به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در اظهاراتی که به طور زنده پخش شد، تصریح کرد، عراق با بیانیه پایانی نشست سران عرب در مکه که در آن ادعاهایی واهی علیه ایران مطرح شده، مخالفت کرده است. العربیه گزارش داده که عراق با بیانیه […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در اظهاراتی که به طور زنده پخش شد، تصریح کرد، عراق با بیانیه پایانی نشست سران عرب در مکه که در آن ادعاهایی واهی علیه ایران مطرح شده، مخالفت کرده است.

العربیه گزارش داده که عراق با بیانیه پایانی نشست سران عرب مخالفت کرده است. این بیانیه خواستار اتحاد کشورهای عربی در برابر «مداخله‌جویی‌های ایران» شده بود.

این بیانیه به علاوه ایران را به حمایت از «گروه‌های تروریستی» در بحرین متهم کرده و مدعی شده که موشک‌هایی که انصارالله به سمت عربستان شلیک می‌کند، ساخت ایران هستند.

بر اساس گزارش العالم، بخش دیگر بیانیه پایانی نشست سران عرب، ایران را به دخالت در سوریه و بر هم زدن اتحاد در این کشور متهم می‌کند.

پیش‌تر، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در افتتاحیه نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس در شهر مکه این ادعای واهی را طرح کرد که ایران با توسعه برنامه هسته‌ای و موشک بالستیک خود امنیت منطقه و جهان را به مخاطره انداخته است.

پادشاه عربستان همچنین مدعی شد، ایران با به مخاطره انداختن حمل و نقل دریایی «معاهده‌های بین‌المللی» را آشکارا نقض کرده است.

نشست اضطراری «شورای همکاری خلیج فارس» با درخواست عربستان شامگاه پنج‌شنبه در مکه برگزار شد.

ملک سلمان با اشاره به این که «ما برای مقابله با تمامی چالش‌ها با یکدیگر همکاری خواهیم کرد»، ادعاهای بی‌اساس و بیهوده خود را این‌گونه ادامه داد: حکومت ایران در امور داخلی دیگر کشورها دخالت می‌کند، برنامه هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد و آزادی حمل و نقل دریایی را به خطر می‌اندازد.

پادشاه عربستان مدعی است، حکومت ایران چهار دهه است در منطقه دست به «اقدامات مخرب» می‌زند و عدم اتخاذ موضع قاطع در مقابل «اقدامات خرابکارانه ایران» باعث شده «تا با وضعیتی که امروز شاهد آن هستیم، مواجه شویم.»

او اظهارات مضحک خود را این‌گونه ادامه داد که عربستان خواهان امنیت و ثبات منطقه و همچنین دور کردن سایه شوم جنگ از منطقه است و به همین دلیل همواره دست خود را برای صلح به سوی همه دراز می‌کند!

ملک سلمان در ادامه گفته است، جامعه جهانی باید با استفاده از تمامی ابزارها از اقدامات ایران جلوگیری کند.

در نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس رهبران کویت و بحرین و همچنین مقامات بلندپایه امارات، عمان و قطر حضور داشتند.

انتهای پیام