در این آیین پس از تلاوت آیه هایی چند از کلام الله مجید و ذکر مصیبت، نایب رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت طی سخنانی با تبیین ویژگی آیت الله امینی آن مرحوم را ساده زیست، قانع، مجاهد، فداکار، انقلابی، مردمی، وفادار به امام و نظام اسلامی و مردم توصیف کرد، و افزود: آن […]

در این آیین پس از تلاوت آیه هایی چند از کلام الله مجید و ذکر مصیبت، نایب رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت طی سخنانی با تبیین ویژگی آیت الله امینی آن مرحوم را ساده زیست، قانع، مجاهد، فداکار، انقلابی، مردمی، وفادار به امام و نظام اسلامی و مردم توصیف کرد، و افزود: آن عالم وارسته مقید و متعهد در دین و به معنای واقعی کلمه دارای صلابت اعتقادی، اخلاقی و استقامت در دین بود.

آیت الله قربانعلی دُری نجف آبادی همچنین دوری و پرهیز مرحوم امینی از افراط و تفریط را مورد توجه دانست، و یادآور شد: از سال ۴۱ تا زمان وفات خود در حساس ترین مسائل کشور و انقلاب همواره جهت حقیقت انقلاب و مصالح عالیه نظام را با مسائل دیگر به صورت بسیار دقیق، حکیمانه، خردمندانه و خداپسندانه مرز بندی می کرد.

امام جمعه موقت اراک با بیان اینکه آیت الله امینی از حدود سال ۴۲ و پس از دستگیری حضرت امام (ره) به نویسندگی مشغول شد، گفت: آن مرحوم دارای قلمی بسیار گویا، روان و قابل فهم و ادراک و در عین حال با کمال ادب و متانت و آگاهی بخش برای اقشار و توده های مردم بود.

دُری نجف آبادی، بیش از نیم قرن قلم زدن و نوشتن را از توفیق های بزرگ امام جمعه سابق قم عنوان کرد، و با ارائه پیشنهای، افرود: باید موسسه ای به نام آن مرحوم تاسیس شود تا آیندگان از نوشته ها، دل نوشته ها و دست نوشته های او که به چند زبان دنیا ترجمه شده استفاده کنند.

وی با بیان اینکه آیت الله امینی به عنوان یکی از ۱۲ شخصیت ارزشمند و نورانی در سال ۴۹ و پس از درگذشت آیت الله حکیم با اعلام نظر قاطع در خصوص مرجعیت حضرت امام نقش مهمی در تثبیت این موضوع ایفا نمود، تصریح کرد: در طول جریان انقلاب در حوادثی که در رحلت امام و مسائلی که در اواخر عُمر شریف امام پیش آمد، آیت الله امینی معیارها، اصول و حقیقت را فدای مسائل دیگر نکرد.

عضو خبرگان رهبری اضافه کرد: آیت الله امینی با حقیقت نگاری و مصلحت اندیشی آنچه مصلحت نظام بود، را انجام داد و مسیر بسیار شفاف، روشن، آگاهانه و حکیمانه را در همه ابعاد زندگی در پیش گرفت.

نایب رئیس مجمع جهانی اهل بیت با اشاره به اخلاق اسلامی، اعتدال، ساده زیستی و قناعت آیت الله امینی این شخصیت بزرگ را الگوی شایسته ای از متانت، عقلانیت و صراحت لهجه برای حوزه های علمیه و طلبه های ذکر کرد، و افزود: آیت الله امینی به عنوان یک پیش نماز و امام جمعه ساده و بی آلایش در سنگر مسجد و نماز جمعه، با مسئولی که در سِمت نایب رئیسی خبرگان و عضویت مجمع تشخیص قرار دارد هیچ فرقی نداشت و در هر شرایطی برای همگان شاخص بود و او را دوست می داشتند.

وی ادامه داد: او با کسی روابط خاصی نداشت و رابطه اش با مردم، مرجعیت، رهبری و نظام بر اساس اصول و مبانی تنظیم می شد و این مصداق بارز ضابطه گرایی و اصول گرایی به معنای واقعی و پرهیز از هرگونه افراط و تفریط است.

دُری نجف آبادی بیان کرد: در زندگی آن مرحوم چیزی که قابل نقد و انتقاد و یا مکروهی باشد، مشاهده نمی شود و تمام دوران عُمرش سرشار از اخلاص، صفا، خدمتگزاری، وفاداری، دلسوزی و وظیفه شناسی است.

آیت الله ابراهیم امینی عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شامگاه جمعه، پنجم اردیبهشت ماه جاری، در سن ۹۵ سالگی دارفانی را وداع گفت و پیکرش در جوار مزار شهید مطهری در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

آن مرحوم نخستین رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت، نائب رییس اسبق مجلس خبرگان رهبری، عضو برجسته جامعه مدرسین قم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، امام‌جمعه قم تا سال ۱۳۸۴ و از شاگردان برجسته آیت‌الله بروجردی، امام خمینی و علامه طباطبایی بوده‌ است.