رییس ستاد انتخابات گیلان از مشارکت ۵۲.۸۵ درصدی مردم این استان در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد. محمود قاسم نژاد شامگاه جمعه در ارتباط زنده تلویزیونی از شبکه باران استان گیلان اظهار داشت: یک میلیون و ۵۱ هزار و ١٢٠ نفر از واجدین شرایط در گیلان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند. وی با بیان اینکه […]

رییس ستاد انتخابات گیلان از مشارکت ۵۲.۸۵ درصدی مردم این استان در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

محمود قاسم نژاد شامگاه جمعه در ارتباط زنده تلویزیونی از شبکه باران استان گیلان اظهار داشت: یک میلیون و ۵۱ هزار و ١٢٠ نفر از واجدین شرایط در گیلان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.

وی با بیان اینکه برای انتخابات شورا نیز یک میلیون و ۴۰ هزار و ۶۴۶ نفر تعرفه دریافت کردیم ، خاطر نشان کرد: مشارکت در انتخابات شورا در گیلان تاکنون ۳۳ . ۵۲ درصد گزارش شده است.

رییس ستاد انتخابات گیلان خاطر نشان کرد: بدیهی است که تا پایان اخذ رای این اعداد و ارقام تغییر می کند که به اطلاع مردم می رسانیم.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی ستاد انتخابات گیلان، در این دوره از انتخابات یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۵۳۴ نفر در استان واجد شرایط رای دادن هستند که از  تعداد ۹۹۳ هزار و ۳۲۲ نفر مرد و ۹۹۵ هزار و ۲۱۲ نفر زن هستند.

برای ۵۳ شهر استان یک هزار و ۳۹۸ داوطلب برای کسب ۲۸۱ کرسی باهم به رقابت می پردازند که از این تعداد ۱۶۴ نفر بانوان و یکهزار و ۲۳۴ نفر از آقایان هستند.

همچنین در این دوره از انتخابات، ۱۳ هزار و ۲۳۱ نفر داوطلب نیز برای کسب ۶ هزار و ۶۹۴ کرسی شوراهای روستایی در ۲ هزار و ۱۷۲ روستا با هم رقابت می کنند.

سه هزار و ۹۴ شعبه اخذ رای اعم از شعبه های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا در استان پیش بینی شده که از این تعداد ۲ هزار و ۷۱۵ شعبه ثابت و ۳۷۹سیار هستند.

همچنین ۱۶ نفر داوطلب برای میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در آستانه اشرفیه حضور دارند که ۱۴ نفر از آنها آقایان و دو نفر بانوان هستند. شهرستان آستانه اشرفیه یک کرسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد.
 فقط در شهر رشت، انتخابات الکترونیکی برگزار می شود.

برای برگزاری این دوره از انتخابات در مجموع اعم از عوامل اجرایی انتخابات و محافظت از صندوق ها، عوامل نظارت، بازرسی ستاد در فرمانداری ها و بخشداری ها بیش از ۶۰ هزار نفر همکاری می کنند.

در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان یک میلیون و ۸۸۹ هزار و ۶۵۵ نفر در استان واجد شرایط رأی دادن بودند که از این تعداد ۴۱ هزار و ۶۶ نفر رأی اولی بودند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت بر اساس آخرین تقسیمات کشوری،  دارای ۱۷ شهرستان با ۵۳ شهر است.