محمد سبزه زاری در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خوزستان که شامگاه چهارشنبه (۳۰ بهمن ماه) در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه روز پنجشنبه مناطق شمالی و شرقی خوزستان درگیر بارش هستند، اظهار کرد: طبق مدل اروپایی، بارندگی فردا در اهواز ۵ تا ۱۰ میلیمتر، در شمال خوزستان ۸۸ […]

محمد سبزه زاری در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران خوزستان که شامگاه چهارشنبه (۳۰ بهمن ماه) در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه روز پنجشنبه مناطق شمالی و شرقی خوزستان درگیر بارش هستند، اظهار کرد: طبق مدل اروپایی، بارندگی فردا در اهواز ۵ تا ۱۰ میلیمتر، در شمال خوزستان ۸۸ میلیمتر و مسجدسلیمان و دزفول ۲۰ تا ۲۵ میلیمتر خواهد بود و شوشتر، حسینیه، باغملک، رامهرمز و بهبهان نیز بارش های خوبی دارند. همچنین بارندگی در احمدفداله و اندیکا نسبتا سنگین خواهد بود.

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، وی افزود: حجم اصلی بارش ها در مدت ۶ ساعت و از اوایل صبح تا حدود ساعت ۱۵ بعد از ظهر رخ می دهد.

سبزه زاری با بیان اینکه مدل های هواشناسی در پیش بینی بارندگی اختلاف دارند، بیان کرد: به طور مثال مدل فرانسوی و آلمانی، بارندگی اهواز را ۲۰ تا ۲۵ میلیمتر را نشان می دهند بنابراین بارندگی اهواز حداقل ۱۰ تا ۱۲ میلیمتر و حداکثر ۲۰ تا ۲۵ میلیمتر پیش بینی می شود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه طبق یکی از مدل های هواشناسی، شدت بارش در حوضه کارون زیاد پیش بینی شده است، گفت: مدل اروپایی، تا اوایل روز چهارشنبه هفته آینده، مجموع بارندگی ۳۱۶ میلیمتری را بر منطقه تاراز و اندیکا نشان می دهد و بارندگی در اهواز نیز ۲۰ تا ۳۰ میلیمتر است. این مدل همچنین بارندگی در پهنه حوضه کرخه را نسبتا خوب و حدود ۱۵۰ میلیمتر را نشان می دهد.

وی عنوان کرد: طبق مدل اروپایی، بارندگی تا روز چهارشنبه هفته آینده در حوضه دز و کارون شدت بیشتری دارد و در حوضه کرخه با شدت کمتری است اما مدل آمریکایی، بارندگی در حوضه دز را بیشتر نشان داده است. مدل آمریکایی، بارش در حوضه دز را بالای ۱۵۰ میلیمتر را نشان می دهد.

وی افزود: مدل های هواشناسی در فروردین ماه ۹۸ هسته بارش اولیه ۳۲۳ میلیمتری را در بازه زمانی پنج روزه نشان داد و فعلا نیز مدل های هواشناسی برای هفته آینده بارش های مشابه با بارش اولیه فروردین ماه دارد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به میزان بارندگی روز پنجشنبه (اول اسفندماه) تصریح کرد: روز پنجشنبه بارندگی در مناطقی شمالی مانند احمدفداله، شیهون و زردشت حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیمتر، اندیکا و قلعه خواجه  ۸۰ تا ۹۰ میلیمتر، باغملک بیش از ۶۰ میلیمتر، بهبهان ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر، اهواز بین ۱۰ تا ۲۵ میلیمتر خواهد بود. مناطق جنوبی مانند آبادان، ماهشهر، شادگان و هندیجان از نظر بارندگی مشکلی ندارند.

وی ادامه داد: همچنین بارندگی در دزفول، اندیمشک و شوشتر ۳۰ تا ۴۰ میلیمتر و در مسجدسلیمان ۴۰ تا ۵۰ میلیمتر پیش بینی می شود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان در خصوص ورود و فعالیت موج قوی بارندگی در خوزستان از اواسط روز یکشنبه تا اواخر روز چهارشنبه هفته آینده (۴ تا ۷ اسفندماه)، گفت: بارش در روز یکشنبه هفته آینده در پهنه حوضه دز ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیمتر پیش بینی می شود و بارندگی در دزفول و اندیمشک در بازه زمانی دو روزه ۷۰ تا ۱۰۰ میلیمتر خواهد بود.

سبزه زاری عنوان کرد: فعلا بارندگی در حوضه کارون حجم بالاتری از بارندگی را نشان می دهد. حجم بارندگی در پهنه حوضه مارون کمتر و حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر است اما نسبتا بارش ها خوب هستند.

وی ادامه داد: با فعالیت این سامانه بارندگی در اهواز ۳۰ تا ۴۰ میلیمتر، در مناطق پایین دست مانند آبادان و خرمشهر حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر و هر چه به سمت شهرهای بالاتر می رویم بارندگی حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلیمتر پیش بینی می شود.

انتهای پیام