به گزارش خبرنما به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ هر آمدنی رفتنی دارد، ضرب‌المثلی که میان ما ایرانی‌ها همواره مطرح است و حتی درباره فوت فردی نیز از آن استفاده می‌شود، به هر حال باشگاه پرسپولیس از این دنیا بزرگتر نیست و آمدن برانکو پس از حمید درخشان بالاخره یک روزی تمام می‌شد و […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ هر آمدنی رفتنی دارد، ضرب‌المثلی که میان ما ایرانی‌ها همواره مطرح است و حتی درباره فوت فردی نیز از آن استفاده می‌شود، به هر حال باشگاه پرسپولیس از این دنیا بزرگتر نیست و آمدن برانکو پس از حمید درخشان بالاخره یک روزی تمام می‌شد و این اتفاق حالا رخ داد.

خبر تلخ اما واقعی، برانکو رفت

روایت روزهای شیرین حضور برانکو در پرسپولیس به آخرش رسید. دست کم این ادعایی است که خود این سرمربی کروات در گفت‌وگو با رسانه‌های کشورش داشته و گفته به‌زودی کارش را با الاهلی شروع می‌کند. پرسپولیس هم «ته» این داستان اگر همه ادعاها و حرف‌های هیأت‌ مدیره درست باشد، شاید بتواند اندکی از پول‌های عقب‌افتاده برانکو را برای خود ذخیره کند تا مثلاً از این مربی خسارت گرفته باشد؛ البته شاید فقط.

عبور از مرحله گذر با اتحاد همدلی راحت می‌شود

در بالا گفته شد برانکو از پرسپولیس رفته و این یک واقعیت است. برخی از پیشکسوتان باشگاه یا می‌خواهند موج سواری کنند و یا اینکه نمی‌دانند دعوا و کل‌کل آنها در فضای مجازی چقدر برای هواداران تلخ است. در روزهایی که پرسپولیس باید دوباره روی پای خودش بایستد و بنا بر مکتبی که برانکو هم بارها از تاریخچه آن یعنی تیمی که برای برد وارد زمین می‌شود صحبت کرده بود، برای حضور قدرتمند در فصل آینده استارت بزند دعوای داخلی خیلی خوب نیست. حالا که برانکو رفته، پرسپولیس دوباره خودش را وارد یک مرحله گذار می‌بیند. آنها باید از مقطع حساس کنونی عبور کنند و روزهای پسابرانکو را تجربه کنند. نباید فراموش کنیم همه تیم‌های بزرگ دنیا چنین تجربه‌ای را مجبورند از سر بگذرانند و چاره‌ای هم نیست. رئال مادرید، پاری‌سن ژرمن و منچستریونایتد جدیدترین نمونه‌های تیم‌های بزرگی هستند که در مرحله گذار قرار دارند. نه اینکه پرسپولیس هم‌ردیف این تیم‌ها از لحاظ امکانات و حرفه‌ای گری باشد اما در بحث هواداری چیزی از این تیم‌های بزرگ کم ندارد.

 

الویت، انتخاب سر مربی پرسپولیس است

بدون‌شک مهم‌ترین دغدغه پرسپولیسی‌ها این روزها انتخاب سرمربی و آوردن کسی است که جای برانکو روی نیمکت بنشیند. باید قبول کنیم مربی داخلی توان حضور در پرسپولیس فعلی را ندارد و هر کس از جمله یحیی گل‌محمدی اگر این تصمیم را داشته باشد دست به قماری بزرگ برای حضور در پرسپولیس می‌زند. اما مربی خارجی وضعیتش فرق می‌کند و پرسپولیس می‌تواند به طور مثال مربی پرافتخاری مثل مامیچ را جذب کند. مدیریت پرسپولیس خیلی سریع باید تعیین تکلیف کند و  بحث انتخاب سرمربی به سرانجام برسد.

چه کسی قرار است وارث تیم برانکو شود؟

گزینه‌های زیادی در این چند‌روزه در رسانه‌های مختلف مطرح شده که هر کدام‌شان واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است؛ ولی قبل از آن باید خیلی جدی تصمیم گرفته شود که آیا پرسپولیسی‌ها می‌خواهند یک سرمربی ایرانی داشته باشند یا خارجی؟ دست کم می‌خواهند کسی را داشته باشند که ایرانی حاضر در کشور است یا ایرانی خارج از کشور؟ سرمربی خارجی‌ می‌خواهند که در لیگ کار کرده باشد یا این که می‌خواهند یک سرمربی خارجی بدون تجربه کار در ایران را بیاورند؟ همه اینها بستگی به نظر مدیریت باشگاه دارد ولی آن چه تجربه نشان داده، مربیان داخلی که سابقه کار در لیگ را دارند، همانگونه که گفته شد ریسک بزرگی همراه‌شان است.

