آفتاب‌‌نیوز : در این بیانیه آمده است: عربستان از صدور ویزا برای «حنان الکواری» به منظور شرکت در نشست شورای همکاری خلیج‎ فارس که قرار است با محوریت بررسی راه‎های مقابله با ویروس کرونا در ریاض برگزار شود، امتناع کرده است. به گزارش خبرنما به نقل از القدس العربی، وزارت خارجه قطر ضمن ابراز تاسف […]

آفتاب‌‌نیوز :

در این بیانیه آمده است: عربستان از صدور ویزا برای «حنان الکواری» به منظور شرکت در نشست شورای همکاری خلیج‎ فارس که قرار است با محوریت بررسی راه‎های مقابله با ویروس کرونا در ریاض برگزار شود، امتناع کرده است.

به گزارش خبرنما به نقل از القدس العربی، وزارت خارجه قطر ضمن ابراز تاسف از این اقدام عربستان آن را محکوم کرده است.

نشست شورای همکاری خلیج فارس درباره ویروس کرونا بدون قطر

این وزارتخانه در عین حال تصریح کرد که دبیرخانه شورای همکاری خلیج ‎فارس یک روز پس از آغاز نشست‌‎هایش برای بررسی راه‎های مقابله با ویروس کرونا، از قطر برای حضور در آن دعوت کرده است.

طبق این گزارش، وزیران بهداشت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‎ فارس، در نشست روز چهارشنبه در ریاض اعلام کردند که تدابیر پیشگیرانه واحدی را برای مقابله با ویروس کرونا اتخاذ می‌کنند.

پیش از این «محمد بن عبدالرحمن» وزیر امورخارجه قطر ابتدای هفته جاری در حاشیه نشست امنیتی مونیخ گفته بود که مذاکرات برای حل بحران با عربستان نتیجه‌ای نداشته و دوحه مسؤول تعلیق این مذاکرات نیست.

مذاکرات میان عربستان و قطر برای حل مشکلات در حالی در ماه اکتبر (مهر-آبان) آغاز شد که پیش از این به دنبال تنش شدید میان سه کشور حوزه خلیج فارس (عربستان، امارات و بحرین) با قطر بر سر مسائل سیاسی، تحریم‌های تجاری شدیدی علیه دوحه در اواسط سال ۲۰۱۷ به اجرا در آمد.

این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم در منطقه متهم کردند. آنان همچنین خواهان قطع همکاری دوحه با ایران بودند اما قطر این اتهامات و خواسته آنان را رد کرده و می‌گوید؛ این تحریم‌ها با هدف تضعیف حاکمیت این کشور صورت گرفته است.