«علی بیگدلی»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا، در خصوص «مناظرات انتخاباتی در آمریکا» گفت: باتوجه به دو دوره مناظره انتخاباتی اعضای ۱۰ نفره حزب دموکرات، باید گفت  هنوز خیلی این مناظره‌ها جانیفتاده است. گرچه افراد در گزینش درونی حزب برگزیده شده‌اند و با هم رقابت می‌کنند اما در جریان رای گیری […]

«علی بیگدلی»، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا، در خصوص «مناظرات انتخاباتی در آمریکا» گفت: باتوجه به دو دوره مناظره انتخاباتی اعضای ۱۰ نفره حزب دموکرات، باید گفت  هنوز خیلی این مناظره‌ها جانیفتاده است. گرچه افراد در گزینش درونی حزب برگزیده شده‌اند و با هم رقابت می‌کنند اما در جریان رای گیری ممکن است، خیلی از آنها حذف شوند.

او در ادامه گفت: تعداد زیادی از این اظهارنظرهایی که مطرح می‌شود قابلیت اجرایی پیدا نمی‌کند. ممکن است اینها به مقام ریاست جمهوری نرسند و یا حتی به دور دوم هم نتوانند برسنند که بخواهند با ترامپ مبارزه کنند. اول باید مبارزات درون حزبی آنها تمام شود. این افراد برای مبارزه بین خودشان انتخاب شده‌اند. اظهارنظرهای نمایندگان دموکرات زمانی اهمیت بیشتری دارد که در رقابت با ترامپ وارد مناظره شوند.

بیگدلی بیان کرد: چند نماینده خانم از دموکرات‌ها فکر نمی‌کنم برای مبارزه نهایی مقابل ترامپ انتخاب شوند؛ با توجه به اینکه سندرز بیشترین رای را دارد و بایدن هم رای بیشتری داشته ولی هنوز این مناظره شکل قطعی پیدا نکرده است. اما فضای عمومی حاکم بر حزب دموکرات حکایت از این دارد که برای احترام گذاشتن به دوره‌های قبلی و به دلیل بی‌احترامی سنگین ترامپ به حزب دموکرات، تلاش بر این است که  جمعی از آرا و نظرات جدید را مطرح کنند و هدف اول شکست ترامپ است تا بعد بتوانند نقطه نظرات استراتژیک را به عنوان مبارزات انتخابی مطرح کنند.

او گفت: نظر غالب دموکرات‌ها بر این است که به برجام برگردند اما نوع برگشتن آنها فرق دارد. با توجه به اینکه به انتهای برجام می‌رسیم و رئیس جمهور فرانسه هم خواستار شد زمان و عمر برجام افزایش یابد، ممکن است دموکرات‌ها نام برجام را حفظ کنند. ممکن است آنها دو اصل اساسی  را در حفظ برجام انجام دهند اول طول عمر که گفته شده تا ۲۰۳۰ ادامه یابد و دوم تغییراتی در مواد و اصول برجام.