به گزارش خبرنما به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا، حمله لفظی ترامپ به «می» پس از آن آغاز شد که نشریه «ساندی میل» گزارش داد: «کیم داراک» سفیر انگلیس در واشنگتن در گزارش محرمانه‌ای به وزارت خارجه این کشورش ترامپ را فردی بی عرضه و بی کفایت توصیف کرده که ریاست جمهوری وی ممکن است […]

به گزارش خبرنما به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا، حمله لفظی ترامپ به «می» پس از آن آغاز شد که نشریه «ساندی میل» گزارش داد: «کیم داراک» سفیر انگلیس در واشنگتن در گزارش محرمانه‌ای به وزارت خارجه این کشورش ترامپ را فردی بی عرضه و بی کفایت توصیف کرده که ریاست جمهوری وی ممکن است به سقوط بیانجامد.
همچنین در یادداشتی که در ۲۲ ژوئن توسط "داراک" ارسال شده بود، آمده است که سیاست آمریکا در قبال ایران "نامنسجم»، مغشوش و بی نظم" است و می‌افزاید که این دولتی پرشکاف است.
ترامپ در واکنش به انتشار این خبر نخست وزیر و سفیر انگلیس را آماج حمله توئیتری قرار داد. وی در توئیتی درباره ترزا می‌نوشت: من بسیار منتقد نحوه مدیریت برگزیت از سوی انگلیس و نخست وزیر ترزامی بوده‌ام. او و نمایندگانش چه وضع به‌هم‌ریخته‌ای ایجاد کرده‌اند. به او گفتم که این کار چگونه باید انجام شود اما او تصمیم گرفت راه دیگری را برود.
ترامپ در مورد داراک نیز گفت: من سفیر را نمی‌شناسم اما در آمریکا محبوب نیست و درباره او نظرات خوبی وجود ندارد. ما دیگر با او کاری نداریم. خبر خوب برای انگلیس شگفت‌انگیز آن است که به زودی نخست وزیر جدیدی خواهد داشت. از سفر رسمی با شکوهم به انگلیس در ماه گذشته کاملاً لذت بردم و بیشتر از همه تحت تأثیر ملکه قرار گرفتم.
پس از افشای مکاتبات محرمانه سفیر انگلیس در آمریکا که دونالد ترامپ را فردی بی کفایت و سیاست‌های او را غیرمنسجم خوانده بود، فشارها برای برکناری او از این سمت بالا گرفته است. «نایجل فاراژ» رهبر حزب دست راستی برگزیت و از دوستان رئیس جمهوری آمریکا معتقد است داراک بایستی فوراً اخراج شود.
جرمی هانت وزیر امور خارجه و نامزد پست نخست وزیری انگلیس که بخت پیروزی خود در انتخابات را به حمایت دونالد ترامپ گره زده است، مدعی شد: اظهارات سفیر انگلیس دیدگاه شخصی اوست و دولت انگلیس چنین دیدگاهی ندارد.

وی افزود: ما معتقدیم که دولت آمریکا تحت رهبری دونالد ترامپ نه تنها بسیار کارآمد است بلکه بهترین دوست انگلیس در صحنه بین المللی است.
انگلیس و آمریکا همواره روابط خود را «ویژه» توصیف کرده‌اند اما لندن از اظهارات سفیرش علیه ترامپ عذرخواهی نکرد.
«الن دانکن» معاون وزیر خارجه انگلیس درباره اظهارات داراک گفت: آنچه او گزارش کرده در بالاترین سطح کیفیت بوده که ما از دیپلمات‌های خود در شبکه دیپلماتیک انتظار داریم.
وی اظهار داشت: همانطور که نخست وزیر اعلام کرد ما به سفیرمان در واشنگتن که برای او احترام زیادی به عنوان دیپلمات کار کشته قائل هستیم، اعتماد کامل داریم.