به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دوومیدانی ایران در سال ۹۷ با اتفاقات زیادی روبه رو بود. پررنگ‌ترین اتفاق از سرگیری تمرینات احسان حدادی ورزشکار پرافتخار این رشته بود که با ورود و حمایت کمیته ملی المپیک مشکلات میان حدادی و فدراسیون رفع شد. او اکنون در آمریکا تمریناتش را کنار مربی خارجی اش […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، دوومیدانی ایران در سال ۹۷ با اتفاقات زیادی روبه رو بود. پررنگ‌ترین اتفاق از سرگیری تمرینات احسان حدادی ورزشکار پرافتخار این رشته بود که با ورود و حمایت کمیته ملی المپیک مشکلات میان حدادی و فدراسیون رفع شد. او اکنون در آمریکا تمریناتش را کنار مربی خارجی اش پیگیری می‌کند.

حدادی در اوج

احسان حدادی پرتابگر دیسک ایران و دارنده مدال نقره المپیک لندن در سال ۹۷ فصل جدید مسابقات خود را در آمریکا با رکوردهای بالا آغاز کرد. او در کنار مک ویلکینز مربی آمریکایی در سال ۲۰۱۸ توانست با پرتاب ۶۸.۸۵ دوباره به روزهای اوج خود بازگردد و با این رکورد در رده بندی جهانی به رده نهم جهان صعود کرد.

ثبت رکورد دردسرساز سپیده توکلی

سپیده توکلی نایب قهرمان پرش ارتفاع آسیا در مرحله دوم لیگ طلایی دوومیدانی رکورد ۱.۸۴ را ثبت کرد تا رکورد ملی این ماده را که در اختیار خودش بود بشکند اما ثبت این رکورد با اما و اگر روبه رو شد. او از مانع گذشت و سرداور پرچم صحیح را بالا برد. اما بعد از موافقت سرداور میله به زمین افتاد. در این شرایط این رکورد مورد موافقت قرار نگرفت که با اعتراض توکلی مواجه شد و قرار شد که هیأت ژوری در این خصوص تصمیم بگیرد. بعد از چند روز فدراسیون دوومیدانی و هیأت ژوری بالاخره رکورد سپیده توکلی را پذیرفت.

بازی‌های آسیایی جاکارتا / حدادی پرافتخارترین و کیهانی شگفتی ساز

در بازی‌های آسیایی جاکارتا، ۱۲ دوومیدانی‌کار حضور داشتند و تنها حسین کیهانی در دوی سه هزار متر بامانع، احسان حدادی در پرتاب دیسک و امیر مرادی در دوی ۱۵۰۰ متر صاحب مدال شدند و سایر ملی پوشان از کسب مدل بازماندند. این در حالی بود که حسن تفتیان و کیوان قنبرزاده قبل از بازی‌های آسیایی در کشورهای اروپایی تمرین کرده بودند ولی موفق به کسب مدال نشدند. احسان حدادی در جاکارتا به چهارمین مدال طلای خود در ادوار بازی‌های آسیایی دست یافت و به پرافتخارترین ورزشکار تبدیل شد. حسین کیهانی هم مدال طلای بازی‌های آسیایی را بر گردن انداخت و رکورد بازی‌های آسیایی را شکست و شگفتی ساز شد.

توکلی و کاکلی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸

دوومیدانی ایران در بازی‌های آسیایی تنها دو نماینده در بخش بانوان داشت. سپیده توکلی در پرش ارتفاع تنها ۱.۷۵ متر پرید و هفتم شد. الهام کاکلی نیز در مرحله مقدماتی دوی ۲۰۰ متر متوقف شد تا دست هر دو نماینده دختر ایران از مدال کوتاه باشد.

تاریخ سازی ریحانه آرانی در قهرمانی آسیا

دوومیدانی ایران در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ۱۰ نماینده داشت که ریحانه آرانی برای نخستین بار موفق به کسب مدال برنز پرتاب چکش جوانان آسیا شد و دست به تاریخ‌سازی زد. در این مسابقات حسین رسولی در پرتاب دیسک مدال طلا، عبدالرحیم درزاده در ۸۰۰ متر به مدال نقره، مهدی پیرجهان در ۴۰۰ متر بامانع و سید امیر زمان پور در ماده ۵۰۰۰ متر به مدال برنز رسیدند.

دوومیدانی ایران با سه سهمیه در المپیک جوانان آرژانتین

در مسابقات انتخابی المپیک جوانان تایلند برای دوومیدانی ایران سه مدال و سه سهمیه المپیک بدست آمد. در المپیک جوانان در بوینس آیرس نیز محمدرضا رحمانی در پرتاب دیسک چهارم شد. حمیدرضا کیا در پرش سه گام هشتم و مهدی رضایی در دوی ۱۰۰ متر در رده هفتم ایستاد.

