«غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا، در خصوص«اهمیت جداسازی وابستگی نفت از بودجه» گفت: در  این باره نخست باید دولت دست به کار شود. زیرا دولت لایحه بودجه را طبق قانون اساسی تنظیم می‌کند و مجلس نمی‌تواند در تنظیم بودجه دخالت کند؛ مگر اینکه به […]

«غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی»، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا، در خصوص«اهمیت جداسازی وابستگی نفت از بودجه» گفت: در  این باره نخست باید دولت دست به کار شود. زیرا دولت لایحه بودجه را طبق قانون اساسی تنظیم می‌کند و مجلس نمی‌تواند در تنظیم بودجه دخالت کند؛ مگر اینکه به عنوان یک سند بالا دستی این کنترل را انجام دهد، آن هم در یک بازه زمانی که نباید بیشتر از سه سال باشد. به نظرمن جدا کردن وابستگی نفت از بودجه یک مرتبه مقدور نخواهد شد. 

او در ادامه گفت: مطلع هستم که وابستگی بودجه از نفت هر ساله ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت که رقم قابل توجهی است. بالاخره این بودجه ۱۰۶ سال، وابسته به نفت بوده است و نمی‌توان آن را بطور یک مرتبه قطع کرد زیرا کشور آسیب می بیند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی بیان کرد: باتوجه با دستور و تاکید مقام معظم رهبری در این باره، من فکر می‌کنم یک بازه زمانی سه ساله برای این موضوع تعریف شود که زمان مناسبی است. بودجه ۳۳ درصد وابسته به نفت است و ۶۷ درصد از وابستگی خارج شدیم. دولت برنامه ریزی کرده هر سال ۱۰ درصد از این وابستگی رها شویم پس حدود ۳ سال پیش بینی شده تا از این وابستگی رها شویم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد: یکسری میدان‌های مشترک داریم که شیب آنها به سمت کشور طرف مقابل است که برداشت می‌کند که برای آنها هم باید فکری کنیم. پس به صفر رساندن وابستگی بودجه به نفت صحیح نیست ولی باید به حداقل ممکن برسانیم. باید درباره میدان مشترک برنامه‌ریزی برای برداشت داشته باشیم و منابع ناشی از آن را به صورت مشروط در پروژه‌های حوزه‌های زیربنایی و سرمایه‌ای هزینه کنیم و در این راستا زیرساخت‌های اشتغال را تامین کنیم. اگر ما از میدان‌های مشترک برداشت نکنیم قطعا ضرر خواهیم کرد.