«یحیی کمالی پور»، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص "نبود قانون برای تخلفات انتخاباتی" گفت: آنچه را که به عنوان وعده های انتخاباتی می توانیم تلقی کنیم مستلزم زمان انتخابات است. زمانی که شروع رسمی انتخابات از ناحیه وزارت کشور اعلام شود، هر نماینده و […]

«یحیی کمالی پور»، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در خصوص "نبود قانون برای تخلفات انتخاباتی" گفت: آنچه را که به عنوان وعده های انتخاباتی می توانیم تلقی کنیم مستلزم زمان انتخابات است. زمانی که شروع رسمی انتخابات از ناحیه وزارت کشور اعلام شود، هر نماینده و کاندیدی که از اختیارات واهی در جهت رای آوری استفاده کند، این موضوع در قانون پیش بینی شده و برای آن مجازات هم تعیین شده است.

او ادامه داد: افراد فرای از اختیارت خود نمی توانند، وعده دهند و چنانچه این کار را کنند مورد بازخواست قرار خواهند گرفت بنابراین درباره دروغ های انتخاباتی خلاء قانونی نداریم. در حال حاضر که در فصل انتخابات نیستیم، در گوشه و کنار افراد برخی مسائلی را مطرح می کنند که مسئولان قضایی می توانند آنها را مورد بازخواست قرار داده و تحت عنوان تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب، پیگیری های حقوقی و قضایی انجام دهند. بنابراین سازوکارهای لازم برای برخورد با این موارد را در قانون داریم. 

کمالی پور در ادامه در خصوص توییت کدخدایی در مورد "خلاء قانونی در تخلف های انتخاباتی" گفت: شاید ایشان اعلام کرده اند که اگر کسی دروغ انتخاباتی گفت، ما تحت همین عنوان دروغ انتخابات برایش قانون نداریم. قانون مجازات اسلامی در  زمینه دروغ های انتخاباتی کفایت می کند و دستگاه های متولی امر انتخابات اگر احساس می کنند در مسیر انتخابات خلایی وجود دارد، کمیسیون قضایی این امادگی را دارد که در این زمینه دست به کار شود.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: خودمان احساس نمی کنیم خلایی در این خصوص وجود دارد. اگر شورای نگهبان یا هر مرجعی احساس  خلاء می کند از مسیر قانونی خود اعلام کند تا این خلاء برطرف شود. هنوز زمان زیادی تا شروع رسمی انتخابات داریم و این فرصت وجود دارد تا به صورت فوق‌العاده خلاء را برطرف کنیم.