به گزارش خبرنما به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ اگرچه استقلال با دو قهرمانی در جام باشگاه های آسیا یکی از مطرح ترین و پرافتخارترین تیم های ایرانی به شمار می رود اما جالب است بدانید از زمان برگزاری لیگ قهرمانان به سبک جدید در سال ۲۰۰۴ تاکنون ۱۲ بار تیم‌های ایرانی به مرحله […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ اگرچه استقلال با دو قهرمانی در جام باشگاه های آسیا یکی از مطرح ترین و پرافتخارترین تیم های ایرانی به شمار می رود اما جالب است بدانید از زمان برگزاری لیگ قهرمانان به سبک جدید در سال ۲۰۰۴ تاکنون ۱۲ بار تیم‌های ایرانی به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرده اند که در این زمینه سپاهان با ۳ بار صعود رکوددار است و پس از آن تیم‌های استقلال تهران، پرسپولیس و ذوب آهن قرار دارند. تیم‌های سایپا، نفت و پاس یک بار این افتخار را به دست آورده اند.

در ادامه با بررسی آمارها در سبک حرفه ای لیگ قهرمانان به نکته جالبی خواهیم رسید.

استقلال

آبی پوشان تهرانی سال ۲۰۱۳ برای اولین بار توانستند به جمع هشت تیم نسخه جدید لیگ قهرمانان آسیا برسند. استقلال در آن سال پس از صدرنشینی گروهی که با الهلال عربستان، العین امارات و الریان قطر تشکیل شده بود در مجموع ۲ بازی رفت و برگشت ۴ بر ۲ الشباب امارات را مغلوب کرد و با برتری ۳ بریک مقابل بوریرام یونایتد تایلند پس از مدت‌ها به نیمه نهایی راه یافت. شاگردان امیر قلعه نویی اما پس از شکست ۲بر صفر از اف سی سئول کره جنوبی در بازی رفت، بازی برگشت را در ورزشگاه آزادی با نتیجه ۲ بر ۲ به اتمام رساندند تا نتوانند به فینال صعود کنند.

استقلال پس از پنج سال با وینفرد شفر آلمانی جواز حضور در مرحله یک چهارم نهایی را کسب کرد. این تیم در مرحله گروهی سال ۲۰۱۸ بالاتر از تیم‌های العین امارات، الریان قطر و الهلال عربستان صدرنشین شد و در ادامه با برتری ۳ بر ۲ مقابل ذوب آهن در مرحله یک چهارم نهایی رو به روی السد قطر قرار گرفت که البته شکست خانگی ۳ بر یک و تساوی ۲ بر ۲ خارج از خانه مانع پیشروی استقلال در جامی شد که پرافتخارترین باشگاهی ایرانی در آن است.

پرسپولیس

پرسولیس در دوران سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ، همزمان با روز‌های طلایی اش در لیگ و کسب سه قهرمانی این رقابت ها، سه سوپرجام و یک قهرمانی جام حذفی، بهترین نتایج خود در تاریخ برگزاری لیگ قهرمانان را هم ثبت کرد.

این تیم سال ۲۰۱۷ در گروهی که الهلال، الریان قطر و الوحده امارات حضور داشتند به عنوان تیم دوم راهی مرحله یک هشتم نهایی شد و پس از برتری یک بر صفر مقابل لخویا قطر توانست الاهلی عربستان را هم در مجموع ۲ بازی رفت و برگشت، ۵ بر ۳ شکست بدهد اما اعلام ماجرای مربوط به محرومیت مهدی طارمی پیش از بازی رفت با الهلال در مرحله نیمه نهایی و غیبت بازیکنانی مانند سیدجلال حسینی، محمد انصاری و کمال کامیابی نیا خیریتی جز شکست ۴ بر صفر برای برانکو و شاگردانش نداشت تا با ثبت نتیجه ۲ بر ۲ در بازی برگشت کار برای پرسپولیس تمام شود.

سال بعد پرسپولیس با توپ پرتری وارد لیگ قهرمانان شد و توانست در گروه تیم‌های السد قطر، نسف قارشی ازبکستان و الوصل امارات صدرنشین شود. این تیم در مرحله یک هشتم نهایی هم الجزیره امارات را با قانون گل زده در خانه حریف در مجموع ۴ بر ۴ از سد راه برداشت و با وجود پنجره‌های بسته نقل و انتقالاتی اش و جدایی بازیکنان تاثیرگذاری مانند صادق محرمی، فرشاد احمدزاده، وحید امیری و محسن مسلمان غول‌های فوتبال قطر یعنی الدحیل و السد را هم به ترتیب با نتایج ۳ بر ۲ و ۲ بر ی۱ در مراحل یک چهارم و نیمه نهایی شکست داد تا برای اولین بار فینالیست این جام معتبر شود. حضور در همین فینال کافی بود تا آنها از رقیب سنتی خودشان که یک عنوان سومی در نسخه جدید دارد سبقت بگیرند. البته خستگی پرسپولیس در بازی فینال بدجوری گریبان شاگردان برانکو را گرفت و آن‌ها که در بازی رفت مرحله نهایی ۲ بر ۰ به کاشیما آنتلرز ژاپن باخته بودند در بازی برگشت با وجود حمایت بیش از ۹۰ هزار تماشاگر راه به جایی نبردند و جام را از دست دادند.

حالا هر دو تیم امسال در لیگ قهرمانان آسیا حاضر هستند و باید دید کدامیک افتخار بیشتری برای ایران کسب می کند.