به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، برخی ستاره‌های ورزش ایران که از شانس کسب مدال در المپیک ۲۰۲۰ توکیو برخوردارند و بعضا در دوره قبلی المپیک در برزیل موفق به کسب مدال شده بودند، کمتر از هفت ماه مانده به سی‌ودومین دوره المپیک با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کنند؛ مصدومیت‌هایی که با نگرانی […]

به گزارش خبرنما به نقل از ایسنا، برخی ستاره‌های ورزش ایران که از شانس کسب مدال در المپیک ۲۰۲۰ توکیو برخوردارند و بعضا در دوره قبلی المپیک در برزیل موفق به کسب مدال شده بودند، کمتر از هفت ماه مانده به سی‌ودومین دوره المپیک با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کنند؛ مصدومیت‌هایی که با نگرانی و دغدغه ورزش دوستان و اهالی ورزش به منظور حضور قدرتمندتر کاروان ایران در المپیک توکیو همراه شده است و در چنین شرایطی فدراسیون پزشکی ورزش به عنوان فدراسیون مسئول در حوزه سلامت ورزشکاران وظیفه سنگین‌تری را عهده‌دار خواهد بود؛ فدراسیونی که بیش از یک ماه است تحت سرپرستی اداره می‌شود و سرنوشت انتخابات ریاست آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

با این‌حال چهار نفر از ستاره‌های ورزش ایران شامل حسن یزدانی، سهراب مرادی، کیمیا علیزاده و علیرضا کریمی در آستانه المپیک ۲۰۲۰ توکیو با مصدومیت مواجه شده‌اند که در ادامه به بررسی آخرین وضعیت آن‌ها پرداخته‌ایم.

حسن یزدانی

یزدانی به عنوان قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو، دارنده ۲ مدال طلا از مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹، صاحب مدال نقره قهرمانی جهان ۲۰۱۵ و نیز برنز قهرمانی جهان ۲۰۱۸ است که در سال ۲۰۱۷ نیز از سوی فدراسیون جهانی کشتی به عنوان بهترین کشتی‌گیر مرد جهان برگزیده شد و مصدومیت او در آستانه المپیک به عنوان یک شوک به ورزش ایران تلقی می‌شود، هرچند که به نظر می‌رسد او تا ۲ ماه دیگر می‌تواند به تمرینات بازگردد و ظرف حدود پنج ماه مانده به آغاز رقابت‌های المپیک شرایط مطلوبش را به دست آورد.

دوم دی‌ماه سال جاری بود که حسن یزدانی با موفقیت تحت عمل جراحی آرتروسکپی قرار گرفت و به گفته دکتر سهراب کیهانی پزشک معالجش، وضعیت زانوی او مناسب است و طبق پروتوکلی که ارائه شده بود پس از شش هفته می‌تواند به انجام فعالیت‌های ورزشی بازگردد و در المپیک حضور یابد.

وی همچنین در مورد نگرانی‌های به وجود آمده در خصوص رباط صلیبی‌ ای سی ال این کشتی‌گیر نیز، خاطرنشان کرد که ای سی ال این قهرمان ملی کاملا سالم است و مصدومیت به وجود آمده مربوط به مینیسک خارجی یزدانی بود که خداراشکر با موفقیت تحت عمل جراحی قرار گرفت.

سهراب مرادی

سهراب مرادی که قهرمانی المپیک ۲۰۱۶ ریو و قهرمانی جهان ۲۰۱۷ آناهیم و ۲۰۱۸ عشق آباد و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا را در کارنامه دارد، خردادماه سال جاری بود که در تمرینات و هنگام زدن وزنه ۲۰۰ کیلوگرمی از ناحیه کتف و آرنج دچار مصدومیت شد و در نهایت اواخر مردادماه این قهرمان وزنه برداری المپیک و جهان پس از انجام یک دوره درمانی در آلمان تحت عمل جراحی قرار گرفت. پزشکان در آلمان به این نتیجه رسیدند که اگر شانه سهراب مرادی جراحی شود بهتر است، چرا که با تزریق آمپولی که از آمریکا رسیده بود نیز نتوانستند به نتیجه لازم برسند.

