علیرضا حبیبی در گفت و گو با ایسنا،  در مورد ناکامی تیم ملی هندبال ایران در رقابت های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ و انتخابی جهانی اظهار کرد: آمادگی تیم ملی را از اوایل خرداد یعنی دو سه ماه قبل از شروع مسابقات انتخابی المپیک آن هم بدون حضور لژیونرها آغاز کردیم. اردوها در شرایطی آغاز شد […]

علیرضا حبیبی در گفت و گو با ایسنا،  در مورد ناکامی تیم ملی هندبال ایران در رقابت های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ و انتخابی جهانی اظهار کرد: آمادگی تیم ملی را از اوایل خرداد یعنی دو سه ماه قبل از شروع مسابقات انتخابی المپیک آن هم بدون حضور لژیونرها آغاز کردیم. اردوها در شرایطی آغاز شد که یک سال از تعطیلی تیم ملی و چند ماه از تعطیلی مسابقات لیگ گذشته بود. من فکر می کنم علی رغم آمادگی کوتاه مدت و شرایط عملکرد تیم ملی در این مسابقات خوب بود. تیم ملی بازی های نزدیکی مقابل بحرین، قطر و کره‌جنوبی و پیروزی مقابل کویت داشت. فقط یک بدشانسی در دقایق پایانی سبب شد که جهانی نشویم. این بدشانسی ها جزیی از ورزش است.

وی در ادامه به وضعیت ناپایدار هندبال ایران در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: در چند سال گذشته هندبال ایران دستخوش تغییرات مدیریتی بود و هیچ برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت در فدراسیون وجود نداشت. تیم ملی هم که در این شرایط برنامه‌ای نداشت و تعطیل بود. مربیان خارجی مثل اسماعیلاگیج، ماچک و زوران هم که در چند سال گذشته نتیجه بهتر از این نگرفتند. ما خیلی از فرصت ها را از دست دادیم. پاکدل نیز از ابتدای این سال و در آستانه رقابت های انتخابی المپیک کار خود را آغاز کرد. تیم ملی در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون حضور لژیونرها اردوهای خود را آغاز کرد و این ها سبب شد که نتوانیم نتیجه درستی در رقابت ها بگیریم.

سرمربی تیم ملی هندبال در پاسخ به این سوال که فدراسیون هندبال ایران اکنون که ۲ سال تا بازی های آسیایی ۲۰۲۲ و قهرمانی آسیا زمان دارد باید چه کند گفت: متاسفانه همیشه بعد از مسابقات مهم آسیب شناسی کردیم اما هیچ اتفاق خاص یا تغییری به وجود نیامده است. من امیدوارم که در دوره جدید مدیریتی تغییراتی در نحوه آماده سازی تیم ملی رخ دهد. اگر بخواهیم برای آینده برنامه ریزی کنیم باید برنامه و اهداف تیم ملی از ابتدای سال ۱۳۹۹ مشخص باشد. دو سال دیگر مسابقات انتخابی جهان و بازی های آسیایی را داریم و باید اردوها به محض برنامه ریزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ حتی بدون حضور لژیونرها آغاز شود. برای موفقیت در مسابقات آسیایی اردوهای مقطعی و پیوسته لازم است. در کنار آن باید دیدارهای تدارکاتی داخلی و خارجی نیز در برنامه تیم ملی گنجانده شود، تا تجربه لازم در شرایط مسابقه کسب شود.

وی به اصلی ترین مشکل تیم ملی هندبال ایران اشاره کرد و گفت: هندبال ایران نسبت به رقبای خود در آسیا شرایط ویژه ای دارد. تنها تیمی هستیم که لژیونر زیادی داریم و آن ها همیشه در اختیار تیم ملی نیستند. کشورهای قطر، بحرین، ژاپن و عربستان هیچ کدام لژیونر ندارند و حتی مبنای برنامه ریزی لیگ های داخلی‌شان نیز تیم ملی است. در این کشورها همه بازیکنان موظف هستند در تیم ملی کار کنند. اما ما در خلال همان اردوهای کوتاه، مسابقات لیگ و مسابقات جام باشگاه های آسیا را داشتیم. باید هدف گذاری را احیای تیم ملی قوی بگذاریم و همه برنامه ریزی لیگ باشگاه ها و مسابقات دیگر بر مبنای تیم ملی باشد.

حبیبی لیگ پویا را عامل اصلی موفقیت تیم ملی دانست و گفت: چیزی که خیلی مهم است داشتن لیگ پویا و با کیفیت است. تا لیگ پویا نباشد نمی‌توانیم تیم ملی خوب داشته باشیم. اکنون شرایط مساعدی برای مسابقات لیگ نداریم. بازیکنانی که در اردوهای مقطعی تیم ملی حاضر می شدند آمادگی لازم فیزیکی و تکنیکی را نداشتند. ما نمی توانیم در زمان کم که باید بحث هماهنگی تیمی را به سرانجام برسانیم روی آمادگی جسمانی بازیکنان تمرکز کنیم. اینکه در نیمه دوم بازی ها اشتباهات تکنیکی زیاد و توان بازیکنان کم می شود و نمی توانیم حتی دو سه گلی که جلو هستیم را حفظ کنیم به آمادگی جسمانی بازیکنان بر می‌گردد. باید اول یک لیگ با کیفیت و پویا داشته باشیم تا بازیکنان داخلی به آمادگی نسبی برسند. باید بازیکنان درگیر تمرینات و آموزش صحیح مربیان باشند تا وقتی به تیم ملی می‌آیند شرایط ایده‌آلی داشته باشند.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل ما نبود لژیونرها است و باید حداقل از۵۰ درصد دیگر تیم ملی که بازیکن داخلی هستند خیالمان راحت باشد. نه اینکه بازیکنان داخلی هم جوری دیگر برای تیم ملی مشکل ساز باشند. اگر لیگ کیفیت لازم را نداشته باشد و بازیکنان نتوانند با آمادگی تکنیکی و جسمی مناسب وارد تیم ملی شوند در واقع نمی توانیم در اردوهای کوتاه مدت کاری کنیم.

