سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا در تشریح موانع تولید با تاکید بر اینکه ارتقای تولید ملی، بدون توجه به مشکلات موجود در رشد صنعت داخلی و رفع این مشکلات امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: آسیب شناسی صنعت کشور و شناسایی موانع فراروی صنعتگران و سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع جدید، افزایش تولید واحدهای موجود […]

سیده فاطمه ذوالقدر در گفت‌وگو با ایسنا در تشریح موانع تولید با تاکید بر اینکه ارتقای تولید ملی، بدون توجه به مشکلات موجود در رشد صنعت داخلی و رفع این مشکلات امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: آسیب شناسی صنعت کشور و شناسایی موانع فراروی صنعتگران و سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع جدید، افزایش تولید واحدهای موجود و بهبود کیفیت محصولات تولیدی، نخستین گام در راه رفع مشکلات تولید و تسهیل سرمایه گذاری است.

وی افزود: ناهماهنگی نهادهای مالی و اعتباری، نبود اطمینان نسبت به سرمایه گذاری، شرایط خارجی، نگرش غیر جامع گرایانه در تدوین قوانین و مقررات داخلی، قاچاق و واردات بی رویه کالاهای خارجی و موانع صادرات تولیدات داخلی از مهمترین موانع رفع مشکلات تولید ملی و تسهیل سرمایه گذاری محسوب می شوند.
 
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در این خصوص که این موانع از سوی چه دستگاه‌هایی اعمال می‌شود؟ گفت: اگر بخواهیم به دنبال مقصر و عوامل در مشکلات مربوط به تولید ملی باشیم قطعاً دستگاه‌های مختلف از مجلس و دولت گرفته تا بانک‌ها و نهادهای مالی و اعتباری و … هر یک سهمی در این مشکلات خواهند داشت.  به عنوان مثال بی ثباتی قوانین و آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های مختلف و روش‌های اجرایی آنها و نیز برخوردهای چندگانه با فعالان اقتصادی که بدون در نظر گرفتن پیامدهای سوء این گونه رفتارها و به ویژه تأثیر آنها بر صاحبان سرمایه درستکار صورت می پذیرد، موجب آن می‌شود که اطمینان از سرمایه گذاری در فعالیت های اقتصادی دراز مدت (که ایجاد و راهبری صنایع تولیدی بخشی از این فعالیت هاست) گرفته شود.

ذوالقدر همچنین درباره اهمیت کیفیت کالای تولیدی  عنوان کرد: یکی از ضروریات ویژه و اصلی در حمایت از کالای ایرانی، حول محور کیفیت محصولات داخلی می‌چرخد و برخی افراد و گروه‌ها، در مواجهه با این نقد که چرا به تولیدات داخلی آنچنان که شایسته و بایسته است اهمیت نمی‌دهند، به موضوع کیفیت برخی کالاهای ایرانی اشاره و تأکید می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از عناصری که باعث جذابیت یک کالا و محصول تولیدی در بازار می‌شود به کیفیت آن باز می‌گردد و طبیعتا در صورت فقدان و عدم کیفیت معقول و قابل قبول، ضریب استقبال متقاضیان از کالای عرضه شده، با افت و تنزل مواجه خواهد شد. افت کیفی برخی کالاهای ایرانی به دو عامل اخلاقی و فنی خلاصه می‌شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره علل پایین بودن کیفیت برخی کالاهای ایرانی اظهار کرد: در عامل نخست، روحیه سودجویی برخی از تولید کنندگان باعث شده تا کیفیت تماما قربانی شود؛ هر چه بیشتر کالای تولیدی شود و قاعدتا در چنین شرایطی انتظار تولید و عرضه محصول مطلوب و باکیفیت امری ناممکن است، زیرا چنین روحیه و رویه‌ای به مصالح کشور و آینده اقتصادی و حیثیت و شأن این مرز و بوم نمی‌اندیشد و آنچه برای چنین افراد و گروه‌هایی در اولویت قرار می‌گیرد سود حداکثری به هر شیوه و طریق ممکنی است.