در مورد مرادی پس از انجام عمل جراحی باید ترمیم و تقویت عضله‌اش تکمیل و همچنین دوره نقاهت عمل جراحی طی می‌شد که این مسئله نزدیک به ۲ ماه زمان نیاز داشت که سرانجام اواسط مهرماه سال جاری دست به وزنه شد.

با این وجود سهراب مرادی در مسابقات وزنه‌برداری سوییس که گزینشی المپیک ۲۰۲۰ بود و پنجم آبان‌ماه برگزار شد شرکت کرد در این مسابقات که سطح آن برنز بود، ۹۰ امتیاز گرفت. پس از این مسابقات نیز مرادی در مسابقات وزنه‌برداری ترکیه که گزینشی المپیک ۲۰۲۰ بود در دسته ۱۰۹ کیلوگرم نیز وزن کشی کرد اما وزنه نزد.

کیمیا علیزاده

علیزاده تکواندوکار زن ایرانی است که در بازی‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ در وزن ۵۷ کیلوگرم زنان برنده مدال برنز شد و به عنوان نخستین و تنها زن ایرانی در تاریخ ورزش ایران که در بازی‌های المپیک موفق به کسب مدال شده است نام گرفت.
علیزاده که قرار بود در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا به روی شیاپ‌چانگ برود ۱۴ مردادماه سال گذشته به دلیل مصدومیت(پارگی رباط صلیبی پای چپ) این رقابت‌ها را از دست داد و علی‌رغم پشت سر گذاشتن دوران نقاهت پس از جراحی، نتوانست در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۹ منچستر هم مبارزه کند.

این تکواندوکار اواسط شهریورماه سال گذشته برای دومین بار طی یکسال پای خود را به تیغ جراحان سپرد و پیش از این نیز مهرماه سال ۹۶ از ناحیه مچ پا تحت عمل جراحی قرار گرفته بود.

در بین ورزشکاران ایرانی که از شانس کسب مدال برخوردار بودند، وضعیت علیزاده از سایرین پیچیده‌تر است و هرچند که تیرماه سال جاری از سوی سرمربی تیم ملی تکواندو دانشجویان ایران اعلام شد که این ورزشکار دو ماه است تمرینات فشرده خود را آغاز کرده است، با این وجود وضعیت کسب سهمیه و میزان آمادگی علیزاده به منظور شرکت در رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو چندان خوب نیست و احتمال اینکه او به مسابقات گزینشی المپیک نرسد، فعلا نامشخص است.

علیرضا کریمی

علیرضا کریمی دارنده یک مدال نقره و دو مدال برنز در مسابقات قهرمانی جهان و سه مدال طلای آسیا و قهرمانی مسابقات کشتی آزاد در بازی‌های آسیایی است که همانند حسن یزدانی به تازگی در مسابقات باشگاه های جهان دچار آسیب‌دیدگی شده است. در معایناتی که از کریمی به عمل آمد مشخص شد رباط صلیبی قدامی علیرضا کریمی پاره شده است، هرچند که این پارگی کامل نیست.

به گفته دکتر سهراب کیهانی-عضو کمیته پزشکی فدراسیون کشتی تکلیف حضور قطعی علیرضا کریمی کشتی‌گیر آزاد کار ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، سه تا چهار ماه دیگر مشخص خواهد شد و تصمیم بر این است که مرحله به مرحله روند درمانی او پیش رود و به ورزشکار فرصت و شانس حضور در المپیک داده شود.

در مورد این کشتی‌گیر تزریق داخل زانو انجام شده است و از امروز(یکشنبه) فیزیوتراپی و از ۲ هفته دیگر نیز تمرینات بدنسازی اش آغاز می‌شود و در هر مرحله وضعیت کریمی بررسی خواهد شود و هر دو هفته ارزیابی مجدد صورت می‌گیرد.

کیهانی در ارتباط با وضعیت این کشتی‌گیر اعلام کرد که رسیدن علیرضا کریمی به المپیک قطعی نیست و قرار است او در المپیک یک وزن بالاتر کشتی بگیرد و به طور قطع در جام تختی حضور نخواهد داشت و شش هفته دیگر در مورد اینکه او در چه سطحی تمریناتش را آغاز کند تصمیم‌گیری خواهد شد و سه تا چهار ماه دیگر نیز مشخص می‌شود که امکان حضور در المپیک میسر خواهد بود یا خیر.

انتهای پیام