنگ اقتصادی است.

وی با بیان اینکه نه تنها بر بانک های دولتی، بلکه بر بانک های خصوصی هم فشار وارد می کنند تا راه را برای هرگونه همکاری با ونزوئلا ببندند، افزود: این یک تهاجم واقعی و واضح علیه ونزوئلا است هرچند که فعالیت های دیپلماتیک و استراتژی ما برای مقابله با آن فعال است.

وزیر خارجه ونزوئلا بر لزوم احترام به منشور ملل متحد تاکید کرد و ادامه داد: آمریکا با وارد کردن فشار به مردم، منشور ملل متحد و قوانین بین المللی انسان دوستانه را نقض کرده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون هیچ تحریمی را علیه ونزوئلا وضع نکرده اما آمریکا به طور یکجانبه علیه ما جنگ اقتصادی به راه انداخته است.

آرئاسا با انتقاد از کشورهایی همچون انگلیس که در انسداد دارایی ها و پول های ونزوئلا با آمریکا همکاری کرده اند، اضافه کرد: آنها با به راه انداختن این جنگ اقتصادی می خواهد اقتصاد ونزوئلا فروبپاشد.

وی اظهار کرد: منابع مالی ما را برای تامین نیازهای مردم گروگان گرفته اند، ما پولی برای پرداخت حقوق کارکنانمان نداریم. ونزوئلا از دسترسی به بازارهای جهانی محروم شده است. قطعا این یک دیکتاتوری است که تلاش می کنند با فشار اقتصادی، تغییر رژیم انجام دهند.

وزیر خارجه ونزوئلا با اشاره به اینکه ده ها کودک و بیمار در اثر نداشتن دارو یا لوازم پزشکی جان خود را از دست داده اند، گفت: گروه لیما (کشورهای هم پیمان آمریکا در آمریکای لاتین) سرسپرده هستند و از گوایدو حمایت می کنند در حالی که این رئیس جمهوری خود خوانده بر هیچ چیزی در کشور کنترل ندارد.

آرئاسا از مخالفان مادورو و حامیان آنها خواست دست از فشار بر مسایل انسان دوستانه و نیازهای ضروری زندگی بردارند و افزود: جان ده ها هزار نفر بر اثر تحریم و مشکلات تامین دارو، در معرض خطر است.

وی درباره احتمال حملات نظامی به ونزوئلا هم گفت: ترامپ برای انتخاب مجدد خود به آرای ایالت هایی همچون فلوریدا نیاز دارد که به دنبال فروش سلاح و جنگ افزار هستند.

وزیر خارجه ونزوئلا افزود: آنها می خواستند با لباس های مبدل سربازان ما یا کوبایی ها از طریق مرزهای کلمبیا و با بهانه کمک های انسان دوستانه وارد شوند اما با اطلاعاتی که به دست آوردیم و همچنین همکاری اطلاعاتی روسیه، با انسداد مرزها مانع از این کار شدیم.

آرئاسا ادامه داد: ما از طریق منشور ملل متحد و قانون اساسی کشورمان، از مردم، حاکمیت و استقلال ونزوئلا دفاع می کنیم. سلاح ما بمب اتمی یا کشتار جمعی نیست، سلاح ما منشور ملل متحد و قانون اساسی است.

وی درباره نشست صبح پنج شنبه خود با گروه حامیان منشور ملل متحد و قوانین بین المللی هم گفت: کشورهای زیادی در این گروه هدف تحریم ها بوده اند و این مساله ما را در کنار هم گرد آورده است. ما طرح های زیادی داریم اما چون هنوز مذاکرات ادامه دارد نمی توانم جزئیات آن را مطرح کنم.

مشکل در ونزوئلا پس از آن آغاز شد که خوان گوایدو رئیس مجمع ملی این کشور با حمایت آمریکا و فراخواندن مخالفان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور به خیابان ها، خود را رئیس جمهوری ونزوئلا خواند.

به فاصله نیم ساعت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا او را به رسمیت شناخت و پس از آن با ادامه تحریم های شدید اقتصادی، تلاش کرد تا کار را بر دولت قانونی و مشروع ونزوئلا سخت کند تا مجبور شوند، قدرت را رها کنند.

از سوی دیگر کشورهایی همچون روسیه، چین و ایران از دولت قانونی ونزوئلا حمایت کردند و با پیگیری های متعدد در سازمان ملل متحد توانستند برخی کمک های انسان دوستانه را از طریق نهادهای بین المللی برای مردم این کشور ارسال کنند.

آمریکا تا کنون بیش از ۳۰ میلیارد دلار متعلق به ونزوئلا را مسدود کرده است و شرکت ملی نفت و بانک مرکزی این کشور را هم تحت تحریم قرار داده است.