به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طبق گزارش  خبرنگار اعزامی برنا به مناطق سیل زده خوزستان  مردم در این مناطق بیش از هر نیاز امدادی به توجه پزشکی و بهداشتی  نیازمند هستند. نیاز مبرم به وسایل بهداشتی از جمله پماد ضد گزیدگی و لوسیون های دور کننده حشرات از الزامات فعلی […]

به گزارش خبرنما به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طبق گزارش  خبرنگار اعزامی برنا به مناطق سیل زده خوزستان  مردم در این مناطق بیش از هر نیاز امدادی به توجه پزشکی و بهداشتی  نیازمند هستند. نیاز مبرم به وسایل بهداشتی از جمله پماد ضد گزیدگی و لوسیون های دور کننده حشرات از الزامات فعلی برای این مناطق است که مکررا از سوی رسانه‌ها، سیل‌زدگان و امدادگران مردمی بیان می شود زیرا حشرات موذی، سیل زدگان آواره شده را آرام نمی گذارند و وضعیت ایجاد شده در پس وقوع سیل، شرایط بهداشتی منطقه را بحرانی کرده است . بحرانی که هر چه زمان از آن بگذرد و مورد کم توجهی قرار گیرد، بر شدت آن افزوده خواهد شد. با این حال  معاون وزیر بهداشت نظری متفاوت از شرایط بهداشتی و درمانی منطقه دارد.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی برنا در خصوص انتقاداتی که به شرایط بهداشتی و درمانی و نبود امکانات پیشگیرانه برای حشره زدگی و بیماری های پوستی ناشی از تماس با آب سیلاب وجود دارد چنین گفت: پس از وقوع سیل، در برخی از مناطق روستایی، ساکنان با تاکید بر اینکه قصد  محافظت از احشام و اموال خود را دارند  در مجاور آب ها، مرداب ها و تالاب ها  مستقر شده اند که این افراد به دلیل گرما و تابش پر نور خورشید نیاز به پمادهای سوختگی دارند. در روزهای ابتدایی وقوع سیل، امکان این وجود داشت که رسیدگی به مردم از نظر بهداشتی با مشکلاتی روبرو شود اما در حال حاضر به  میزان لازم پماد ضد خارش و غیره  در مناطقی که دسترسی وجود دارد توزیع شده است. برخی از روستاها  در مناطقی هستند که دسترسی  به آن ها بسیار سخت است  و این امکان وجود ندارد که همه روزه بشود به آنها وسایل و داروهای مورد نیاز را رساند البته این نکته هم قابل توجه است که  90 در صد مردم به  لوسیون ها  ضد گزیدگی ها احتیاج ندارند.

حریرچی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه همراه با  وزیر بهداشت  و تیم وزارت بهداشت حداقل ۲۰ روز در مناطق سیل زده حضور داشته و موضوع خاصی مشاهده نشده است بیان داشت: دارو و لوازم بهداشتی لازم به اندازه کافی در مناطق سیل زده توزیع شده است.

معاون وزیر بهداشت در خصوص اینکه بسیار از ساکنان مناطق سیل زده، منطقه را ترک نکرده و برای حفاظت از احشام و اموال در نزدیکی منازل خود اسکان گزیده اند که حشرات موذی آنها را به شدت مورد گزیدگی قرار داده اند در این مورد چه اقداماتی صورت گرفته است چنین گفت :دسترسی به برخی  روستا  به راحتی امکان پذیر نیست و مقامات محلی از مردم می خواهند که روستا ها را ترک  کنند و به اردوگاه ها بروند زیرا راه ورودی بعضی از روستاها کاملا بسته شده و امکان امداد رسانی به هیچ روش وجود ندارد ولی این افراد مناطق را ترک نمی کنند و در مجاروت جنگل ها ساکن شده اند که خود باعث مورد حمله قرار گرفتن از سوی حشرات موذی می شود .در این شرایط و با اصرار به ماندن افراد در مناطق نامناسب انتظار دارید وزارت بهداشت چه کاری انجام دهد ؟ هر روز تعدادی پزشک و پرستار را به این مناطق  اعزام می کنیم تا حداقل درمانی برای گزیدگی ها انجام گیرد.

حریرچی در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه بالگردهای امدادی در اختیار وزارت بهداشت برای امدادرسانی قرار دارند  و نیاز این مردم نه به غذا که به وضعیت بهداشتی بیشتر از هر امداد دیگری است  گفت: بله باید به آن ها رسیدگی شود اما پزشکان و نیروهای وزارت بهداشت مناطق سیل زده خود نیز سیل زده هستند و نمی‌شود همچون نیروهای تازه نفس از آنان انتظار داشت .

معاون وزیر بهداشت  در پایان با ذکر  مثال افزود: گاهی ساکنان یک روستا صد نفر هستند شما صلاح میدانید من روزانه حداقل ۵ نیروی امدادگر را با وجود خطرات و سختی های مسیر  به روستاها اعزام کنم ؟ بهتر است واقع بینانه به ماجرا نگاه کنید واقعا ارسال ماموران امدادگر با توجه  به خطرات موجود کار منطقی است؟

بر اساس این گزارش، در حال حاضر وضعیت در مناطق سیل زده جنوب کشور ما تا اندازه بسیاری پایدار است و حجم آب گرفتگی ها در سطح روستا و شهرها به حداقل رسیده اما حوادثی مثل زلزله و سیل را نمی توان ظرف چند روز مهار کرد و با خیال راحت به ادامه زندگی رسید. نخستین و مهمترین پیامدی که سیلاب و به تبع آن فقدان بهداشت مناسب مردم این مناطق را تهدید می کند، شیوع بیماری های گوناگون است. بنابراین بنظر می رسد در حال حاضر مهمترین ارگانی که می تواند این وضعیت را کنترل کند و شدت آسیب را کاهش دهد وزارت بهداشت و درمان است.