ذوالقدر بیان کرد:عامل دوم کاهش یا عدم وجود کیفیت مطلوب در برخی از تولیدات داخلی را باید در مباحث فنی، سخت افزاری و عدم برنامه ریزی مدون، اصولی و هدفمند از سوی دستگاه‌های متولی و ذی ربط جستجو کرد؛ لذا حفظ کیفیت مهمترین عامل حفظ بقاء و پایداری بنگاه‌های تولیدی است و می‌توان گفت که کیفیت عامل اصلی حمایت از تولید ملی است. بنابراین اگر هدف سیاستگذاران حمایت از تولید ملی است، باید به حمایت از کیفیت تولیدات بپردازند.

سخنگوی کمیسیون قرهنگی مجلس در خصوص اینکه ضرورت گسترده شدن تولیدات ملی به جز موضوعاتی که در آنها به خودکفایی رسیده‌ایم مانند هسته‌ای و موشکی چقدر ضروری است؟ گفت: بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی(ره) در وصیت‌نامه سیاسی- الهی خویش می فرمایند: «وصیت من به همه آن است که با یاد خدای متعال به سوی خودشناسی و خودکفایی و استقلال، با همه ابعادش به پیش، و بی تردید دست خدا با شما است. اگر شما در خدمت او باشید و برای ترقّی و تعالی کشور اسلامی به روح تعاون ادامه دهید». قطع وابستگی از بیگانگان در جنبه های مختلف، خصوصاً در بُعد اقتصادی از مواردی است که امام خمینی(ره) در بیانات و نوشته های خود، از مردم و مسئولین انتظار داشته و همواره مورد تأکید قرار می دادند.

وی اضافه کرد: بنابراین لازم است با اتّکا به توانمندی های داخلی، همه تلاشمان را برای رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی بکار بندیم و به این طریق است که هم امکان رهایی از فشارهای اقتصادی فراهم می شود و هم می توانیم، دین، هویّت و استقلال خودمان را حفظ کنیم.

ذوالقدر در این باره که حمایت از تولید ملی در شرایط کنونی چقدر می‌تواند در مقابله با تحریم‌ها و کاهش فشار اقتصادی بر مردم موثر باشد؟ عنوان کرد: هر کشوری برای دستیابی به توسعه پایدار، نیازمند حمایت از تولید داخل در رقابت با کالاهای خارجی است. در ایران نیز مسئولان و اقتصاددانان بر این باورند که مقابله با تحریم‌ها و فشار اقتصادی دشمن و همچنین راه رسیدن به توسعه اقتصادی از مسیر تقویت تولید داخلی و حمایت از تولیدکنندگان می گذرد.

وی تصریح کرد: در درجه اول، با توجه به اقتصاد بر پایه نفت که خواه ناخواه گریبان گیر کشور است و کاهش قیمت این محصولات، مسلما در واردات کالاها با مشکل نقدینگی مواجه خواهیم شد. دریافت وام از بانک های جهانی نیز در صورت ممکن بودن، در حال حاضر جز گزینه های مورد قبول نیست. دوم اینکه، با وجود سیاست های قدرتهای غربی و شرقی، بر ضد منافع ملی ایران، امکان بروز تحریم های جدید در هر زمان وجود دارد. در چنین شرایطی فرض کنید منابع کشور صرف تولید و فراوری منابع معدنی شده باشد و قیمت تمام شده این محصولات به گونه ای باشد که دیگر خام فروشی این محصولات به صرفه نباشد. حال، کشور در این زمینه به جایگاهی دست یافته است که ارز آوری بیشتری از این محصولات کسب می کند و برای تعداد زیادی از هموطنان ایجاد کار شده است.

ذوالقدر ادامه داد: در شرایط عادی با فروش این محصولات با قیمت بیشتر، امکان واردات کالاهایی دیگر که مقرون به صرف باشند به کشور میسر می شود. در عین حال، تعداد افراد شاغل افزایش یافته، بسیاری از مشکلاتی که در حال حاضر گریبانگیر کشور شده است، حل می شود؛ اما ناگهان رای به تحریم مبادلات اقتصادی با کشور داده می شود. در چنین شرایطی، در صورتی که در کالاهای اساسی به خودکفایی نرسیده باشیم، قطعا با مشکلات عدیده ای سر و کار خواهیم داشت.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان اصافه کرد: سوم، با حمایت از تولید کالاهای داخلی، از جمعیت افراد بیکار در کشور کاسته خواهد شد. این مساله، در صورتی که همراه با درایت و هوشمندی در انتخاب تولیدات قابل رقابت با کالاهای مشابه باشد، که مطمئنا جای هیچ سخنی باقی نمی گذارد.

انتهای پیام