حمیدرضا ترقی در نشست رسانه‌ای به منظور تشریح و تبیین اهداف و برنامه‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی در خصوص تنوع نامزدهای مورد بررسی در این ائتلاف اظهار کرد: کسانی که خود را به این ائتلاف معرفی کردند طبیعتا خود را انقلابی و اصولگرا می‌دانند، در میان این‌ها زنان، جوانان، دانشگاهیان و روحانیون […]

حمیدرضا ترقی در نشست رسانه‌ای به منظور تشریح و تبیین اهداف و برنامه‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی در خصوص تنوع نامزدهای مورد بررسی در این ائتلاف اظهار کرد: کسانی که خود را به این ائتلاف معرفی کردند طبیعتا خود را انقلابی و اصولگرا می‌دانند، در میان این‌ها زنان، جوانان، دانشگاهیان و روحانیون وجود دارند. هشت نامزد از میان زنان هستند که مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: در راستای ایجاد کنش سیاسی و اجتماعی هماهنگ و همچنین هم‌افزایی میان نیروهای انقلاب در استان خراسان تلاشی صورت گرفت تا ائتلاف وحدت بخشی از همه ظرفیت‌های موجود استان برای انتخابات در ضلع جریان نیروهای انقلاب صورت بگیرد برای همین سعی کردیم از تجربیات گذشته استفاده کنیم و با آسیب شناسی رفتارها و کنش‌های انتخاباتی گذشته به یک فرمول و روش مناسب و مطلوبی در این عرصه از انتخابات دست پیدا کنیم.

عضو شوای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: در گذشته برای تهیه لیست و فهرست انتخاباتی در مشهد عمدتا تشکل‌های سیاسی فعالیت می‌کردند و کار در تشکل‌های سیاسی متمرکز بود، در دوره قبل تشکل‌های سیاسی با تشکل‌های مردمی محلات و معتمدین حاشیه شهر تلفیق شدند و پوشش بیشتر را نسبت به مشارکت جریان‌های تاثیر گذار در مشهد فراهم کنند.

ترقی اضافه کرد: در این دوره از انتخابات به نظرمان رسید که ظرفیت‌های مغفول دیگری در جامعه وجود دارند که در صورت به کار گرفتن آن‌ها هم در جهت جلب آرا عمومی مردم و هم در جهت ساماندهی به سازمان رای در انتخابات نقش موثرتری داشته باشند لذا ظرفیت تشکل‌های فرهنگی و اجتماعی استان که بالغ بر بالای ۳۰۰ تشکل است شناسایی شد و از جمع این تشکل‌ها، ۴۰ تشکل که فعال‌ترین و از نظر نوع فعالیت پرحجم ترین بودند، انتخاب شدند و این تشکل‌ها از میان خود ۱۶ نفر را برای عضویت در شوای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب انتخاب کردند و در لایه شورای مرکزی نیروهای اول حضور داشته باشند و تا ۷۵ نفر از این تشکل‌ها در لایه دوم که مجمع عمومی است، حضور خواهند داشت.

وی در خصوص نقش تشکل‌های سیاسی، بیان کرد: ضلع تشکل‌های سیاسی با یک دامنه وسیع‌تر وارد عرصه شد و علاوه برجبهه پیروان امام و خط رهبری که حدود ۱۸ تشکل دارند، تشکل‌هایی خارج از جبهه پیروان امام و خط رهبری به این مجموعه اضافه شدند همچون جبهه ایستادگی، جبهه پایداری، جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین، حزب عدالت و پیشرفت، جانا، جمعیت ایثار گران و ره‌پویان انقلاب اسلامی. در شرایط کنونی ۱۶ نماینده از مجموع این ۳۵ حزب در شورای مرکزی عضویت دارند و باقی این‌ها در لایه دوم یعنی مجمع عمومی حضور خواهند داشت.

