«یحیی کمالی‌پور»، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، در خصوص اظهارات رئیس قوه قضاییه مبنی بر احتمال حذف مجازات حبس برای زندانیان مهریه گرفت: مراجع تقلید در دیدار با حجت‌الاسلام رئیسی بر موضوع زندانیان مهریه تاکید کردند و ریاست قوه قضاییه نیز در این خصوص این بحث را مطرح کرده‌اند. کمالی‌پور تصریح […]

«یحیی کمالی‌پور»، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، در خصوص اظهارات رئیس قوه قضاییه مبنی بر احتمال حذف مجازات حبس برای زندانیان مهریه گرفت: مراجع تقلید در دیدار با حجت‌الاسلام رئیسی بر موضوع زندانیان مهریه تاکید کردند و ریاست قوه قضاییه نیز در این خصوص این بحث را مطرح کرده‌اند.

کمالی‌پور تصریح کرد: با توجه به این که مهریه تنها ابزار در دست زنان است و از طریق آن می‌توانند مصالحه کنند، قطعاً رئیس دستگاه قضا آئین‌نامه و دستورالعملی که در آن حقوق زنان نیز مورد توجه و تاکید قرار گیرد، تنظیم خواهند کرد.

وی ادامه داد: زنان نباید از دریافت مهریه به عنوان تنها حق قانونی خود محروم شوند و باید در این خصوص آئین‌نامه‌ای مبنی بر مشروط کردن شرایط و در نظر گرفتن تبصره‌هایی برای حفظ حقوق زنان در نظر گرفته شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت‌های این کمیسیون در خصوص ساماندهی شرایط مربوط به زندانیان مهریه گفت: در طرح حبس‌زدایی که در دستور کار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس است، موضوع مهریه و کاهش تعداد زندانیان این حوزه در حال بررسی است و بدون شک پس از تصویب این موضوع، قانون مهریه بازنگری می‌شود.

کمالی‌پور در پاسخ به سوالی مبنی اظهارات مدیرعامل ستاد دیه مبنی بر این که حبس برای مهریه روزانه ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد، گفت: این مسائل وجود دارد و مجلس نیز نسبت به آن بی‌اعتنا نیست اما نباید به سمتی برویم که برای کاهش تعداد زندانی حقوق زنان را در معرض تهدید قرار دهیم. بدون شک این خواسته خود دستگاه قضا هم نیست.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی درباره این موضوع که هدف از اجرای طرحی برای حذف مجازات حبس برای زندانیان مهریه کاهش آمار زندانیان در این خصوص است، گفت: بله، اگر مباحث مربوط به مهریه در نظام حقوقی تغییر کرده و به سمت حذف مجازات زندان به عنوان ضمانت اجرایی مهریه برود، بدون شک تعداد قابل توجهی زندانی آزاد می‌شوند اما این تنها یک روی سکه است و مباحث دیگری زیر سایه این حذف رشد می‌کند.

وی در این خصوص تصریح کرد: زمانی که دختران و زنان و بعضا خانواده‌های آن‌ها ببینند مهریه برای‌شان ضمانتی ندارد، مباحثی هم چون افزایش درخواست‌های خانواده‌های دختران برای زدن ملک به نام عروس رخ می‌دهد و برخلاف تصور که حذف مهریه ازدواج را تسهیل می‌کند، شیوع این دست از رفتارها کاهش تمایل برای ازدواج را در پی دارد.