به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار گروه اجتماعی برنا ؛ سیل بحران به سوی خوزستان  روان شده است ! این روزها که اکثر روستاها و شهرهای این استان؛  خیس ورود سیلاب شده  و در محاصره آب شبیه جزیره شده اند!همه در جست و جوی نقطه مرکزی بحران سیل و آبگرفتگی هستند!  همه می خواهند […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار گروه اجتماعی برنا ؛ سیل بحران به سوی خوزستان  روان شده است ! این روزها که اکثر روستاها و شهرهای این استان؛  خیس ورود سیلاب شده  و در محاصره آب شبیه جزیره شده اند!همه در جست و جوی نقطه مرکزی بحران سیل و آبگرفتگی هستند!

 همه می خواهند خود را به این نقطه برسانند؛ یکی برای امدادرسانی، یکی برای ثبت تصاویر و خبر؛ یکی می خواهد بگوید من هم هستم! و مردم را تنها نگذاشته ام! اما حقیقت این است که  همه با  وجود تصور اینکه در مرکز نقطه بحران سیل هستند هنوز نمی دانند بحران اصلی در راه است!

اما نقطه اصلی بحران رمز و راز تلخی دارد! و اینکه آن را در میان سیلاب نمی توان یافت! بلکه روزی بحران سیل را خواهیم دید که روزهای زیادی از این سیل ویرانگر گذشته و زمین کاملا خشک شده است و دیگر هیاهویی نیست، دیگر نه از نیروی امدادی خبری است و نه دیگر مردم کمکی می کنند!

سیل بحران در آن  خلوتی با سرعت بالایی وارد استان خوزستان خواهد شد! و آن سیل بحران نه آبی دارد و نه سیل بندی نیاز! سیل بحران در خوزستان بیکاریست آنچه که با سیل نیامده است و با فروکش کردن سیل نخواهد رفت! اینجا بیکاری هوار می کند.

زمانیکه گام به گام  با جوانان این سرزمین در بین سیلاب قدم می زنی؛ درحالیکه حجم دبی آب هر لحظه بالاتر می آید؛ آنها  نگاهی به سیلاب ندارند  بلکه  با جملاتی نیمه عربی و نیمه فارسی از درد بیکاری می گویند. از معضلی که از پیش داشتند و حال رو به پررنگ تر شدن است. جوانی که روزهاست درحال سیل بندی است می گوید :" درسخوان بودم ؛ تا فوق لیسانس حسابداری خواندم؛ بهترین دانشجوی دانشکده بودم، ولی بیکارم."

در روستای سیل زده دیگری نوجوانی  می گوید : ببینید روزگارمان چه شد ! قبل از سیل درس را رها کردم چون تحصیلکرده هایمان  بیکارند ؛ رفتم سراغ کشاورزی؛ با سیل  دیگر کشاورزی  هم تعطیل شد .برای زندگیمان چه کنیم ؟

اینجا بیکاری در هر خانه ای را زده است .اینجا بحران سیل اصلی ،فقر فرهنگی است!بیکاری بحران است! قاب به قاب تصاویر شهرها بحران را فریاد می زند! اینجا آنچه بغض به تو می دهد تصاویر شهدایی است که به آنها هم دیگر رنگ و رویی نمانده. از درو دیوارهای شهرها و روستاهای این دیار فقر می بارد! انگار همین دیروز جنگ تمام شده است! انگار اینجا دیار فراموش شدگان است، به چه گناهی؟ مشخص نیست!

مردم این سرزمین از سیل وحشت ندارند! آنها می ترسند چون آن چیزی که کم دارند را هم از دست داده اند!

بحران خوزستان سیل نیست! سیل اصلی خوزستان از امروز شروع شده است! و هر روز اوج خواهد گرفت! مردی می گوید فقط زمین داشتم و تا ۲ سال دیگر هیچ چیزی نمی توانم بکارم!و این یعنی عمق فاجعه!

بحران از امروز کلید می خورد! فقر،تکدی گری و خلاف و جرم از امروز اوج خواهد گرفت! و آنجاست که سیل بحران بر سر مردم این دیار خراب خواهد شد!

مسئولان،امدادگران و رسانه ها این روزها نباید به دنبال نقطه مرکزی بحران سیل باشند! رسانه ها بروند و چند ماهی منتظر بمانند و مطمئن باشند بحران سیل در خشکی این دیار چنان فریاد خواهد زد که به گوش همه می رسد!

حال و روز خوزستان این روزها مانند آدم داغداری است که همه دوره اش کرده اند و دلداری اش می دهند! در اینجا هنوز لبخندها زنده اند! و زمانی غم در چهره ها خیمه می زند و لبخندها محو می شوند که همه می روند و مردم این سرزمین تنها می مانند!

همین امروز، در کنار اعتباراتی که دولت برای بازسازی اختصاص داده، در روزهایی که نفتی هم هم پای کار آمده اند، کاش یکبار برای همیشه برای این سیل جدید اما ریشه دار چاره اندیشه شود، رییس جمهور گفت: " مناطق سیلزده را بهتر از قبل خواهیم ساخت" این وعده ای است که به گلستان، لرستان و حالا خوزستان امید می دهد در کنار ساخت و ساز خانه ها، بناها، راه ها و ریل ها، در کنار پرداخت خسارت به کشاورزان، معضل بیکاری در استان هم حل شود.