دبیر حزب موتلفه اسلامی در استان خراسان رضوی افزود: ضلع دیگری که شورای ائتلاف را تشکیل می‌دهد ضلع نخبگان است و با توجه به اینکه نقش نخبگان و خواص در تبیین حقایق بدون تعلقات گروهی و جناحی بر عهده نخبگان جامعه است و این نخبگان به خاطر نفوذ و تاثیری که در قشرهای مختلف جامعه دارند، می‌توانند در بالا بردن انگیزه و تقویت روحی آحاد مردم برای انتخابات ایفای نقش کنند و همچنین اعتماد به نفس عمومی را تقویت کنند.

ترقی اضافه کرد: تعدادی از نخبگانی که دارای عقبه اجتماعی و تاثیرگذاری و نفوذ در قشرهای مخالف هستند این‌ها هم به وسیله اضلاع دیگر شناسایی شدند و به نمایندگی از مجموعه آن‌ها در مرحله اول ۱۶ نفر به شورای مرکزی راه پیدا کردند و باقی تا ۷۵ نفر در مجمع عمومی برای تعیین فهرست نهایی انتخابات حضور خواهند داشت.

وی خاطر نشان کرد: ضلع یاران انقلاب اسلامی که از گذشته جزء معتمدین محلات و حاشیه شهر مشهد هستند و ۱۲ منطقه را پوشش می‌دهند و از سازمان رای قابل توجهی برخوردار هستند که مجموعه این‌ها به اضافه سه ضلع دیگر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در استان خراسان را تشکیل می‌دهند.

نایب رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خراسان رضوی در خصوص نتایج جلسات شورای مرکزی ائتلاف، عنوان کرد: اعضای شورای مرکزی در استان ۶۵ نفر هستند که این شورا طی ۱۵ جلسه‌ای که خود داشته و بعلاوه ۱۵ جلسه‌ای که‌ کارگروه تعیین شده توسط این شورا داشته‌اند، چند موضوع را به نتیجه رسانده‌اند، یکی آیین نامه اجرایی این شورا است، دوم فرایند رسیدن به نامزد اصلح، سوم کمیته‌های کاری که ذیل این شورا باید در رابطه با انتخابات فعالیت‌هایی را به نسبت نوع کاری که دارند باید انجام بدهند و چهارم تکمیل کردن و آماده سازی اضلاع برای شکل‌گیری مجمع عمومی است.

ترقی گفت: آیین نامه‌ای که تدوین شده ویژگی‌های اعضا این شورای مرکزی را مشخص کرده که این اعضا باید ویژگی‌های یک نیروی انقلابی را داشته باشند، تشکل‌هایی باشند که بتوان خصوصیات انقلابی بودن را در آن‌ها تایید کرد که از جمله این ویژگی‌ها عبارتند از التزام فکری و عملی به ولایت فقیه، پایبندی به استقلال کشور در ابعاد مختلف، اشتهار به تقوای دینی و سیاسی و التزام عملی به همدلی، هماهنگی و وحدت، پرهیز از فردگرایی و تک‌روی، داشتن عقبه فکری و اجتماعی قابل قبول و امضا میثاق‌نامه‌ای که برای عضویت در این شورا مورد تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: طبق این آیین نامه ما در ذیل شورای مرکزی شش کمیته را ایجاد کردیم و این کمیته‌ها عبارتند از: کمیته تدوین شاخص‌های نامزد اصلح، کمیته تطبیق و امتیازبندی شاخص‌های کمی با مصادیق، کمیته داوری و رسیدگی به اعتراضات نامزدهایی که به فهرست راه پیدا نکردند، کمیته اقناع سازی و انصراف نامزدهایی که در لیست قرار نگرفتند، کمیته امور شهرستان‌ها و کمیته پشتیبانی و اجرایی انتخابات.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در خصوص سیستم بررسی نامزدها توسط شورا، خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت این دوره از انتخابات که ما باید مجلسی را به عنوان نخستین مجلس در گام دوم انقلاب ایجاد کنیم و نمایندگانی در سطح گام دوم انقلاب به مجلس فرستاده شوند، کمیته تشخیص شاخص‌ها با حدود ۱۲ جلسه فشرده و با کمک تجربیات گذشته توانست جدولی را با حدود ۶۰ مولفه قابل ارزیابی کمی و نمره‌دهی از جمله مولفه‌های مختلفی مانند اعتقادی، التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی و کارآمدی و تخصص برای مجلس تدوین بکند و جدول‌بندی و امتیازگذاری بکند و پرسش‌نامه‌ای را برای نامزدها تهیه نماید تا بتواند همه ابعاد موردنظر یک نماینده اصلح را پاسخگو باشد و این‌ها را تهیه کرد و در اختیار کمیته تطبیق گذاشته است.

