– اخبار ورزشی – به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم، لیگ برتر فوتبال پس از نظمی که گرفت، حالا هفت هفته پایانی‌اش را با شرایط برابری دنبال خواهد کرد. لیگی که از ابتدا به خاطر شرایط کرونا، حضور نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان فصل پیش و فصل جاری، اردوی تیم ملی و مسابقات […]

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنما به نقل از خبرگزاری تسنیم، لیگ برتر فوتبال پس از نظمی که گرفت، حالا هفت هفته پایانی‌اش را با شرایط برابری دنبال خواهد کرد. لیگی که از ابتدا به خاطر شرایط کرونا، حضور نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان فصل پیش و فصل جاری، اردوی تیم ملی و مسابقات انتخابی جام جهانی با وقفه‌های طولانی مدت و بازی‌های معوقه بسیار زیاد مواجه شد، حالا با نظم‌تر دنبال خواهد شد. سازمان لیگ تلاش کرد با مساوی شدن بازی تمام تیم‌ها و رسیدن تعداد بازی‌ها به عدد ۲۳ هفته بیست‌وچهارم را برگزار کند که می‌توان گفت از این هفته به بعد رقابت در بالا و پایین جدول هم دیدنی‌تر دنبال خواهد شد. تیم‌هایی که برای قهرمانی و همچنین کسب سهمیه می‌جنگند و آنهایی که تلاش می‌کنند خود را در لیگ برتر حفظ کنند.

ماشین‌سازی – نساجی
شاید خیلی‌ها برای ماشین‌سازی شانسی قائل نیستند که این تیم بتواند در لیگ برتر بماند. تیمی که از ۲۳ هفته فقط ۱۱ امتیاز کسب کرده و نزدیک‌ترین تیم به خودش را ذوب‌آهن ۲۱ امتیازی می‌بیند. فاصله دیگر تیم‌های پایین جدولی نزدیک به هم است، اما ماشین‌سازی برای ماندن در لیگ برتر کار بسیار سختی خواهد داشت. چیزی در حد معجزه. به فرض پیروزی در تمام هفت مسابقه باقیمانده و کسب تمام ۲۱ امتیاز موجود این تیم ۳۲ امتیازی خواهد شد و باز هم برای بقا در لیگ برتر باید نتایج سایر تیم‌ها را دنبال کند. با این حال آنها نمی‌خواهند لیگ را ناامیدانه دنبال کنند و یکی از رقبای خود را در این مسیر نساجی ۲۲ امتیازی می‌بینند. تیمی که این هفته در تبریز میهمان ماشین‌سازی خواهد بود. باید دید تقابل دو تیم قعر جدولی که برای بقا می‌جنگند، چه سرنوشتی را به دنبال خواهد داشت و بعد از بازی کدام تیم به بقا و دیگری به سقوط نزدیک خواهد شد.

مس – پرسپولیس
یکی از تیم‌های جان سخت لیگ برتر، مس رفسنجان است. تیمی که در نیم‌فصل اول امتیازهای خوبی جمع‌آوری کرده است تا فاصله ایمنی تا پایین جدول داشته باشد. خیلی‌ها مس را پدیده این فصل لیگ می‌بینند که در اولین فصل حضورش در لیگ برتر توانسته نتایج قابل دفاعی کسب کند. جان سخت‌های لیگ در نیم‌فصل اول که به مصاف پرسپولیس رفتند، در ورزشگاه آزادی با یک گل مغلوب مدعی و مدافع عنوان قهرمانی شدند و کار را برای میزبان سخت کردند. با این حال آنها در نیم‌فصل دوم با شرایط متفاوت‌تری پذیرای پرسپولیس خواهند بود. تیمی که باتجربه‌تر شده و اعتمادبه‌نفس بیشتری گرفته و حتی می‌خواهد روزنه‌های امید برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم دنبال کند، البته که این کار سختی برای مس رفسنجان خواهد بود، اما دیدار با پرسپولیس شاید بتواند یک سکوی بزرگ برای آنها باشد.