حبیبی داشتن دیدارهای تدارکاتی را در کنار اردوهای پی در پی تیم ملی مهم دانست و گفت: در واقع مهمتر از این ها تجربه بین المللی است. اگر در دو دقیقه و هشت ثانیه بازی را از دست می‌دهیم به این دلیل است که بازی تدارکاتی قوی نداشتیم. باید با دیدارهای تدارکاتی به این مرحله برسیم که بازیکنان در شرایط حساس بدانند چه تصمیمی بگیرند. باید بازیکن در شرایط قرار بگیرنند تا بداند چطور تصمیم درست را در کوتاهترین زمان بگیرد. این نیست که بدون شرایط آمادگی ایده‌آل بتوانیم تصمیمات درست بگیریم. بازی تدارکاتی خیلی مهم است.

وی افزود: مسابقات جوانان و نوجوانان آسیا را در پیش داریم، حتی در مقطع جوانان میزبان مسابقات هستیم. اردوها شروع شده این اردوها می تواند کمک کنده باشد اما بازی تدارکاتی مهم تر است. بازی تدارکاتی برای تیم های پایه از اردوهای طولانی مهمتر است. اگر بازیکنان جوان و نوجوان که تا حالا جلوی تیم های خارجی بازی نکردند نتوانند بازی خوبی داشته باشند در مسابقات رسمی هم نمی توانند تجربه خوبی کسب کنند.

سرمربی تیم ملی هندبال گفت: مهم است که فدراسیون هندبال در ابتدای سال ۹۹ برنامه ریزی دراز مدتی پیش بینی و طبق آن عمل کند. اردوهای تیم ملی و دیدارهای تدارکاتی را آغاز شود. در سال جدید که مسابقات لیگ پایان می یابد نباید بازیکنان رها شوند. اردوهای تیم ملی بایستی بلافاصله شروع شود. باید سازندگی را از اکنون شروع کرد. باید بازیکنان جوان خوب را از اکنون به تیم ملی دعوت کنیم تا بتوانند فردا جایگزین خوبی باشند. در همان زمان کوتاه با اعتقادی که خود من داشتم چند بازیکن جوان را برای اولین بار به بدنه تیم ملی تزریق کردیم. باید تعداد این بازیکنان افزایش پیدا کند. باید در مسابقات دست پر باشیم و بتوانیم بازیکنان خوب را انتخاب کنیم. برای سازندگی زمان لازم است. اگر بخواهیم روی این موضوع کار کنیم این مدت دو ساله بهترین فرصت است.

وی گفت: تیم ملی در کمترین زمان آمادگی با بدشانسی نتوانست به جهانی صعود کند، حال اگر همه چیز برای تیم ملی مثل برنامه ریزی بلند مدت، اردو و دیدارهای تدارکاتی تدارکاتی خوب، در اختیار داشتن همه بازیکنان، اضافه شدن بازیکنان جوان و مستعد، تجهیزات اولیه برای برگزاری اردوی با کیفیت و بهترین کادر فنی چقدر کار راحت تر خواهد بود.

او به شیوع کرونا و آسیبی که به هندبال خواهد زد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در بدترین شرایط اقتصادی هستیم، همه فدراسیون ها درگیر آن هستند. این مسئله کرونا هم به آن  اضافه شده و سبب شده که لیگ رها شود. اکنون ۲۰ روز لیگ تعطیل است ۱۵ روز هم که تعطیلات نوروزی است بعد عید بازیکنان با ۴۰ روز استراحت وارد مسابقات می شوند و شاهد لیگ خوبی نخواهیم بود و مشکات مصدومیت و آسیب دیدگی بازیکنان را هم شاهد خواهیم بود.

حبیبی در پاسخ به این سوال که آیا حواشی در نتیجه تیم ملی هندبال در انتخابی جهان تاثیری نداشت گفت: نه اولین سالی بود که همه بازیکنان بدور از حواشی و با هم دلی به تیم ملی آمدند. همیشه اختلافاتی میان بازیکنان، لژیونرها و مربیان فدراسیون بوده اما در این دوره همه بازیکنان با تمام وجود وارد تیم ملی شدند و همه توان خود را گذاشتند. شاید انتظارات را برآورده نکردند اما هم بازیکنان داخلی و هم لژیونرها تمام توان خود را گذاشتند. بازیکنان در این دوره از رقابت ها علی رغم همه کاستی ها هم قسم شدند که برای رشد و احیای هندبال ایران کار بزرگ را انجام دهند و جهانی شدن هدف آن ها بود. برخلاف همیشه حتی هیچ حرفی از پاداش، پول تو جیبی و لباس مطرح نشد و تنها هدفشان موفقیت تیم ملی بود. این ناکامی روی همه اثر منفی گذاشت و هنوز تلخی آن بعد دو ماه از کاممان نرفته است.

انتهای پیام