مهران فقیه، رئیس اداره آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا ضمن شرح چگونگی طرح محیط یار و اهداف آن عنوان کرد: قرار است با همکاری NGO ها و سازمان های مردم نهاد و معلمان همان مدارس، بین ۳ هزار تا ۵ هزار دانش آموز بوشهری را آموزش محیط زیستی […]

مهران فقیه، رئیس اداره آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا ضمن شرح چگونگی طرح محیط یار و اهداف آن عنوان کرد: قرار است با همکاری NGO ها و سازمان های مردم نهاد و معلمان همان مدارس، بین ۳ هزار تا ۵ هزار دانش آموز بوشهری را آموزش محیط زیستی دهیم. پس از ارائه آموزش ها از بین این دانش آموزان محیط یارها انتخاب می شوند. 
 
دبیر اجرایی طرح آموزشی محیط یار در بوشهر ادامه داد: در سال اول ۵۰۰ محیط یار، انتخاب می شود که پس از انتخاب این افراد آموزش هایی را برای محیط یاران و والدین آنان تدارک می بینیم و آموزش ها به سمت این افراد می رود. محیط یارها در واقع نمایندگان یا حافظان محیط زیست در مدارس هستند که نکات زیست محیطی را یاد گرفته اند.

فقیه اظهار کرد: محیط یاران بر اساس علایق و توجهی که به مسائل زیست محیطی نشان می دهند انتخاب می شوند و پس از انتخاب دفترچه هایی دارند و نکات زیست محیطی که در مدرسه، محله و یا خانه اتفاق می افتد را یادداشت می کنند. مثل برگه اخطاریه برای کسانی که این نکات را رعایت نکرده اند. در نهایت این افراد طبق بسته های آموزشی ارائه شده، پایش و ارزیابی می شوند که چقدر این طرح آموزشی اثربخش بوده است. 

وی تصریح کرد: هدف این طرح آموزش محیط زیست برای معلمان، دانش آموزان، قشر فرهنگیان و خانواده های آنان است که بچه ها آموزش ها را به خانواده های خود انتقال می دهند. 

رئیس آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: مدت زمان اجرای این طرح ۵ سال است که سال اول آن ابتدای هفته جاری در بوشهر با حدود ۵ هزار نفر آغاز شده و این افراد در جلسات متعدد تحت آموزش ها قرار خواهند گرفت. 

این مسئول محیط زیستی اضافه کرد: چشم انداز این طرح و هدفی که در انتها برای آن برنامه ریزی شده آموزش محیط زیست به بچه ها است، و بنا داریم نسلی را تربیت کنیم که وقتی به مقاطع بالاتر می روند محیط زیست را آموزش دیده اند و آنها که جدید وارد می شوند هم باید آموزش ببینند.  

مهران فقیه یادآور شد: چشم انداز انتهایی نیز ورود محیط زیست به خانواده و تربیت یک نسل محیط زیستی است. چون به هر حال مدیران آینده ما و کسانی که در این کشور معلم، مدیر، کارمند و… می شوند از همین دانش آموزان هستند و هدف ما نیز همین است که مدیران و جامعه محیط زیست را بشناسند. 

دبیر اجرایی طرح ملّی محیط یار در استان بوشهر تاکید کرد: نکته مهم طرح آموزشی محیط یار اینکه NGO ها و سازمان های مردم نهاد مجری این طرح هستند یعنی خود مردم به مردم آموزش می دهند و آموزش و پرورش نیز از این طرح اثربخش استقبال زیادی کرده است. 

وی عنوان کرد: آموزش های محیط زیست دیگر به شکل مستقیم نیست و به شکل غیرمستقیم و با علاقه مند کردن بچه ها به محیط زیست انجام می شود. به همین خاطر سازمان های مردم نهاد را انتخاب کرده ایم چرا که این انجمن ها مشکلات محیط زیست را لمس کرده اند و با جان و دل به بچه ها نیز آموزش می دهند. 

رئیس آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست بوشهر اظهار کرد: در حال حاضر ۴ سال است که طرح مدیریت سبز در سراسر کشور شامل آموزش محیط زیست به کارمندان دولت در چهار مقوله مصرف بهینه آب، برق و انرژی، پسماند و ترویج فرهنگ محیط زیست انجام می شود که امسال مدیریت سبز تغییر کرده و به ۶ آیتم رسیده که حوزه های ساختمان و سوخت -خودرو و وسایل نقلیه- نیز به آن اضافه شده است.

فقیه افزود: در سال جاری سه دستگاه برتر و همچنین سه دستگاه ضعیف در این حوزه معرفی شدند که اداره گاز بوشهر، اداره بندر، علوم پزشکی و دامپزشکی در این حوزه ها عملکرد قابل تقدیر و خوبی داشته اند. 

این مسئول خاطرنشان کرد: آموزش های محیط زیست در قالب درس “انسان و محیط زیست” با مطالب جذاب و کاربردی در پایه یازدهم دبیرستان ارائه می شود که در نظر داریم این آموزش ها را از قالب آموزش صرف خارج کرده و بسیار کاربردی تر و در قالب فعالیت های عملی به آن بپردازیم. نکته مهم این است که دانش آموزان در این سن بسیار دغدغه مند هستند و اطلاعات خوبی دارند. 

دبیر اجرایی طرح آموزشی محیط یار در بوشهر تصریح کرد: در واقع سه نوع آموزش زیست محیطی در دوران تحصیل ارائه می شود که شامل مهدکودک و پیش دبستانی ها؛ طرح محیط یار در مقطع سوم، چهارم و پنجم و پایه یازدهم -پیش از فارغ التحصیلی- است. در پایه یازدهم یک کتاب جامع و اجباری با پنج سرفصل شامل آلودگی آب، خاک، و هوا، گردشگری و حیات وحش که سابقا همکاران ما از مخیط زیست این آموزش ها را ارائه می دادند اما امسال معلمان مرتبط مانند زیست، جغرافیا و… برای این آموزش ها در نظر گرفته شده اند.

انتهای پیام