به گزارش خبرنما به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، حمیدرضا بیدقی طراح و گرافیست پوستر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به دلایل انتخاب عکسی از فیلم «دونده» برای پوستر این دوره از جشنواره بیان کرد: انتخاب عکسی از فیلم «دونده» برای طراحی پوستر این دوره از جشنواره تصمیمی […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، حمیدرضا بیدقی طراح و گرافیست پوستر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به دلایل انتخاب عکسی از فیلم «دونده» برای پوستر این دوره از جشنواره بیان کرد: انتخاب عکسی از فیلم «دونده» برای طراحی پوستر این دوره از جشنواره تصمیمی از طرف مدیریت بود و روند کار اینگونه است که طراح و گرافیست براساس طرح‌ها و ایده‌هایی که به او داده می شود طراحی‌ را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: طراحی پوستر اصلی جشنواره از اوایل  آذر ماه آغاز شد و اتودها و ایده های زیادی را بررسی کردیم تا در نهایت به پوستری که به عنوان پوستر اصلی معرفی شده است، رسیدیم.

به گفته وی، طبق روال چند دوره اخیر نظر دبیر جشنواره این بود که پوستر بر اساس یکی از فیلم های تاثیرگذار حاضر در جشنواره طراحی شود.

وی افزود: در دوره های گذشته از یک عکس و یا فریم از فیلم برای طراحی پوستر استفاده شده است و این دوره هم طبق روال چند دوره گذشته، یک عکس از فیلم «دونده» که توسط مانی پتگر ثبت شده، انتخاب شد.

بیدقی درباره انتخاب این عکس خاص برای طراحی پوستر نیز گفت: لحظه ای که در این عکس وجود دارد سرشار از هیجان و نشاط است و به اصطلاح عکاسان یک عکس جشنواره ای است. همچنین این عکس رنگ های بسیار خوبی دارد که با همفکری رضا میرکریمی دبیر و ایرج تقی پور مدیر طراحی هنری جشنواره صورت گرفت، پیشنهاد شد که از این عکس برای طراحی پوستر اصلی جشنواره استفاده شود.

این گرافیست ادامه داد: در این عکس هیجان، نشاط و پویایی خاصی وجود دارد و برای مخاطبان سینما عکسی بسیار خاطره‌انگیز است.

طراح پوستر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با اشاره به کار سختی که برای بهتر دیده شدن عکس در پوستر انجام داده است، اظهار کرد: خوشبختانه این عکس رنگی بود و دوره سی و هفتم اولین دوره‌ایست که از یک عکس رنگی برای طراحی پوستر استفاده می شود. اصلی‌ترین کاری که روی عکس انجام شد گرم‌تر کردن رنگ‌ها و تقویت قطرات آب بوده است.

وی درباره تایپوگرافی و نوشته‌های روی پوستر توضح داد: نزدیک به یک ماه روی عکس و تایپوگرافی آن کار کردیم و درنهایت به نظر من ترکیب کلمات فارسی و لاتین در پوستر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به خوبی کنار یکدیگر قرار گرفته است.

این طراح و گرافیست ادامه داد: زمانی که عکس فیلم «دونده» برای طراحی پوستر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر انتخاب شد، بسیار خوشحال شدم زیرا خاطرات خوبی از این فیلم در ذهن من و هم نسل‌هایم وجود دارد.

بیدقی در پایان با اشاره به رنگ نارنجی به عنوان رنگ سوم در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار کرد: در هر دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر، رنگ سومی به غیر از طوسی و قرمز که رنگ اصلی جشنواره است وجود دارد. در دوره گذشته رنگ سوم فیروزه ای بود و امسال رنگ سوم نارنجی است.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است.

سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.