سید حمید حسینی با تلخص" شاهد خراسانی"  شاعر و ترانه سرا درباره اساس محاسبه قیمت و ترانه در بین آثار هنری گفت: مقیاس  و مقدار دستمزد مشخصی در حوزه شعر و ترانه وجود ندارد چرا که در این زمینه بحث پول اولویت ندارد،. من در این چند ساله تغییری در وضعیت حقوقی و دستمزدی ترانه سرایی ندیدم مگر در مواردی […]

سید حمید حسینی با تلخص" شاهد خراسانی"  شاعر و ترانه سرا درباره اساس محاسبه قیمت و ترانه در بین آثار هنری گفت: مقیاس  و مقدار دستمزد مشخصی در حوزه شعر و ترانه وجود ندارد چرا که در این زمینه بحث پول اولویت ندارد،. من در این چند ساله تغییری در وضعیت حقوقی و دستمزدی ترانه سرایی ندیدم مگر در مواردی که یک ترانه سرا و یا شاعر دست اول به پشتوانه اعتبار و تجربه خود مبالغ بالایی را برای ارائه آثار سفارشی خود دریافت کند.

وی افزود: خصوصا در حوزه ترانه های محلی اجحاف زیادی در حق  ترانه سرایان می شود که فقط تعداد معدودی از افراد زمانی که از  اشعار و ترانه آنان استفاده می کنند حق و حقوق این هنرمندان را پرداخت می کنند. 

حسینی گفت: البته ترانه های سفارش شده برای یک اثر سینمایی و یا تلویزیونی رقم های مشخص خود را دارد و گاها توافقی بین تهیه کننده و شاعر می شود که بر اساس آن شاعر به نوعی موظف به ارائه اثری نو می شود و یا اینکه یک آهنگساز با خلق اثری موسیقایی به شاعر سفارش یک ترانه و یا غزلی داده که در خور اثر موسیقایی خود باشد  و بر اساس یک توافق به ثبت قرارداد مالی آن اثر می پردازند. 

وی افزود: سابقا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  یک مسئول به عنوان  قائم مقام شعر با  اختیارات و مسئولیتهایی لازم  در این حوزه قرار داده بود که با حمایت های لازم  به فضای ترانه و به جایگاه شاعران رسیدگی و ساماندهی می داد  که در حال حاضر وجود ندارد.

این شاعر و ترانه سرا ادامه داد : در حال حاضر  وجود یک تیم کارشناس تخصصی در این حوزه برای  بررسی و ارزیابی و ساماندهی های لازم در جهت رشد و بالا بردن سطح کیفی آثار ترانه سرایان و شاعران و پرورش استعدادها و نبوغ تازه ضروری است چرا که تنوع و گستردگی این هنر به مدیریت و حمایت های لازم نیاز دارد تا از این افسارگسیختگی نجات یابد. 

شاعر مجموعه " ترانه ای که خوانده شد" افزود: با توجه به اینکه بحث صیانت از زبان فارسی را داریم یکی از شاخصه های اهمیت زبان فارسی شعر فارسی است و باید که یک تعریف مشخص و یا سندیکای مشخصی داشته باشیم که سیاست های لازم را پیش ببرد و  این هنر را مدیریت کند.

حسینی با تاکید به اینکه امروزه شورای شعر و موسیقی مدیریت لازم را برای دریافت مجوزهای لازم انجام می دهد گفت: اصولا بودجه آثار تلویزیونی، سینمایی و یا پروژهای هنری توسط تهیه کننده مدیریت و پرداخت می شود که بر اساس میزان بودجه آن مجموعه و یا پروژه بین عوامل تقسیم می شود . که البته سهم ترانه سرا در این میان بسیار اندک و ناچیز است. 

سید محمد حسینی شاعر