ترقی افزود: کمیته تطبیق تقریبا از هفته گذشته کار خود را روی نامزدهایی که رزومه و برنامه خود را به دبیرخانه شورا ارائه دادند که نزدیک به ۶۰ نفر از نامزدهای شهر مشهد بودند. این‌ها مورد بررسی قرار گرفتند و با یکایک آن‌ها مصاحبه اولیه انجام شده و مدارک آن‌ها کامل شده و از آن‌ها میثاق‌نامه گرفته شده است. کسانی‌که میثاق نامه را امضا کردند و فرایند این شورای ائتلاف را پذیرفتند وارد مرحله دوم برای ارزیابی شدند و از اول این هفته مصاحبه‌های یک ساعته و دو ساعته با نامزدها در حال صورت گرفتن است. ما امیدواریم تا یکی، دو روز آینده تقریبا کار مصاحبه با نامزدها به اتمام برسد و ارزیابی نهایی کمیته تطبیق به شورای مرکزی ارائه شود.

وی اضافه کرد: براساس ارزیابی نامزدهایی که امتیاز بالاتری را بگیرند تا سقف ۲۰ نفر به مجمع عمومی معرفی خواهند شد و مجمع عمومی مجددا از میان این ۲۰ نفر ضمن شنیدن مجدد آخرین سخنان و نقطه‌نظرهای این نامزدها در جلسه ۳۶۰ نفره لیست نهایی شورای ائتلاف را در مشهد تعیین و فهرست را با رزومه‌ها اعلام خواهد کرد و امیدواریم که در مقطع زمانی شروع تبلیغات انتخاباتی این فهرست را بتوانیم اعلام و ابلاغ کنیم.

دبیر حزب موتلفه اسلامی در استان خراسان رضوی در خصوص اینکه این کار وحدت و انسجام نیروها از چه زمانی شکل گرفته است، گفت: طبق قانون احزاب رسمی شناسنامه‌داری که مجوز قانونی دارند، می‌توانند از نامزدها حمایت کنند که این وظیفه ذاتی تشکل‌های سیاسی است اما به غیر از آن‌ها وقتی قرار باشد به صوت ائتلاف فراگیر کاری در انتخابات صورت بگیرد این ائتلاف باید تحت عنوانی باشد که کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به آن مجوز داده باشد.

ترقی اضافه کرد: نیروهای انقلاب در سطح کشور شورای ائتلاف نیروهای انقلاب را به ثبت رسانده‌اند و از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز گرفته‌اند که در استان همین شورا وجود دارد و ما ضمن استقلال در کیفیت و چگونگی شکل‌گیری داشتیم اما در واقع شعبه‌ای از تهران در استان خراسان هستیم که این‌کار را دنبال می‌کنیم.

وی تاکید کرد: مشروعیت این شورا از چند جنبه تامین می‌شود، یکی مشروعیت قانونی آن است، دوم مشروعیت ذاتی احزابی است که یکی از اضلاع این شورای ائتلاف را تشکیل می‌دهند، سوم انتخابی بودن اضلاع است که سعی شده با یک روند دموکراتیک از داخل تشکل‌های مختلف انتخاب بشوند و بالا بیایند.

انتهای پیام