با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا؛ قرار است در دور پایانی مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ از کمک‌داور ویدئویی استفاده شود. به گزارش خبرنما به نقل از تابناک ورزشی، کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) اعلام کرد در دور پایانی مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ که ۱۲ تیم قاره کهن در آن حضور خواهند دارند، از فناوری […]

با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا؛ قرار است در دور پایانی مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ از کمک‌داور ویدئویی استفاده شود.

به گزارش خبرنما به نقل از تابناک ورزشی، کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) اعلام کرد در دور پایانی مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ که ۱۲ تیم قاره کهن در آن حضور خواهند دارند، از فناوری کمک‌داور ویدئویی (VAR) استفاده خواهد شد، مسابقاتی که قرار است از ماه سپتامبر (شهریور) آغاز شوند.

استفاده از این فناوری برای اولین بار از مرحله یک‌چهارم نهایی به بعد مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات صورت گرفت. همچنین فصل گذشته از VAR از بازی‌های مرحله یک‌چهارم نهایی به بعد لیگ قهرمانان آسیا هم استفاده شد.

به ابن ترتیب درصورت عدم برگزاری مسابقات بصورت متمرکز و تصمیم به برگزاری رقابت ها در زمین تیم‌های میزبان از سوی فیفا و ای اف سی ، فدراسیون فوتبال ایران هم ناچار به تهیه و نصب داور ویدئویی استاندارد خواهد بود.

متاسفانه فدراسیون ایران در دوره ریاست مهدی تاج در این زمینه هم فقط شعار داد و به کارهای رونمایی و اجرای چند شو بسنده کرد تا این مورد ضروری برای قضاوت فوتبال در کشورمان نیز تا امروز روی زمین بماند.

فدراسیون تاج و مدیران عمدتا بی کفایت آن که لقب پنج ستاره را روی خود گذاشتند، برای مدتی یک نمونه داخلی از داور ویدئویی را نمایش دادند و حتی با دعوت از پیرلوییجی کولینا داور سرشناس و بازنشسته ایتالیایی و از مدیران دپارتمان داوری فیفا، ژست به کارگیری این سیستم مدرن را گرفتند اما دیگر خبری از بهره برداری نشد و حالا که سه سال از آن نمایش و بازی با افکار عمومی می‌گذرد هیچ اثری از آن طرح نیست.