 پرسپولیس سر وقت استارت می زند

روز پنجم تیرماه پرسپولیس استارت خود را خواهد زد، اگر سرمربی تا آن لحظه مشخص نشود تیم با کریم باقری تمرینات خود را شروع خواهد کرد.

حلالی: برانکو عزت پرسپولیس را دوباره زنده کرد

پیشکسوت ملی‌پوش باشگاه پرسپولیس به خبرنگار برنا در این باره گفت: ابتدا اجازه بدهید درباره یک جمله کمی توضیح بدهم  که می‌گویند برانکو به پرسپولیس عزت داده است، خیر پرسپولیس عزت داشت. من هفت سالی که در تیم بازی می‌کردم در تمامی سال‌ها یا جام حذفی یا لیگ برای ما بود، برانکو زحمت کشید و عزت پرسپولیس را دوباره زنده کرد. چیزی که من می‌دانم این است که مدیران پرسپولیس در حال مذاکره با بازیکنان مدنظرشان هستند و درباره مربی جدید نیز صحبت کرده‌اند، اما چیزی که مهم است نام پرسپولیس است و هیچ چیزی بزرگتر از آن وجود ندارد و موفقیت پرسپولیس در این سال‌ها به این خاطر بود که همگی می‌خواستیم فقط یک نفر در تیم تصمیم گیرنده باشد. الآن هم اگر می‌خواهیم تیم موفق شود باید این روند را ادامه دهیم.

هافبک سابق پرسپولیس و تیم ملی در ادامه خاطر نشان کرد: در طول تاریخ آدم‌های بزرگی در پرسپولیس آمده‌اند و رفته‌اند. انتقادی که در مدیریت کلی ما وجو دارد این است که یک کاری را که قرار است امروز انجام دهیم، از قبل اعلام می‌کنیم که انجام دادیم. حالا کی قرار است که این اتفاق صورت بپذیرد، نمی‌دانم. از برانکو باید تشکر کنیم و از این به بعد باید قوی‌تر از قبل به کارمان ادامه بدهیم تا باشگاه روند روبه رشدش را ادامه بدهد.

سرمربی تیم امید پرسپولیس در باره گزینه‌های جایگزینی برانکو نیز تصریح کرد: اسامی که برای جایگزینی برانکو مطرح می‌شود بیشتر گمانه زنی است و بعید می‌دانم اصلا در دستور کار باشگاه اسامی مطرح شده باشد.

 برانکو رفت، مکتب پرسپولیس پا برجا است

پرسپولیس به قول پنجعلی یک مکتب است، مکتبی پر از عشق و مرام معرفت. درست است که برانکو رفته اما پرسپولیس با بازیکنان و ستاره‌های مطرحش و مهم‌تر از همه مکتبش همچنان پابرجا است. مکتبی که با بازی جوانمردانه فقط برای برد وارد زمین می‌شوند و از روز اول هم شاهینی‌ها همین‌گونه فکر می‌کردند. پیشکسوت این باشگاه می‌گوید: اگر پروسه انتخاب سرمربی تیم پرسپولیس اصولی انجام شود شما شک نکنید این تیم توان قهرمانی دوباره در لیگ و جام حذفی را دارد و من فکر می کنم امسال یکی از سال‌های موفق پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا باشد.

برانکو شاید برگردد، اما نه الان

به هر حال نگارنده براین باور است که برانکو امکان بازگشت به پرسپولیس را دارد اما نه در لیگ نوزدهم، بهتر است نفر جایگزین از میراث برانکو که بازیکنانی خوب، متعصب و البته توانمند هستند در جهت خوشحالی میلیون‌ها هوادار این تیم استفاده کند. فراموش نکنیم پیشکسوتان در این برهه نقش بسیار مهمی دارند و به هیچ وجه نباید اختلافات در صورت وجود هم بروز داده شود. شاید این نکته مهم اگر در بحث کلان هم در کشور ما اجرا شود بتوان مانند پرسپولیس به روزهای خوب آینده امیدوار بود. شکی نیست که از اتحاد هرگز نه هیچ تیم و گروهی بلکه هیچ قوم  و کشوری هم چیزی جز منفعت نصیبشان نخواهد شد.

هدایت علیزاده