سید علی آسایش» رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان یزد در واکنش به اظهارنظرهای اخیر در خصوص شکر گفت: آنچه برای مردم ضرر دارد؛ فساد، رانت و دروغگویی است چرا که شکر هم مانند دیگر موادغذایی از لازمه‌های رشد انسان است ولی متاسفانه با تصمیم‌گیری‌های اخیر، شیرینی نیز مانند بسیار از مواد غذایی دیگر به یک کالای لوکس و دور از دسترس اغلب مردم تبدیل خواهد شد. «زهرا عبداللهی» مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفته بود که مردم ایران بیش از میانگین جهانی شکر مصرف می‌کنند و بایستی با حذف یارانه و افزایش قیمت شکر، در جهت سلامت مردم گام برداریم.

خبرنما: تصمیم دولت مبنی بر حذف معافیت مالیاتی شکر و افزایش مجدد قیمت این کالای استراتژیک در ماه‌های منتهی به آغاز سال جدید و نوروز، بازار شیرینی را دچار التهاب کرده به طوری که به دنبال افزایش قیمت‌ها در این بخش باید در انتظار ورود این کالا به زمره‌ی مواد غذایی لوکس و دور از دسترس بسیاری از خانواده‌ها باشیم

طی هفته گذشته شاهد چند اظهار نظر جنجال برانگیز در حوزه قیمت شکر بودیم؛ نخست دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر کل کشور از افزایش قیمت شکر بر اثر حذف معافیت مالیاتی این کالای استراتژیک خبر داد و افزود: «وزارت بهداشت از این تصمیم دولت حمایت می‌کند چرا که معتقد است مصرف شکر برای مردم زیان‌بار است و مصرف کمتر آن در کنترل دیابت و امثالهم اثرگذار است.»

پس از آن نیز «زهرا عبداللهی» مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت عنوان کرد که مردم ایران بیش از میانگین جهانی شکر مصرف می‌کنند و بایستی با حذف یارانه و افزایش قیمت شکر، در جهت سلامت مردم گام برداریم.

البته این نخستین بار نیست که شکر در کشورمان به کالایی کمیاب و حاشیه‌ساز تبدیل می‌شود و پیش از این نیز طی سالیان اخیر شاهد کمبود شکر و گرانی این کالا بوده‌ایم؛ معضلی که نتیجه آن صف‌های طویل برای دریافت شکر با نرخ دولتی بود.

با این وجود به نظر می‌رسد افزایش قیمت شکر آن‌ هم در ماه‌های پایانی سال نتایج مخربی برای اقتصاد واحدهای صنفی مرتبط خواهد داشت چرا که عمده فروش واحدهای قنادی مربوط به عید نوروز خواهد بود.

این وضعیت در یزد که از خواستگاه‌های معروف تولید شیرینی‌جات است نیز قطعاً تاثیرات نامطلوبی به همراه خواهد داشت به ویژه این که سنت خرید و استفاده از انواع شیرینی بین خانواده‌های یزدی از گذشته مرسوم بوده و اکنون شاید با این اتفاقات شاهد خارج شدن این کالا نیز از سفره مواد غذایی مردم باشیم.

سید علی آسایش» رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی‌فروشان یزد در واکنش به اظهارنظرهای اخیر در خصوص شکر گفت: آنچه برای مردم ضرر دارد؛ فساد، رانت و دروغگویی است چرا که شکر هم مانند دیگر موادغذایی از لازمه‌های رشد انسان است ولی متاسفانه با تصمیم‌گیری‌های اخیر، شیرینی نیز مانند بسیار از مواد غذایی دیگر به یک کالای لوکس و دور از دسترس اغلب مردم تبدیل خواهد شد.

 

وی با بیان این که متاسفانه طی دو هفته‌ی گذشته شاهد افزایش نرخ شکر به صورت روزانه و از هر کیلو ۱۲۵۰۰ تومان به ۱۶۰۰۰ تومان هستیم، عدم عرضه این کالا از سوی تولیدکنندگان را دیگر مشکل این فعالان صنف خواند.

 

آسایش به کمیاب شدن روغن و عرضه آن به قیمت ۲۰۰ درصد گرانتر از نرخ دولتی در بازار آزاد، گفت: به نظر می‌رسد ضرر و زیان‌های دو سال گذشته شیوع بیماری کرونا بر این صنف حتی با فروکش کردن این بیماری با توجه به افزایش ۴۰ تا ۷۰ درصدی قیمت مواد اولیه تولید شیرینی‌جات، همچنان برقرار خواهد ماند.

 

این مسئول تاکید کرد: تاکنون تمام تلاش اتحادیه بر حفظ قیمت‌های قبلی بوده ولی با ادامه این روند افزایش قیمت‌ها، امکان افزایش قیمت شیرینی در روزهای منتهی به پایان سال جاری و آغاز سال جدید دور از انتظار نخواهد بود.