«علی بختیار»، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا، در خصوص تصمیم اخیر دولت ترامپ مبنی بر اعمال محدودیت بیشتر در فروش نفت ایران با تاکید بر اینکه این اقدام آمریکا یک بلوف سیاسی است، گفت: آمریکایی‌ها در دوران تحریم های سابق و حتی در دوران دفاع مقدس این گونه […]

«علی بختیار»، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا، در خصوص تصمیم اخیر دولت ترامپ مبنی بر اعمال محدودیت بیشتر در فروش نفت ایران با تاکید بر اینکه این اقدام آمریکا یک بلوف سیاسی است، گفت: آمریکایی‌ها در دوران تحریم های سابق و حتی در دوران دفاع مقدس این گونه بلوف‌ها را می زدند. در شرایط سخت جنگ نظامی علیه ایران، بازهم نفت می‌فروختیم. در تحریم سابق که می‌خواستند عدد صادرات نفت ایران را به صفر برسانند ما با انسجام، وحدت و همدلی در داخل کشور توانستیم صادرات نفت خود را از مسیرهای مختلف انجام داده و مشتری جدید هم جذب کنیم.

وی افزود: آمریکایی‌ها سال گذشته قول داده بودند که تا ۱۳ آبان ماه، صادرات نفت ایران را به صفر برسانند ولی طبق برنامه ریزی که مجلس و دولت داشت، اجازه ندادیم صادرات متوقف شود.

بختیار ادامه داد: مسائل و مشکلاتی که در بورس نفت داشتیم را رفع کردیم و امروز با عرضه نفت خام در بورس که یک پرستیژ ملی برای ایران است، با یک سازوکار بسیار شفاف نفت می‌فروشیم و سازوکارهای دیگری برای فروش میعانات گازی در بازار داریم. در این زمینه کمیسیون انرژی با وزارت نفت طراحی خاصی انجام داده که در این راستا اختیارات لازم برای فروش نفت خام را به وزارت نفت داده‌ایم و هم نظارت‌های لازم را انجام خواهیم داد. طرح مشترکی کمیسیون انرژی با وزارت نفت درباره فروش نفت دارد که بسیار محرمانه و طبقه بندی شده است. 

وی اظهار کرد: اگر مجلس و دولت با هم متحدتر باشند و برنامه های منسجم‌تری را ارائه دهند، می‌توانیم از این شرایط سخت عبور و تهدیدها را به فرصت های جدیدی تبدیل کنیم.

نماینده گلپایگان در مجلس به تحریم‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در تحریم‌های قبل به خودکفایی در بنزین رسیدیم و همچنین فازهای پارس جنوبی را به پیمانکاران ایرانی واگذار کردیم. امروز باوجود پیمانکاران ایرانی توانستیم به هزار میلیون متر مکعب گاز دست یابیم و در تولید گاز از قطری‌ها پیشی گرفتیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عرضه نفت خام در بورس می تواند در شرایط فعلی موثر واقع شود، تصریح کرد: اگر هند و کره از ایران نفت نخرند خودشان در زمینه تامین نفت دچار مشکل می شوند. ما با هیچ یک از کشورها مشکلی نداریم و به صورت مسالمت آمیز با آنها در حوزه نفتی کار می کنیم. اگر این کشورها بتوانند معافیت های لازمه را بگیرند ما آماده فروش نفت و خوراک پالایشگاه این کشورها هستیم.