به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، لاوروف روز شنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ورزشی ماچ تی وی روسیه گفت: منع سران کشورها از حضور در رقابت های ورزشی بین المللی غیرقابل قبول است.  دادگاه عالی ورزش، روز پنجشنبه ورزشکاران روسیه را به مدت ۲ سال از حضور در تمام رویدادهای ورزشی منع […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، لاوروف روز شنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ورزشی ماچ تی وی روسیه گفت: منع سران کشورها از حضور در رقابت های ورزشی بین المللی غیرقابل قبول است. 

دادگاه عالی ورزش، روز پنجشنبه ورزشکاران روسیه را به مدت ۲ سال از حضور در تمام رویدادهای ورزشی منع کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با غیرقابل درک خواندن تصمیم دادگاه عالی ورزش در مورد روسیه اظهار داشت: من بند مربوط به منع سران کشورها از حضور در رقابت های بین المللی ورزشی را غیرقابل قبول می دانم.

لاوروف در همین حال تصریح کرد: تصمیم کنونی دادگاه عالی ورزش در مورد روسیه در مقایسه با تصمیم قبلی آن در مورد کشور ما تسهیل شده است. 

 وی گفت: اگر من درست فهمیده باشم اجازه به ورزشکاران روس برای داشتن نماد ملی کشورشان بر روی لباس های ورزشی خود در مقایسه با رقابت های المپیک سال ۲۰۱۸ تسهیل شده است.علاوه بر آن به تماشاگران اجازه داده شده است که نماد ملی خود را برای تشویق ورزشکاران روسیه به همراه داشته باشند که تسهیل صورت گرفته است. 

دادگاه عالی ورزش، روز ۲۸ آذر ماه روسیه را به مدت دو سال از حضور در تمام رویدادهای ورزشی جهانی محروم کرد و این اقدام اعتراض مقام های روس را برانگیخت.

  ولادیمیر جاباروف معاون اول کمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون در این رابطه به خبرگزاری ریانووستی گفت: روسیه علیه رای دادگاه عالی ورزش که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را از حضور در بازیهای المپیک و قهرمانی جهان به مدت دو سال منع کرده است، شکایت خواهد کرد. 

وی با اشاره به اینکه در بخشی از حکم دادگاه عالی ورزش خاطرنشان شده است که محرومیت از حضور در بازیهای بین المللی شامل رئیس جمهور، نخست وزیر و اعضای دولت روسیه می شود، اظهار کرد: این تصمیم کاملا خودسرانه و نشانه بی قانونی است و آن را بی نزاکتی می دانیم. 

جاباروف گفت: روسیه حتما به این حکم دادگاه شکایت می کند و آن را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. تصمیم دادگاه عالی ورزش ازنظر حقوقی غیرقابل قبول است زیرا اگر مقصرانی وجود دارد باید آنها مجازات شوند و نه اینکه کل حکومت و سران یک قدرت بزرگ ورزشی جهان مجازات شوند. 

وی ادامه داد: این دادگاه عالی ورزش چه ساختاری است؟ آیا مرجع عالی جهانی است؟ آیا نماینده خدا است؟ این فقط یک دادگاه ورزشی و تعدادی مقام است.

به گزارش خبرنما به نقل از ایرنا، دادگاه عالی ورزش در پی رسوایی ورزشکاران کشور روسیه در دوپینگ، این کشور را به مدت ۲ سال از حضور در تمامی رویدادهای ورزشی منع کرد.

البته رای این محرومیت به مدت ۴ سال در ابتدا صادر شد اما این محرومیت به مدت ۲ سال کاهش یافت.

بدین ترتیب روسیه از حضور در المپیک توکیو، جام جهانی قطر و مسابقات قهرمانی جوانان جهان در فوتبال منع شد.

البته این کشور به خاطر قوانین یوفا می‌تواند در مسابقات یورو حضور پیدا کند.

در سالهای اخیر روسیه بخاطر مساله دوپینگ مجازات هایی شده است و در سال ۲۰۱۶ تیم روسیه در رقابت های پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ بدون پرچم این کشور حضور یافت و در  بازیهای پارالمپیک زمستانی ۲۰۱۸  کره جنوبی هم ورزشکاران روس از حضور در زیر پرچم ملی خود محروم شدند و ورزشکارانی که عدم استفاده از داروهای دوپینگی محرز شده بود، با لباس های بدون نمادهای روسیه حضور یافتند.