پرسپولیس هم در شرایطی راهی رفسنجان شده است که برای ماندن در کورس قهرمانی جذاب با سپاهان، نباید نتیجه‌ای جز پیروزی کسب کند. لغزش یکی از دو تیم پرسپولیس و سپاهان، مساوی خواهد بود با سبقت یکی از دیگری و حتی ممکن است استقلال هم که با فاصله بیشتری آنها را دنبال می‌کند، کارش را برای قهرمان شدن امیدوارانه‌تر دنبال کند. از همین‌ رو شاگردان یحیی گل‌محمدی در تقابل با تیم با انگیزه مس به چیزی جز برد راضی نخواهند شد که همین مسئله می‌تواند بازی امروز را جذاب‌تر کند.

ذوب‌آهن – آلومینیوم
آلومینیوم اراک نیز همچون مس رفسنجان در اولین فصل حضورش در لیگ برتر، عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است. تیمی که تنها شکست کارنامه پرسپولیس در این فصل را به ثبت رسانده و در جدول رده‌بندی نیز با ۳۵ امتیاز فرصت خوبی برای کسب سهمیه دارد. تیمی که هم با رسول خطیبی خوب نتیجه گرفته بود و هم از زمان حضور علیرضا منصوریان روند خود را حفظ کرده است و حالا در شرایطی باید به مصاف ذوب‌آهن برود که این تیم سراسر انگیزه است. ذوب‌آهنی که با مجتبی حسینی متحول شد و هرچند همچنان در پایین جدول است، با این حال امیدوارانه‌تر لیگ را دنبال می‌کند. آنچه باعث ایجاد تحول در ذوب‌آهن شد، تغییر شکل بازی این تیم بود که نتایج خوبی را هم به دنبال داشت و حالا این هفته فرصتی است که ذوب‌آهن امتیازاتش را بیشتر کند تا هفته‌های پایانی لیگ را نیز با آرامش بیشتری پیش ببرد.

صنعت نفت – سایپا
یکی از اتفاقات عجیب این فصل لیگ برتر، عملکرد سینوسی صنعت نفت بوده است. تیمی که در این فصل حتی تجربه صدرنشینی در لیگ را هم تجربه کرد، اما حالا باید مراقب باشد که یکی از گزینه‌های سقوط نشود. صنعت نفتی که به گفته مربیان این تیم از کمبود بازیکن و امکانات رنج می‌برد و همین مسئله باعث شکست‌های پیاپی شده است. با این حال صنعت نفت ۲۶ امتیازی در این هفته فرصت خوبی خواهد داشت که هم اعتمادبه‌نفس از دست رفته را کسب کند و هم در جدول یک جهش داشته باشد. آنهم در تقابل با سایپایی که با ۲۵ امتیاز منتظر لغزش دیگری از سوی صنعت نفت است تا خود را از منطقه خطر دور کند. رأی انضباطی و تبدیل شدن شکست سایپا مقابل پیکان به پیروزی، این تیم را با روحیه‌تر کرده تا بتواند در هفته‌های پایانی برای بقا تلاش کند. تقابل صنعت نفت و سایپا در انتهای جدول یک بازی شش امتیازی برای برنده است و مساوی بیشترین سود را برای دیگر رقبا خواهد داشت.

استقلال – گل‌گهر
یکی از حساس‌ترین بازی‌های رو در روی این هفته، تقابل استقلال و گل‌گهر است. دو تیم رتبه سوم و چهارم جدول که رقابت‌شان برای کسب سهمیه می‌تواند در این تقابل نمایان شود. هرچند استقلال فاصله ایمن پنج امتیازی با گل‌گهر دارد، اما این فاصله هم دلیلی بر ساده بودن کار استقلال نیست، چرا که این تیم علاوه بر تلاش برای کسب سهمیه، می‌تواند همچنان به لغزش پرسپولیس و سپاهان امیدوار باشد تا نیم‌نگاهی هم به قهرمانی داشته باشد. به همین دلیل هر بازی باقیمانده برای استقلال حکم فینال را دارد و دیدار با گل‌گهر نیز یکی از همین فینال‌ها خواهد بود. استقلال در شرایط حساسی هم دچار تغییرات در هیئت مدیره‌اش شده که البته شاید با توجه به جنجال‌های اخیر در این تیم، این تغییرات توانسته باشد آبی روی آتش انتقادات فرهاد مجیدی باشد.