پاسخ تند تیمور غیاثی به اعتراض دختران

سخنگوی فدراسیون دوومیدانی در این سال چند مرتبه در مقابل اعتراض ورزشکاران به خصوص بانوان پاسخ‌های تندی داشت. فرزانه فصیحی که برای بازی‌های آسیایی به تیم ملی دعوت نشد در مصاحبه‌ای اعتراض خود را بیان کرد ولی غیاثی در پاسخ به این ورزشکار گفت که ” فرزانه فصیحی بیش از حد و حدود خودش جلو رفته است در حالی که جایگاهی در رده‌بندی فدراسیون برای اعزام به بازی‌های آسیایی نداشته است.”

سپیده توکلی ملی پوش دوومیدانی نیز در مورد نداشتن مربی گلایه‌هایی داشت و مسئولان فدراسیون نیز در این مورد صحبت‌های متفاوتی داشتند. در میان این اظهارنظرهای متفاوت تیمور غیاثی گفت که ” توکلی که می‌گوید مربی ندارد، تاکنون چند مربی عوض کرده است؟ چرا این همه مربی عوض کرده است؟ ما همه نوع مربی برای او گرفته ایم. توکلی دیگر پا به سن گذاشته است دیگر باید در فدراسیون کار مربی گری کند و به ما کمک کند. خانم توکلی در چند سال گذشته موفقیتی در آسیا نداشته است.”

سناریوی حدادی برای از سرگیری تمریناتش در آمریکا

مجید کیهانی بعد از بازی‌های آسیایی گفت که ملی‌پوشان با توجه به شرایط اقتصادی دیگر باید با مربیان داخلی کار کنند. در این شرایط برخی از دوومیدانی‌کاران از جمله حدادی و تفتیان به این موضوع واکنش نشان دادند و تغییر مربی را به صلاح دوومیدانی ندانستند.

احسان حدادی بعد از پایان بازی‌های آسیایی برای اظهاراتش در رسانه‌ها به سازمان تیم‌های ملی دعوت شد. او همچنین برای از سرگیری تمریناتش و جذب مربی خارجی با وزیر و رئیس کمیته ملی المپیک دیدار کرد، اما فدراسیون دوومیدانی در این خصوص کمبود بودجه را مطرح می‌کرد. در ابتدا حدادی مبلغ چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی را برای کسب بهترین نتیجه در المپیک عنوان کرد اما فدراسیون از ماهی ۱۰۰ میلیون تومان سخن گفته بود. این اختلاف میان حدادی و فدراسیون روز به روز پررنگ‌تر می‌شد تا جایی که با پادرمیانی کمیته ملی المپیک مشکل حدادی و فدراسیون حل شد و اکنون او در کنار مربی اش در آمریکا تمرین می‌کند.

اردوی تفتیان با حمایت مسئولان شهرش در پاریس

حسن تفتیان هم که در بازی‌های آسیایی نتوانسته بود به مدال برسد برای ادامه تمریناتش در پاریس با حضور مربی خارجی مشکلاتی را داشت. او بارها و بارها از فدراسیون خواسته بود برای آماده سازی در مسابقات قهرمانی آسیا با مربی فرانسوی اشاونتنون گای” تمرین کند. در نهایت با حمایت نماینده شهرش و فدراسیون این مشکل حل شد و او راهی پاریس شد. البته هزینه مربی او با هماهنگی نماینده شهرش و اداره کل ورزش خراسان است و فدراسیون دوومیدانی هیچ قراردادی با اونتنون گای ندارد.

غیبت بحث برانگیز سجاد مرادی در اردوی تیم ملی

سجاد مرادی مربی دوهای استقامت چند روزی به اردوهای تیم ملی نرفت که عامل آن مشکلات قراردادی او با فدراسیون عنوان شد. البته او بعد از چند روزی به خاطر عشق به دوومیدانی و تعهد به ورزشکارانش امیر مرادی و حسین کیهانی به اردوهای تیم ملی بازگشت هر چند به دلیل پایین بودن حقوق تعیین شده قراردادی با فدراسیون ندارد.

لغو مسابقات آسیای میانه و جایگزین کردن مسابقات بین المللی دهه فجر

در حالی که فدراسیون دوومیدانی از برگزاری مسابقات آسیای میانه خبر داده بود اما این مسابقات به دلیل لغو اجلاس آسیای میانه در ایران برگزار نشد و فدراسیون دوومیدانی با چند روز تأخیر مسابقات بین المللی داخل سالن را جایگزین آن کرد.

نگاهی کوتاه به دوومیدانی ایران در سال ۹۷:

رکوردشکنی‌ها: شکستن رکورد دوی سه هزار متر با مانع توسط حسین کیهانی / کسب چهارمین طلای حدادی در بازی‌های آسیایی

تاریخ سازی: کسب مدال طلای دوی سه هزار متر بامانع توسط کیهانی و اولین مدال قهرمانی آسیا دختران توسط آرانی

بهترین ورزشکار: حسین کیهانی

مهمترین رویداد پیش رو: قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و مسابقات کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰

انتهای پیام