به گزارش خبرنما به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ «عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان، در توییتر خود نوشت: «محاکمه به دلیل دروغ‌گویی در تبلیغات انتخاباتی! بوریس جانسون به دلیل دروغ‌گویی در تبلیغات انتخاباتی به دادگاه فراخوانده شده است. موضوعی که در قوانین انتخاباتی ایران در نظر گرفته نشده و راه فریب مردم را باز […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ «عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان، در توییتر خود نوشت: «محاکمه به دلیل دروغ‌گویی در تبلیغات انتخاباتی! بوریس جانسون به دلیل دروغ‌گویی در تبلیغات انتخاباتی به دادگاه فراخوانده شده است. موضوعی که در قوانین انتخاباتی ایران در نظر گرفته نشده و راه فریب مردم را باز گذاشته است».

«مهدی دواتگری»، نماینده دوره پیشین مجلس و عضو کمیسیون امنیت در مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا در این باره گفت: شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان در ماده ۲۹ قانون انتخابات مشخص شده اما در بند اول شرایط انتخاب شوندگان، به اعتقاد عملی در اسلام اشاره شده است.

او ادامه داد: در اسلام دروغ‌گویی منع شده و اگر کسی در حوزه عملکرد سیاسی اجتماعی خود مرتکب دروغ شود، شورای نگهبان می‌تواند در قالب عدم التزام عملی به اسلام، صلاحیت فرد را مورد توجه جدی قرار دهد. آقای کدخدایی گفته در قانونِ انتخابات چیزی به نام برخورد با دروغ‌گویی نداریم و درست است که مجلس باید قانون گذاری را شفاف انجام دهد. شواری نگهبان در ادوار گذشته با استدلال‌هایی که از بند ۱ ماده ۲۹ داشته در این قالب صلاحیت پاره‌ای از داوطلبین انتخابات را مردود اعلام کرده است.

دواتگری بیان کرد: عوام فریبی، دروغ، توسل به روش‌های متقلبانه و امیدوار کردن مردم به امور واهی می‌تواند از مصادیق عدم اعتقاد عملی به اسلام تلقی شود.

عضو کمیسیون امنیت در مجلس نهم بیان کرد: قانونی در خصوص دروغ‌های انتخاباتی از بُعد برخورد قضایی نداریم و این خلاء احساس می‌شود اما شورای  نگهبان می‌تواند در قالب عدم اعتقاد عملی به اسلام صلاحیت فرد را مورد تردید قرار دهد.

او در پایان افزود:  قانون‌گذاری در خصوص دروغ‌های انتخاباتی باید توسط مجلس انجام شود و کمیسیون شورا و قضایی باید این اقدام را انجام دهند؛ باتوجه به نزدیک بودن انتخابات این موضع ضرورتش احساس می‌شود.