گل‌گهر در رتبه چهارم جدول، روی لبه تیغ است. تیمی که اگر بلغزد آلومینیوم، فولاد و تراکتور را بالای سر خود می‌بیند و می‌تواند این فرصت خوب را در جدول از دست بدهد. به همین دلیل شاگردان امیر قلعه‌نویی که همیشه نیز تیم‌هایش مقابل استقلال با انگیزه بیشتری بازی می‌کنند، کار سختی خواهند داشت. تیمی که با داشتن چند بازیکن سابق استقلال از جمله میلاد زکی‌پور، بهنام برزای، فرشید باقری، آرمین سهرابیان، علی دشتی، مرتضی تبریزی و گادوین منشا می‌تواند به جبران شکست ۲ بر یک در دیدار رفت امیدوار بماند. پس باید انتظار یک بازی دیدنی را از استقلال و گل‌گهر داشته باشیم که پیروزی در این بازی را از نان شب برای خود واجب‌تر می‌دانند.

برنامه دیدارهای هفته بیست‌وچهام رقابت‌های لیگ برتر فوتبال به شرح زیر است:

 جمعه – ۴ تیر ماه ۱۴۰۰

ماشین‌سازی تبریز – نساجی مازندران، ساعت ۱۹:۱۰، ورزشگاه شهید حاج قاسم سلیمانی تبریز
داوران: کوپال ناظمی، هادی طوسی، علیرضا طاهرخانی و وحید صالحی
ناظر: محسن قهرمانی

مس رفسنجان – پرسپولیس، ساعت ۱۹:۱۵، ورزشگاه شهدای صنعت مس رفسنجان
داوران: جواد رحیم‌زاده، مهدی الوندی، فرزاد بهرامی و یعقوب آشوری
ناظر: خداداد افشاریان

ذوب‌آهن اصفهان – آلومینیوم اراک، ساعت ۱۹:۴۰، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
داوران: محمدرضا اکبریان، محمدرسول ذورقی، سیدمحمد هاشمی‌نسب و شبیر بهروزی
ناظر: ابوطالب طاهریان

صنعت نفت آبادان – سایپا، ساعت ۲۰:۵۰، ورزشگاه تختی آبادان
داوران: رضا کرمانشاهی، قهرمان نجفی، براتعلی مولوی و میثم حیدری
ناظر: محسن ترکی

استقلال – گل‌گهر سیرجان، ساعت ۲۱:۵۰، ورزشگاه آزادی تهران
داوران: محمدحسین زاهدی‌فرد، آرمان اسعدی، جلیل شعرانی و عباس راکی
ناظر: اسماعیل صفیری

شنبه – ۵ تیر ماه ۱۴۰۰

پدیده مشهد – تراکتور تبریز، ساعت ۲۰:۳۰، ورزشگاه امام رضا (ع) مشهد
داوران: امیر عرب‌براقی، مهدی عالیقدر، محمد عطایی و مسعود حقیقی
ناظر: رسول فروغی

یکشنبه – ۶ تیر ماه ۱۴۰۰

پیکان – نفت مسجدسلیمان، ساعت ۱۹:۵۰، ورزشگاه شهدای شهر قدس
داوران: ناصر جنگی، سیدیعقوب حجتی، حسین گلشنی و مهدی جبرئیلی
ناظر: ایرج نظری

فولاد خوزستان – سپاهان اصفهان، ساعت ۲۰:۴۵، ورزشگاه فولاد آره‌نا
داوران: مرتضی منصوریان، جعفر مهاجر، امین زاهدی و علی ابراهیمی
ناظر: حسین خانبان

اعلام اسامی داوران هفته بیست‌وچهارم لیگ برتر/ قضاوت زاهدی‌فرد و رحیم‌زاده برای سرخابی‌ها