سعید کریمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص طرح مطالعات جامع و ساماندهی عشایر اظهار کرد: عملیات اجرایی اسکان، طرح جایگزینی سوخت فسیلی با انرژی‌ها نو و ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان ازجمله وظایف سازمان امور عشایر است که در لرستان نیز پیگیری می‌شوند. وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات جامعه عشایری نیازسنجی انجام […]

سعید کریمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص طرح مطالعات جامع و ساماندهی عشایر اظهار کرد: عملیات اجرایی اسکان، طرح جایگزینی سوخت فسیلی با انرژی‌ها نو و ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان ازجمله وظایف سازمان امور عشایر است که در لرستان نیز پیگیری می‌شوند.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات جامعه عشایری نیازسنجی انجام داده‌ایم، اضافه کرد: انتظار داریم دستگاه‌های متولی همکاری لازم را برای رفع این مشکلات داشته باشند.

کریمی با اشاره به اینکه بیش از ۱۴ هزار خانوار عشایری با جمعیت ۸۴ هزار نفر در لرستان وجود دارد، افزود: آنان هفت درصد جمعیت عشایر کشور و ۴٫۷ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

وی یادآور شد: عشایر لرستان ۱٫۵ میلیون واحد دامی دارند و سالیانه بیش از ۱۳۲ تن پشم، ۲۹ هزار تن شیر، ۱۲ هزار تن گوشت قرمز، ۱۸ تن عسل و ۱۷ تن روغن حیوانی تولید می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر لرستان با بیان اینکه آسیب‌پذیری این قشر از بلایای طبیعی بسیار بالاست، خاطرنشان کرد: بر اثر سیل فروردین امسال در لرستان ۵۰۰۰ رأس دام سبک و ۵۵۰ رأس دام سنگین تلف شد که بخشی از این آمار متعلق به عشایر بود و بسیاری از راه‌های عشایری نیز تخریب شد.

 کریمی گفت: در بخش مدارس عشایری نیز مشکلاتی وجود دارد و انتظار داریم دستگاه‌های مسئول این مشکلات را رفع کنند.

انتهای پیام